Európa nem akar „kellemes kirándulóközpont” lenni, nem akar öreg, skanzenizálódó kontinenssé válni – hangsúlyozta Mikola István a Napi Gazdaságnak adott interjújában, utalva Barack Obama amerikai elnök szavaira. Az államtitkár szerint tekintettel kell lenni más országok kultúrájára, politikai berendezkedésére, így könnyebb elkerülni a bevándorlók áradatát.
“Faluvá zsugorodott a világ, amit látunk, az egy modern kori népvándorlás. Az év első öt hónapjában Magyarországon volt a legnagyobb a migrációs nyomás, több mint 50 ezer bevándorló érkezett, míg Olaszországba 47, Görögországba pedig 48 ezer. Ha ez így megy tovább, az év végére a bevándorlók száma meghaladhatja a 100 ezret, ráadásul Németország és Ausztria 15 ezer bevándorló Magyarországra történő visszatoloncolását tervezi” – mondta el Mikola István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős államtitkára.
Mikola elmondta, hogy Magyarországra többségében megélhetési céllal érkeznek a bevándorlók, akiket – szemben a politikai üldözöttekkel – nincs módja befogadni az országnak. “Négy éven át voltam a párizsi OECD-misszió vezetője, és nagyon rossz emlékeim vannak a bevándorlók miatt kialakult, nap mint nap kitörő feszültségről. Pillanatok alatt lezárták a rohamrendőrök a tereket, összecsapások voltak az enklávékba tömörült, kultúrájukat őrző, elkülönülő bevándorlók és a rendőrök között, ez mindennapos esemény.”
Az államtitkár elmondta, a kerítés azért kell, mert nincs már idő megoldásokon gondolkodni és bár nem jelent örömet, hogy falakat kell építeni, de több ország is a zöld határok lezárásával védekezik. “(…) intézményesült az embercsempészet Európába, ez egy hatalmas üzlet. Ez az áradat az egész kontinenst veszélyezteti, ezért kényszerülünk falakat emelni. Az érkezők ráadásul sokszor nem integrálódnak, elkülönülnek, nem fogadják el maguk számára az európai identitást.”
Mikola István szerint nincs egységes európai identitás, mert bár “Európa a római–zsidó–keresztény kulturális örökséget jelenti, a mai liberális világban ódzkodnak a spirituális léttől.”
Ukrajnával kapcsolatban az államtitkár arról beszélt, a kérdés húsba vágóan fontos az ott élő határon túli magyarok miatt. “Eljött az agresszió, a nyugati országok rettegnek, hogy a rossz emlékű Szovjetunió újjáépül, az oroszok pedig rettegnek attól, hogy az eddig semleges Ukrajna a NATO-ba és az Európai Unióba léphet. Ezáltal a frontok közel kerülnek egymáshoz, magyarán háborús veszély alakulhat ki. Mi persze segíteni akarjuk emiatt Ukrajnát, az OECD nagyon sokat tud a jó kormányzásról. Ezt a tudást mi Ukrajna rendelkezésére bocsátjuk, de nagy kérdés, miként tudja ezt Kijev bevezetni az oligarchák irányította parlament segítségével.” (…) Néha úgy érzem, egyes érdekek azt célozzák, hogy fennmaradjon ez a helyzet, mások pedig Ukrajna területi integritását, a régi állapot visszaállítását akarják. Mi természetesen ez utóbbi oldalán állunk, hangsúlyozva, hogy csakis diplomáciai úton lehet eredményt elérni.”
Mikola István kifejtette, hogy egyelőre nincs még érvényben a transzatlanti kereskedelmi megállapodás, vagyis a TTIP, bár folynak az egeztetések. “(…) emlékezzünk Obama elnök szavaira! Egy közép-amerikai csúcson volt, beszélt arról, milyen fontos Délkelet-Ázsia, Afrika, Latin-Amerika. Egy újságíró rákérdezett: no és Európa? Az amerikai elnök elgondolkodott, majd azt mondta, Európa nagyon kellemes kirándulóközpont. Nos, mi nem akarunk „kellemes kirándulóközpont” lenni, pontosabban dehogynem, de nem csak az. Mi nem akarjuk az elöregedő skanzent, Európát magára hagyni. Fel kell vennünk a kesztyűt a gazdaságban és a kereskedelemben is. A tárgyalásokon meg kell vívnunk nekünk, magyaroknak a saját csatáinkat.”
Mikola elmondta, a magyar termelés GMO-mentességének megőrzése, a vitarendezés és az átláthatóság kérdései mind sarkalatos pontok az egyeztetésben. “Ha akár csak egyetlen kormány vagy egyetlen parlament nem ért egyet, akkor bukik az egész kezdeményezés.”
Forrás: Napi Gazdaság Online, az interjú teljes terjedelmében itt olvasható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS