A kedd esti rakétabecsapódás okozta pánik is azt igazolja, hogy milyen nagy szükség van a mielőbbi fegyverszünetre – hangsúlyozta a Kormányinfón Gulyás Gergely. A kancelláriaminiszter szólt arról, hogy nem sérült meg a Barátság-kőolajvezeték, csak a működtetéséhez szükséges egyik trafóház, így az olajszállítás ismét megindult a vezetékben. Érdeklődésünkre Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy Magyarország érdeklődéssel figyeli az egykori gyarmattartó országok vitáját a migráció kapcsán, és szólt arról is: Josep Borrell állításával ellentétben az EU éppen azt ígérte, hogy a szankciók megállítják Oroszországot.
Gulyás Gergely kifejtette: kedd délután a Mol tájékoztatta a kormányt, hogy leállt az olajszállítás a Barátság-kőolajvezetéken. Az előzetes hírekkel ellentétben nem maga a vezeték sérült meg, hanem a működtetéséhez szükséges trafóház, amely a pumpákat működteti. A kancelláriaminiszter ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy mind a magyar állam, mind a Mol jelentős nyersolajtartalékokkal rendelkezik, így hazánk ellátottsága nem került veszélybe, és még hónapokig nem okozott volna ellátási gondokat a kiesés. Gulyás Gergely kiemelte: a legfrissebb hírek szerint szerdán kora délután ismét megindult a kőolajvezetékben az olaj szállítása.
Az amerikaiak megőrizték higgadtságukat, Zelenszkij rendkívül felelőtlenül kommunikált
A kancelláriaminiszter arról is szólt: a kormány a kedd esti órákban értesült arról, hogy rakéta csapódott be Lengyelország területén, amelyről később kiderült, hogy nagy valószínűséggel ukrán légvédelmi rakéta volt. Gulyás Gergely elmondta: a kormány azonnal összehívta a Védelmi Tanácsot, a honvédelmi miniszter a NATO-főtitkárral egyeztetett, míg Szijjártó Péter azonnal biztosította a Lengyelországot a magyarok szolidaritásáról. Gulyás Gergely elmondta: ez a szerencsétlen eset is rámutatott arra, hogy mihamarabb tűzszünetre van szükség a harcoló felek közt.
Kitért arra: a világsajtóban megjelent megalapozatlan vélemények alapján látszik, hogy mindenki igyekezett a pontos részletek ismerete nélkül a saját igazát hangsúlyozni, miközben egy ilyen törékeny, nehéz, nagy veszélyeket magában hordozó helyzetben a tények ismerete, vizsgálatok követelése elengedhetetlen. Gulyás Gergely úgy vélte, a válságközeli helyzetben mind a lengyelek, mind az amerikaiak megőrizték higgadtságukat, ez ugyanakkor nem mondható el az ukrán elnökről, aki azonnal az oroszok nyakába varrta az esetet és a NATO beavatkozását követelte.
Újságírói kérdésre megjegyezte: az, hogy Cseh Katalin közösségi oldalán azt állította, hogy Oroszország megtámadta a NATO-t, csak abból következik, hogy a momentumos politkusnő az Európai Parlamentben dolgozik, ahol megengedett, hogy valaki
következmények nélkül hülyeségeket beszéljen.
Segítséget kap a turisztikai ágazat
Gulyás Gergely arról is beszélt, hogy a kormány döntött egy turisztikai akcióterv létrehozásáról is. Mint kifejtette, a koronavírus-járvány gazdasági utóhatása és az energiaválság ellenére jó évet zárt a hazai turizmus: 13 millió vendég 33 millió vendégéjszakát töltött az idén Magyarországon, amely csak 8 százalékkal marad el a 2019-es csúcsév számaitól. Kiemelte: a kormány a jelenlegi helyzet azt tudja felajánlani a szektornak, hogy nem kell megfizetniük a turisztikai hozzájárulást, amely a bevétel 4 százalékát teszi ki.
Nem olyan jelentős az EU-s támogatás, mint az a köztudatban él
Újságírói kérdésre Gulyás Gergely arról is beszélt: a kormány mindent megtett és meg is tesz, hogy létrejöjjön az EU-val a megállapodás, és jó esély van arra, hogy heteken belül ez meg is történjen. A kancelláriaminiszter megjegyezte: látva, kik dolgoznak és milyen céllal ma az EU-ban, egy ilyen megállapodás csak akkor biztos, ha a tinta megszárad a szerződéseken.
Gulyás Gergely kitért arra, hogy az uniós forrásokkal kapcsolatban két tévhit van a köztudatban. Az egyik, hogy sokan ezt adománynak tekintik, holott a kohéziós alapok azért jöttek létre, hogy ellensúlyozzák a fejletlenebb gazdaságok hátrányát a fejlettebb országok cégeivel, gazdaságával szemben. A kancelláriaminiszter hozzátette: a másik tévedés a támogatások mértékével kapcsolatban a köztudatban, hiszen sokszor úgy tűnik, mintha az összes beruházást uniós pénzekből finanszírozná a kormány. Kiemelte: a valóságban a Magyarországa érkező források összességében az éves GDP 1,4 százalékát teszik ki, ez az összeg pedig, ha nem is elhanyagolható, de nem is olyan mértékű, mint ahogy azt sugallják.
Nem véletlen, hogy nem érte még rakátatámadás Kárpátalját
Gulyás Gergely újságírók kérdésére reagált arra is, hogy az ukrán sikerek fényében átértékelné-e a magyar kormány a fegyverszállításoktól való elzárkózást. A kancelláriaminiszter elmondta: Magyarország speciális helyzetben van, a kárpátaljai magyarságot védendő a kormány nem támogathatja a területeken áthaladó fegyverszállításokat. Mint kiemelte, mivel fegyverszállítások nincsenek, ezért Kárpátalját nem is érte rakétatalálat.
Borrell új múltat kreált, amikor azt állította, az EU sosem gondolta komolyan, hogy a szankciók megállítják Oroszországot
Portálunk érdeklődésére Gulyás Gergely kommentálta Josep Borrell, a biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő azon brüsszeli kijelentését, hogy az EU sosem állította, hogy a szankciók képesek lesznek megállítani Oroszországot. A kancelláriaminiszter szerint
nekünk nem ezt mondták a kezdet kezdetén.
Magyarország érdeklődéssel figyeli a gyarmattartók torzsalkodását
A kancelláriaminisztertől arról is érdeklődtünk, hogy mi a véleménye a francia belügyminiszter azon kijelentéséről, amely szerint a briteknek változniuk kell, mivel országuk jelenleg túl vonzó a bevándorlók számára. Gulyás Gergely a sajátos kijelentést úgy kommentálta: a magyar kormány álláspontja szerint minden ország szabadon döntheti el, hogyan viszonyul a migrációhoz, ugyanakkor
a mi jogunkat se vitassák el, hogy mi is meghatározhassuk, hogy mi hogyan viszonyulunk az illegális migrációhoz és általánosságban a bevándorláshoz.
Mint megjegyezte, Franciaország és Anglia történelmének ismeretében a migrációhoz való viszony másképp ítélhető meg, mint Magyarország esetén.
Mi ezeket a vitákat érdeklődéssel figyeljük, de nem akarunk részt venni bennük
– hangsúlyozta.
Sajnálatos, hogy a Minority SafePacket ismét lesöpörték
Érdeklődésünkre kitért arra is: Vitézy Dávidnak nem ért véget a megbízatása, hanem ő döntött úgy, hogy nem kíván maradni sem államtitkárként, sem miniszteri főtanácsadóként. Hozzátette: miután Vitézy Dávid egyébként a közlekedés területén kiváló szakmai tudással rendelkezik, ezért hogyha úgy alakul, akkor már örömmel veszi, hogyha a tudásával segíti a kormány munkáját, de pillanatnyilag úgy döntött arról, hogy ezt ebben a formában, vagy az új felállásban nem kívánja megtartani. Gulyás Gergely ugyanakkor hangsúlyozta: az egységes jegyrendszer megvalósításáról szóló tervek jók, azokat a közlekedésért felelős tárca tovább fogja vinni.
A kancelláriaminiszter végezetül elmondta: szomorúnak tartja, hogy az Európai Bíróság ítéletének köszönhetően ismét nem kerülhet az Európai Bizottság asztalára a Minority SafePack kisebbségvédelmi kezdeményezés.
Vezetőkép: MTI/Soós Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS