Már majdnem meglepődtünk, de aztán mégsem. Bár az, hogy Jakab Péter gyurcsányi magasságokból merített pátoszi körítéssel jelentette be a bréking nyúzt – mármint, hogy a párbeszédes Szabó Tímeát támogatja a Jobbik –, kissé gyomorforgató annak tudatában, hogy korábban mennyire ellenkezett már akkor is, ha egy lapon említették a balliberálisokkal. De megtörtént, ami persze “lehetetlen”: újabb baloldali jelölt mögé sorakozik fel az egykoron nemzetinek kikiáltott párt, a Jobbik Budapesten. Jakab Péter Facebook-bejegyzésében azt írta: az ellenzéki összefogás részeként a Párbeszéd társelnöke, Szabó Tímea is számíthat a Jobbik támogatására. Bár első ránézésre némiképp meglepő lehet a Párbeszéd és a Jobbik összeborulása, valójában Szabó Tímeát egészen gyengéd szálak fűzik a szélsőséges koalíciós társhoz. Pontosabban a párt egykori vezetőségi tagjához.
A Jobbik végleg és visszafordíthatatlanul beállt a baloldalra, ennek megfelelően pedig még az egy százalék körüli Párbeszéd javára is hajlandóak visszalépni. Így tettek Szabó Tímea esetében is, akit Jakabék is támogatnak a III. kerületet magába foglaló Budapest 10-es számú egyéni választókerületben. Jakab Facebook-posztjában azt írja, hogy Szabó egy olyan képviselő,
akire biztos pontként lehet számítani a kormányváltásért vívott küzdelemben, amit nemcsak a választókörzetében, de a parlamentben is bizonyított.
Első ránézésre talán meglepő lehet a nagy barátság a két párt között, azonban ha mélyebbre ásunk Szabó múltjában, kiderül: nem is áll olyan távol a keményvonalas, szélsőjobbos Jobbiktól. A PestiSrácok.hu rutinos olvasói ugyanis már találkozhattak a “Kik vagytok ti? Külföldiek a magyar politikában” című sorozatunkkal, amelynek harmadik részében éppen Szabó Tímea került terítékre. Innen már beugorhat: Szabót bizony gyengéd szálak fűzik a szélsőjobbhoz. Igaz, erről maga a párt sem tudott.
Meglepő párválasztás: jobbikos férjével titkolták kapcsolatukat
Szabó Tímea ugyanis nem csupán karrierjében, de magánéletében is képes meglepetéssel szolgálni. A Jobbikot ugyanis hidegzuhanyként érte a hír, hogy OVB-delegáltjuk, Hunyadi Gábor és Szabó Tímea, az LMP frakcióvezető-helyettese házasok. Ezt azért tartották különösen jelentősnek, mivel Hunyadi olyan információkat árulhatott el Szabónak, ami nem tartozik rá. Karácsony Gergely az ügy kirobbanásakor úgy fogalmazott: kapcsolatuk idején Hunyadinak még nem volt semmilyen szerepe a Jobbikban; tudomása szerint a férfi a szétválás után csatlakozott a párthoz, amelyről Karácsony Gergely tájékoztatása szerint Szabó Tímea is a sajtóból értesült. Ezzel szögesen ellentétes nyilatkozatot tett Novák Előd, a Jobbik sajtófőnöke. Eszerint Hunyadi már évekkel ezelőtt csatlakozott a Jobbikhoz, több éve ismerik a férfit. Hunyadi a kispesti Jobbiknál kezdte, ezután több területen dolgozott a pártnak, és részt vett az utcai tüntetéseiken is. A Szabó Tímeával való kapcsolatról szólva Novák Előd elmondta: nem tudtak róla, és meglepte őket a dolog. “Ezt a részét fájlaljuk, és felróttuk Hunyadi Gábornak. Bár szerelmi ügyekbe nem folyunk bele, de erről tudnunk kellett volna. Minket is hidegzuhanyként ért a hír” – szögezte le.
Az alig huszonegy éves magyar lány az óceánt átrepülve (ki finanszírozta?) az amerikai álomegyetemen, a Harvardon találta magát. Saját bevallása szerint Amerikába érve tudatosult benne, hogy nem fog munkát kapni; sétálgatott az utcán, majd megpillantott egy hirdetést, hogy a Harvardra keresnek kutatóasszisztenst, ő pedig összeszedte minden bátorságát, jelentkezett. Aztán, mint a mesében, fel is vették, sőt, kutatásvezető lett néhány hét múlva. Értik, a Harvardon. Szabó Tímea karrierje 25 évesen már szépen ívelt felfelé: Kabulban az ENSZ afgán missziójával dolgozott közösen az új afgán kormány kapacitásfejlesztésének elősegítésén. Itt csatlakozott a CARE International civil szervezethez, 2003 őszén pedig egy országos emberi jogi kutatást végzett. Tehát, ha valakinek nem lenne világos, összefoglaljuk a lényeget: a Harvardon nem csupán kutatásokat végzett, de tárgyalt (!) ENSZ-vezetőkkel, delegációkkal, feladata (!) pedig a meggyőzés volt. Magyarországra érkezését követően sem unatkozott: alig egy év sem telt el, és már az LMP alapítója, választmányi tagja, szóvivője lett, majd az európai parlamenti választáson a párt listavezetője. 2010-től országgyűlési képviselő, frakcióvezető-helyettes, az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának alelnöke, emellett az Országgyűlés Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) és az Európa Tanács delegációjának tagja is. 2012 novemberében lemondott frakcióvezető-helyettesi pozíciójáról, 2013 januárjában kilépett az LMP-ből. A távozók létrehozták a Párbeszéd Magyarországért (PM) nevű baloldali-zöld formációt, amelynek alakuló közgyűlésén Jávor Benedekkel együtt társelnökké választották. Az új párt szövetségre lépett a Bajnai Gordonhoz köthető Együtt 2014-gyel. A 2014-es országgyűlési választásokon az Összefogás nevű baloldali választási koalíció jelöltjeként listás helyről jutott ismét a parlamentbe. A 2018-as országgyűlési választáson az MSZP–Párbeszéd jelöltjeként a Budapest 10-es választókerületben (Óbuda-Békásmegyer) megválasztották országgyűlési képviselővé. Az azóta eltelt parlamenti ciklusban minősíthetetlen viselkedése miatt többször figyelmeztették, egyszer pedig büntetést is kapott a házszabály megsértése miatt.
Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS