A jegybank szerint a hitelpiacon nincsenek rendszerszintű, makroprudenciális beavatkozást indokoló kockázatok; a bankok megfelelő stabil pufferekkel működnek a járványos időszakban is, a magyar bankrendszer finanszírozása stabil – jelentette be a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főosztályvezetője a legfrissebb Makroprudenciális jelentést bemutató online sajtótájékoztatón, pénteken, Budapesten.
Szakács János arról is beszélt, hogy a jegybank tervei szerint 2021-től már négy minősített fogyasztóbarát személyi hitelfajta lesz elérhető a piacon. Felidézte: a koronavírus-járvány növelte a pénzügyi stabilitási kockázatokat, ezért új, komplex intézkedésekre volt szükség.
Magyarország időben avatkozott be, és hozott intézkedést a járvány hatására fellépő kockázatok kezelésére
– hangsúlyozta. Kifejtette, hogy az elmúlt években felépített makroprudenciális keretrendszerrel a bankrendszer stabil állapotban nézett szembe a járvánnyal, és továbbra is képes betöltetni gazdaságfinanszírozó szerepét. A pénzügyi stresszindex júniusra visszaállt a járvány előtti szintre, az elmúlt hónapokban oldalazást mutat, és nem tekinthető magasnak. A meghozott intézkedések között Szakács János kiemelte a 2015-ben bevezetett adósságfék-szabályokat a túlzott eladósodás megakadályozására, a banki tőkepufferek csökkentését a hitelezési kapacitás növelésére, vagy a minősített fogyasztóbarát termékkör bevezetését. Felidézte: az MNB a lakáshitelek és a biztosítások után a személyi kölcsönöket is bevonja a minősített fogyasztóbarát termékcsaládba, hogy az ügyfelek széles köre által, könnyen érthető, áttekinthető feltételrendszerű, egyszerű és gyors ügyintézés mellett felvehető személyi hitelek kerüljenek forgalomba. A fogyasztóbarát koncepció fő szempontjai a hitelfelvételi folyamat és a törlesztőrészletek kiszámíthatósága, a minősített ajánlatok egyszerű összehasonlíthatósága, ezen keresztül a piaci verseny erősítése és a kamatfelárak mérséklése. Közölte: a hitelpiacon nincs túlfűtöttség egyik szegmensben sem, és nem is várható a kialakulása. A hitelezés jelentősen visszaesett a bankok oldalán, a háztartási hitelezésben látható növekedés jelentős része állami kamattámogatott hitel. A hitelfolyósítás növekedésében lassulás jöhet, azonban 2021-2022-re akár kétszámjegyű növekedéssel is lehet számolni várakozásaik szerint. A jelenlegi lakossági hitelállomány közel 80 százaléka 2015 utáni folyósítású, ami azt jelenti, hogy megfelel az adósságfék szabályoknak. Ez utóbbiak miatt a lakosság kifeszítettsége csökkent az elmúlt évben. Jelezte, hogy fokozottan monitorozzák a moratóriummal érintett portfóliót.
A személyihitel-piac működése több ponton javítható lehet az MNB szerint, a kamatfelárak nemzetközi szinten is magasak
– mondta. A magas kamatfelárak mérséklését és a digitális hitelezési folyamatok elterjedését támogató termékek 2021 januártól lesznek elérhetők. A törlesztési moratórium jövő évi, célzott meghosszabbításáról azt mondta, mintegy 800 ezer lakossági és 15-20 ezer vállalati ügyfélnek nyújthat segítséget fizetőképességük fenntartásához.
Ezzel 2021 első fél évében mintegy 600 milliárd forint törlesztőrészlet maradhat az adósoknál
– ismertette.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS