A koronavírus-járvány megjelent Közép-Amerikában is. Honduras a nehéz szociális és anyagi helyzete miatt az egyik leginkább veszélyeztetett ország a régióban. A katolikus egyház milliókon próbál segíteni mind karitatív, mind hitéleti módon a jelenlegi vészhelyzetben is. Itt él és szolgál jelenleg Pintér Gábor vatikáni diplomata, aki az elmúlt napokban a hondurasi keresztények legféltettebb kegytárgyával utazta keresztül az országot, hogy a Szűzanya áldását elvihesse a karanténba ragadt milliókhoz. A vatikáni diplomata egy interjúban számolt be tapasztalatairól a hirado.hu-nak.
Pintér Gábor huszonnégy éve dolgozik a vatikáni diplomáciában. Két és fél hónapja érkezett meg a nagyon szegény, de szerinte mélyen hívő és erős szívű országba, Hondurasba. A koronavírus megjelenéséről elmondta: a közép-amerikai országban azonnal felborította az egyébként is törékeny és viszonylagos egyensúlyt. A vírus megjelenése óta szoros együttműködésben állnak a kormánnyal, a helyi egyházi vezetőkkel, igyekeznek koordinálni és folyamatosan segíteni az ország vezetőinek, hogy minél kevesebb veszteséggel, minél jobb helyzetből várakozva tudja Honduras túlélni ezt az időszakot. Mint az egyházi diplomata a Híradónak elmondta, nemcsak egyszerűen kijárási korlátozás van, hanem az üzletek három hete zárva vannak és nem lehet az utcára menni. Emiatt eleve nehéz, ha nem lehetetlen élelmiszerhez jutni. Az elsődleges feladatuk jelenleg az, hogy a nagy szegénység és a lehetetlen helyzet ellenére mindenki jól tudjon lakni. A többség itt a normálisan zajló hétköznapokban is ténylegesen napról napra él. Az egyház karitatív tevékenységéről szólva Pintér Gábor elmondta: a katolikus egyháznak megvannak a szükséges kapcsolati forrásai és az infrastruktúrája is ahhoz, hogy gyorsan tudjon reagálni ilyen vészhelyzetben.
Néhány nap alatt sikerült megszervezni, hogy naponta nyolc-tízezer adag főtt ételt és konzerveket tudjunk házhoz vinni a rászorulóknak.Ez a szám egyébként minden nap meredeken emelkedik, és emelkednie is kell, mert napról napra egyre több embert érint a teljes nélkülözés. Versenyben és harcban állunk az idővel. A karitatív munkánkhoz üzletláncok, kereskedők biztosítják az anyagi hátteret. Az emberek pedig összefogtak. Ezért nem látom, nem láthatom reménytelennek a helyzetet
– fogalmazott az érsek. A válságkezelés regionális kezeléséről a vatikáni diplomata kifejtette: a közös múlt és kulturális háttér ellenére politikailag erős a távolságtartás (Pintér Gábor a földrajzi térséget lefedő hat latin-amerikai-spanyol hátterű országra utal – a szerk.), súlyos ellentétek és nehezen feloldható érdekkülönbségek állnak fenn. Az együttműködés ebből kifolyólag minimális és általános jellegű; ez is nehezíti a jelenlegi helyzetet. Az együttműködés addig terjed ki, hogy minden ország hermetikusan lezárta a határait. Az adott országok most a saját lehetőségeik és kapacitásuk szerint kezelik a járványhelyzetet.
Ezért is fontos a katolikusok szerepe, mert jelenleg szinte csak az egyház képez közös alapot az országok között
– vélekedett. Pintér Gábor az interjúban aláhúzta: ezekben az országokban és ezeknél a népeknél a vallásosság nem lehet kérdés; alapvető dolog, hogy az ember hisz és a hite alapján éli az életét. Az emberek lelki igényei és szomjúsága ezen a földrészen szinte kielégíthetetlen. Ennek egyik kézzelfogható példája, hogy Hondurasnak is van egy nagyon jelentős Mária-kegyhelye Suyapában. Erről a kegyhelyről szólva elmondta: egyre többen hívták fel a kegyhely kirendelt vezetőjét, hogy mit tehetnének, hogy valamilyen korlátozott, szabályozott formában nem nyitják meg mégis a bazilikát.
Ez nyilván nem volt lehetséges. És akkor jött az ötlet: ha az emberek nem mehetnek a Szűzanyához imádkozni, akkor a Szűzanya látogassa meg őket. Ez volt a kiindulópont. Hogyan lehetne ezt megoldani? Autóval ebben a helyzetben túl veszélyes lett volna a feltorlódó, sodródó tömeg miatt. Aztán valakinek eszébe jutott, hogy helikopterrel megoldható lenne ez a lehetetlennek tűnő feladat. (…) Így vált lehetségessé az, hogy vasárnap, hétfőn és kedden, három nap alatt mindenhová elvittük a Suyapai Szűz szobrát
– mesélte az interjúban. Mint azt Pintér Gábor a Híradóval megosztotta, bármerre repültek, az emberek kint álltak a háztetőkön, és díszített zászlókat, virágfonatokból készült szentképeket terítettek le, ahová csak tudtak, kendőkkel integettek. Mint fogalmazott, végig mozgásban maradtak, ami azért volt szükséges, hogy véletlenül se alakulhassanak ki kisebb-nagyobb csoportok, rosszabb esetben nagyobb tömegek.
Úgy szálltunk el a helikopterrel a falvak és városok, városrészek felett, hogy állandó látótávolságban legyünk. Így áldottuk folyamatosan az embereket. Persze ehhez szükség volt a média közreműködésére, mert több televíziós csatorna is élőben közvetítette, és tájékoztatott mindenkit, hogy pontosan hol vagyunk, és merre tartunk
– számolt be a helikopteres körútról Pintér Gábor.
Forrás: hirado.hu; Fotó: Pintér Gábor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS