A Fradi és a visszatérő szurkolók számára egyformán kellemetlen a múlt hétvégi, Debrecen elleni meccsen történt késeléses balhé. A rendőrség is nyomoz az ügyben, és több változat kiszivárgott már az esetről. A PestiSrácok.hu-nak nyilatkozó biztonsági szakember szerint mindkét szurkolói fél ludas lehet abban, hogy erőszakos tettlegességig fajult a feszültség, a klub és a szurkolók közti megegyezés értelmében szolgálatot teljesítő biztonsági őrök viszont nem akadályozhatták meg az összecsapást.
Az FTC biztonsági főnöke, Baranyai Imre azzal védte a helyzetet, hogy a biztonsági szolgálat csak a ruházatot vizsgálhatja át, illetve akár farpofák közé szorítva, cipőben vagy kabátba varrva is be lehet vinni egy kést a stadionba. A beléptetésnél készült videofelvétel tanúsága szerint azonban a késsel két másikat megsebesítő, majd súlyosan megvert, Bonyha becenéven ismert szurkoló nem a rendes beléptető kapun jutott be a stadionba, hanem mellette, egy másik bejáraton, ráadásul két kés volt nála. A ferencvárosi klubot is megkerestük kérdéseinkkel, miszerint miért másik kapun engedték be a Halhatatlanok nevű csoport vezérszurkolóját, illetve mennyiben érinti az eset a klub és a szurkolók közti megállapodást, de egyelőre nem válaszoltak.
Az Index információi szerint a visszatérő ultrák kérték a klubtól, hogy a rivális szurkolócsoport vezetője, Bonyha ne legyen ott a B-szektornál, ám mégis megjelent, és provokálni kezdte a többieket. Az egyik változat szerint késsel támadt a megsebesített két személyre, és ezután verték össze, a rendőrség szerint azonban valószínűbb, hogy az őt körbezárók által jelentett fenyegetés miatt rántotta elő a nála levő késeket. A Blikk közlése alapján, a rendőrség és az ügyészség ezért hivatalból vizsgálja a jogos védelmi helyzet fennállását.
Az ott lévő biztonságiak nem akadályozhatták meg a balhét
Tóth Csaba biztonsági szakemberként, húsz éve futballmeccsek és más sportesemények biztosításával foglalkozik; a kérdéses Fradi meccset ugyan nem az ő cége biztosította, de megkérdeztük a véleményét, hogy miként fordulhat elő ilyen balhé egy stadionban, és miért nem tudták megakadályozni a késelésig fajuló incidenst a jelen lévő biztonsági őrök.
A szervezett szurkolótáborok összetartóak, és vannak köztük olyan személyek, akik hajlamosak az erőszakos fellépésre, ezért teljesen máshogy kell kezelni őket, mint egy átlagos szurkolót. Természetesen szükség van ezekre a szurkolói csoportokra, hiszen ők adják a meccsek hangulatát, de azt el kell fogadni, hogy speciálisan kell kezelni őket, és ha elharapózik az erőszak, ott fel kell tudniuk lépni a biztonságiaknak
– fejtette ki Tóth Csaba.
Elmondta, hogy a klubvezetés tiszta lapot indított a szurkolókkal, akik vállalták, hogy garantálják a rendet és a békét, cserébe viszont azt kérték, hogy ne legyenek ott az őket feszélyező, kríziskezelő biztonsági erők.
A klub ennek információim szerint eleget is tett – folytatta a biztonsági szakember –, és a beléptetésben is átlagos biztonsági őrök vettek részt. Vagyonőr és vagyonőr között azonban különbséget kell tenni. Egy átlagos biztonsági őrtől nem lehet elvárni, hogy ezekkel a szurkolói erőkkel beleálljanak a konfliktusba, és magas hatásfokkal kezeljék azt. Akik ott tartózkodtak, azok – úgy tudom – nem kríziskezelő biztonsági őrök voltak, nem rendelkeztek olyan adottságokkal és képességekkel, hogy megakadályozzák a balhét, és a saját épségüket is kockára tették volna, ha mégis megkísérlik.
Benne volt a levegőben az összecsapás
Tóth Csaba úgy fogalmazott, hogy a visszatérő ultrák nem tudtak élni azzal a lehetőséggel, amit a klubbal kötött megegyezés adott meg számukra. Az incidens gyökerének nyilvánvalóan a most visszatért és a köztes években aktív szurkolói csoportok közötti ellentétet tartja. Egyértelműen elítélte, hogy bárki kést csempésszen be egy stadionba, ugyanakkor úgy vélte, hogy egy ember biztosan nem támad rá egy több tucat fős, halálfejes csuklyába öltözött tömegre, viszont mégiscsak kés volt nála, vagyis véleménye szerint mindkét fél olyan felfűtött állapotban érkezett a meccsre, hogy benne volt a levegőben az összecsapás. Az eset neuralgikus pontja, hogy a régebbi években előfordult verekedésekkel ellentétben, itt késelés történt. Kérdésünkre, hogy miként kerülhet be egy sportlétesítménybe kés, úgy válaszolt, hogy például a Fradi stadionjának a kerítése egy két kilométer hosszú szakasz, amit ha le kell védeni, az irreálisan sok embert igényelne.
Egy stadionba bármit be lehet juttatni. A kérdés az, hogy ha ezzel valaki visszaél, utána milyen lépésekkel tudja a klub megmutatni, hogy ezt nem lehet
– fogalmazott.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS