Donáth Anna, a Momentum regnáló elnöke a szocialista Gurmai Zitával közösen keveredett gyanúba, hogy bűncselekményt követhetett el: rendőrökre támadhattak. Polt Péter kezdeményezte a mentelmi jog felfüggesztését mindkettejük esetében. Donáth EP-képviselő, így az Európai Parlament ismét dönthet mentelmi jogáról, amit márciusban egyszer már felfüggesztett egy momentumos belharc következményeként. Gurmai az MSZP országgyűlési képviselője, az ő mentelmi jogáról a magyar parlament fog dönteni.
Átok ülhet a magát modern, fiatalos pártnak tartó Momentumon, hiszen, aki elnöke lesz, szinte biztos, hogy büntetőeljárás indul ellene, legyen bár országgyűlési, vagy éppen európai parlamenti képviselő.
Emlékezetes az egyik pártalapító, a Fegyőrként emlegetett országgyűlési képviselő Fekete-Győr András esete. Fegyőr 2016 és 2021 között volt a Momentum Mozgalom elnöke. 2021. október 10-én a Momentum küldöttgyűlése megvonta tőle a bizalmat, ekkor az elnöki pozícióról lemondott. Ezután került a Momentum elnöki székébe Donáth Anna, aki európai parlamenti képviselő is egyben.
A bizalomvesztéshez nagyban hozzájárulhatott, hogy Fegyőr a volt gyurcsányista, aztán momentumos Szarvas Koppány Bendegúzzal vádlott egy rendőrök elleni erőszak miatt indult büntetőperben.
Szarvas Koppány Bendegúz három év felfüggesztett börtönt kapott első fokon, amiért 2018. december elején dulakodott a rendőrökkel a kormányellenes tüntetésen a Kossuth téren, ugyanakkor Fekete-Győr Andrást felmentették a vádak alól. Az ügy másodfokra megy, hiszen a vádhatóság fellebbezett: Szarvas esetében súlyosabb büntetésért, Fekete-Győr esetén bűnösség megállapítása és szabadságvesztés kiszabása érdekében.
A mai, legfrissebb hír szerint Donáth Anna lemásolhatta elődje habitusát és a jelek szerint rendőrökre támadhatott.
A Legfőbb Ügyészség Kommunikációs és Sajtóosztálya közölte a PestiSrácok.hu-val a Donáth Annára és a szocialista Gurmai Zitára vonatkozó mentelmi jog felfüggesztésének kezdeményezéséről szóló hírt.
Eszerint Polt Péter legfőbb ügyész – a csoportosan elkövetett hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség előtt folyamatban lévő nyomozás eredményeként – indítványt tett az Országgyűlés elnökénél dr. Gurmai Zita országgyűlési képviselő, illetve az Európai Parlament elnökénél Donáth Anna európai parlamenti képviselő mentelmi jogának felfüggesztésére.
A rendelkezésre álló adatok szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatósága előtt különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt indult büntetőügyben a nyomozó hatóság tagjai 2022. február 21-én egy Budapest, VIII. kerületi ingatlanban kutatást és lefoglalást végeztek. Az eljáró pénzügyőrök tájékoztatták a kutatással érintett szervezet vezetőjét, hogy a büntetőeljárási törvény szerint az eljárási cselekményen a hatóság tagjain és a jegyzőkönyvvezetőn kívül csak az érintett szervezet vezetője és jogi képviselője lehet jelen.
A szervezet vezetője az elhangzott tájékoztatás ellenére a sajtó képviselőivel és az ott megjelent más személyekkel együtt kívánt bemenni a kutatás helyszínére. Ezt elősegítendő – a szervezet vezetőjének felhívására – a jelenlévők, köztük dr. Gurmai Zita országgyűlési képviselő és Donáth Anna európai parlamenti képviselő a helyszínt biztosító pénzügyőröket jogszerű eljárásukban erőszakkal akadályozták. Az érintettek az erőszakos cselekményüket akkor hagyták abba, amikor a helyszínre az eljárási cselekmény akadályozása miatt kihívott rendőrök megérkeztek.
A felmerült bizonyítékok alapján a legfőbb ügyész az Országgyűlés elnökénél indítványozta dr. Gurmai Zita országgyűlési képviselő, míg az Európai Parlament elnökénél Donáth Anna európai parlamenti képviselő mentelmi jogának felfüggesztését.
A büntetőeljárás országgyűlési képviselővel, illetve európai parlamenti képviselővel szembeni lefolytatására – így a tényállás részleteinek további tisztázására – a mentelmi joguk felfüggesztését követően nyílik lehetőség.
Idén már ugrott Donáth mentelmi joga
Donáth Anna mentelmi jogát idén már egyszer felfüggesztette az EP. Egy Donáth és vezetőtársai által kizárt volt momentumos tag Kecskeméten rágalmazás miatt jelentette fel az elnököt. Az EP egyhangúlag felfüggesztette Donáth mentelmi jogát, amit egyébként a képviselő maga is kért, mondván: bíróság előtt akarja megvédeni magát.
A magyar és az EU-jog szerint egyébként a mentelmi jogról nem lehet lemondani. Az csak egy gesztus, ha valaki kijelenti, maga is kéri a mentelmi jog felfüggesztését.
A magyar gyakorlat egyébként az, hogy rágalmazási, illetve magánvádas eljárásokban nem szokta kiadni a mentelmi jogát senkinek a parlament. Más a helyzet erőszakos bűncselekmény esetén, amikor is 100 százalékos a mentelmi jog kiadása. Gurmai mentelmi joga így nyilvánvalóan odalesz. Mint ahogy Donáth Annáé is, hiszen az EP a szándékos, erőszakos bűncselekmények esetében egyáltalán nem elnéző.
Magyar EP-képviselő mentelmi jogát utoljára egyébként – Donáth márciusi kiadása előtt – 2015-ben adták ki az EP-képviselők. Akkor a pártjában csak KGBélaként emlegett, később az Európai Unió intézményei elleni kémkedésért és az EU kárára elkövetett költségvetési csalás miatt jogerősen 5 év fegyházra ítélt Kovács Béla mentelmi jogát adták ki, szintén Polt Péter kérésére.
Kiemelt kép: Donáth Anna (középen dulakodás közben) mentelmi jogát is kikérte a legfőbb ügyész. Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS