Hatalmas műhiszti az ellenzéki pártok és politikusok részéről, hogy Wass Albert műveinek tanítása ellen lázítanak. Azt már korábban bemutattuk, hogy az erdélyi író egyébként 2012 óta szerepel a NAT-ban, valamiért ez mégis csak most lett ekkora probléma. Most egy olyan képmutató esetre bukkantunk, ami még világosabbá teszi, ismételten csak politikai akcióról van szó, amivel az egyre nagyobb problémákkal küzdő MSZP politikusai próbálnak némi figyelmet kierőszakolni maguknak. Tapolcán ugyanis a szocialisták két politikusának a fia is büszkén szerepel színpadon, nagyközönség előtt a hagyományos Wass Albert Emlékesten. Ráadásul annak szervezője a szintén ellenzéki önkormányzati képviselő könyvtárigazgató. Az erről árulkodó képeket a rendezvényről szóló tudósításokban és Tapolca Város hivatalos honlapján szúrtuk ki. A legszebb az egészben, hogy az egyik előadó, szereplő ráadásul maga is ifjú baloldali politikus, az MSZP ifjúsági szervezetének helyi vezetője. Vajon a tapolcaiak Wass munkássága előtti tisztelgése a valódi, vagy a szocialisták oktatási szakpolitikusának nácizó kirohanása, avagy csupán színjáték az egyik, vagy esetleg mindkét megnyilvánulás?
Hetek óta tart az őrület, nemzeti íróinkat fasisztának tituláló politikai nyilatkozatok tömege, balliberális pedagógusok megkoreografált hőzöngése, és persze a táblákkal üzengetés, hogy ők aztán nem tanítanak fasiszta írókat. Mondják ezt Wass Albertre, akinek írói munkássága ráadásul 2012 óta tananyag és a Nemzeti Alaptanterv része. Emlékeznek még Kunhalmi Ágnesnek, az MSZP oktatáspolitikusának ATV nyilatkozatára, illetve Facebook posztjára, amelyben azért méltatlankodik, hogy az irodalomban megjelent a náci Wass Albert és Nyírő Gyula? Napokig Kunhalmin élcelődött az internet népe, amiért oktatási szakpolitikusként lazán összekeverte az ideggyógyász orvost az erdélyi íróval. De hasonlóan hadilábon állnak nemzeti írók tárgyában az MSZP honlapját kezelők is, hiszen ott is napokig volt olvasható a NAT elleni tiltakozásként a szerintük “náci Nyírő Gyula” neve. A tapolcai eset is azt mutatja, hogy azok lázítanak a magyarságukra büszke, hazaszeretetre, nemzeti elvekre nevelő írók, Nyirő József és Wass Albert ellen, akik nem hogy a műveiket nem olvasták, fogalmuk sincs arról, kik voltak ők, és mit jelent az a gondolatvilág, amit képviseltek. Viszont egy kis hangzatos politikai hisztériakeltésre mindig kaphatók.
Büszkén őrzi Wass Albert emlékezetét az ötödik éve ellenzéki vezetésű Tapolca, de szó nélkül tűrik politikai szövetségesüktől az író gyalázását
Vélhetően több ismerettel rendelkeznek a nemzeti irodalomról azok, akik fontosnak tartják például Wass Albert emlékezetét annyira, hogy színpadi emlékestet szerveznek, abban szerepet vállalnak és kívülről mondják a szállóigévé lett sorokat: “a víz szalad, a kő marad”. Ők viszont mélyen hallgatnak akkor, amikor elvtársaik az erdélyi irodalmárt gyalázzák. Wass Albert emlékét pályázati, több esetben minisztériumi támogatással irodalmi produkció formájában tizenkettedik éve őrzik a Veszprém megyei Tapolcán. A múlt hétvégén bemutatott 50 fős produkcióra féléve készültek.
Societas elnök és MSZP-s képviselő fia a jobbikos könyvtárigazgató által szervezett produkcióban
A szereplők sorában két baloldalhoz köthető névre is felfigyeltünk. Búzás Balázs, akit a zenés irodalmi esten készült fotókon is felismertünk, az ellenzéki összefogás által képviselőtestületbe jutott, egyébként szocialista Búzás Gyula fia.
Takács Péter pedig az MSZP tapolcai elnökének, a tapolcai önkormányzat humánbizottsági tagjának, Árvai Gábornak a nevelt fia. Árvai maga is pedagógus, a jelenleg zajló, politikailag gerjesztett NAT vitákból sem marad ki. Rendszeresen oszt meg az új NAT ellen lázító bejegyzéseket, sőt egy alkalommal kommentelőinek azt is ecsetelte, miért náci, fasiszta Wass Albert. Árvai Gábor megosztotta azt a Facebookon terjedő képet is, amin egy tanár táblát tart maga elé, azzal a felirattal, nem szeretné, ha az unokái nacionalista agymosást kapjanak.
A jelek szerint Árvai csak politikusként tartja fontosnak politikai követői távoltartását a Wass Albert féle “nacionalista agymosástól”.
Saját nevelt fia büszkén szerepelhet, önkéntes alapon a Wass Albert műveiből készült zenés irodalmi produkcióban. Pedig azt sem lehet mondani, hogy túl messze esett volna az alma a fájától. A nevelt fiú, Takács Péter olyannyira hallgat a nevelőapára, igyekszik a nyomdokaiban járni, hogy fiatalkora ellenére már aktívan politizál, persze a baloldalon. Ő az MSZP ifjúsági tömörülésének, a Societasnak tapolcai elnöke.
A jobbikos polgármester két éve még azt mondta, Wass a magyarságtudat és a magyarságkeresés szimbóluma
A 2015 óta ellenzéki vezetésű Tapolca eddig büszkén ápolta az erdélyi író, költő, Wass Albert emlékét. Wass Albert nevét viseli a város könyvtára és múzeuma is. Igazgatója, Décsey Sándor az összeborult ellenzék színeiben önkormányzati képviselő. Két éve személyesen vállalta magára a Wass Albert emlékest szervezését, megrendezését. Két éve még Dobó Zoltán, Tapolca jobbikos polgármestere is akként méltatta Wass Albertet, hogy ő az az író, költő, alkotó, aki írói pályája alatt szüntelenül arra kereste a választ, mit jelent magyarnak lenni.
Talán az egyik legfontosabb kérdés a magyarságtudatban, hogy tudunk-e osztozni a magyar nemzet sorsában, sorsközösséget vállalunk-e a nemzetalkotó Kárpát-medencei többséggel, átéljük-e fájdalmát, örömét. Aki a mai rendezvényen ezt itt, az előadókkal együtt megteszi, az bizonyosan a lelkében is magyar – fogalmazott a két évvel ezelőtti est megnyitójában Dobó Zoltán.
Wass mindenek feletti hazaszeretetéről értekezik a tapolcai önkormányzati média is
Az idei előadásról pedig így ír az önkormányzati fenntartású tapolcaimedia.hu:
A nincstelen tapolcai fiatalember ezen írásokon keresztül ismeri meg a száműzött magyar író gondolatait, mindenekfeletti hazaszeretetét, amely lelkiségében egybecseng saját érzéseivel, fájdalmával. – Ki lehetett az az ember, aki távol a szülőföldjétől, ilyen gyönyörűen ír arról a helyről, ahová még a lehetőségek országából is visszavágyott?
Politikai szövetségeseik újra száműznék Wass Albertet, írmagját is kiírtanák az irodalomoktatásból
Az elmúlt hetekben, amikor politikai szövetségeseik újra száműzni akarják Wass Albertet és műveit – ezúttal nem az országból, hanem a magyar irodalomból, az irodalomórákról, a tanagyagból, gyermekeink továbbörökítő emlékezetéből, nácinak -, fasisztának gyalázzák és lázítanak ellene, a fenti szereplők egyike sem szólalt meg az író védelmében, egyikük sem fordult szembe a balliberális politikai hisztériakeltéssel.
Megkerestük Dobó Zoltán polgármestert, Árvai Gábor tapolcai MSZP elnököt és fiát, Takács Péter tapolcai Societas elnököt, valamint Buzás Gyula szocialista képviselőt és megkérdeztük, jelent-e számukra bármilyen erkölcsi problémát ez a fajta kettősség Wass Albert kapcsán? Ha elismerik az író, költő nemzetmegtartó munkásságát, akkor hogyan tudnak azonosulni azzal, hogy politikai szövetségeseik annak írmagját is kiírtanák a magyar irodalomból és az oktatásból?
“Kultúrát és a magyarságot nem mocskolhatja be a gyűlölet és a csőlátás”
Megkeresésünkre válaszolt Takács Péter, a Societas tapolcai elnöke. Kérésére a választ változtatás nélkül, teljes terjedelmében közöljük:
Kedves Füssy Angéla? Első kérdése: Hogyan tud azonosulni az ellenzéki politikusok, többek közt édesapja részéről is Wass Albert gyalázásával, nácinak titulálásával és annak kíséretével, hogy száműzzék a magyar irodalomból? Második kérdése: Vagy, ha személyesen is így vélekedik, akkor hogyan tud azonosulni a darabbal és annak üzenetével, amiben szerepet vállalt? A válaszom: Kezdjük a történet legelején. Bertalan Csaba, jó barátom kért fel arra, hogy ebben a darabban szerepet vállaljak. Én azt kértem tőle, hogy mutassa meg a forgatókönyvet, had olvassam el, mert nyilván tudni akartam, mihez adom az arcomat. Rengeteget gondolkodtam, belevágjak-e, mert tudtam azt, hogy a maga fajta emberek egyből meg szeretnének majd szorongatni. Először is: mielőtt véleményt formálok, a tényeket, rendelkezésre álló ún. bizonyítékokat több aspektusból megvizsgálom.
NEM vállalok közösséget Wass Albert közéleti szerepvállalásával, NEM értek egyet azzal, hogy a NAT-ban ennyire markánsan megjelenjen és nem csak a nézetei miatt, hanem azért, mert ennek köszönhetően más – azt gondolom- „súlyosabb”, nagyobb művészeti értéket képviselő, kevésbé ideológiák által megerőszakolt művek és azok szerzői kerültek ki az alaptantervből. De tudja, kedves Angéla, az éremnek két oldala van. Nem lehet feketén-és fehéren látni a világot (ahogyan Ön gyakran szeretné).
Mivel tudok egyetérteni? Wass Albert egyes verseivel, egyes gondolataival. Tisztelem őt azért, mert nagyon szerette a hazáját. Én is nagyon szeretek magyarnak lenni, és büszke vagyok rá! Akkor is, ha az a politikai oldal, amelynek Ön az egyik követője, ezt tőlem el akarja venni, mert azt hirdeti, aki nem velük van, az nem magyar. Hát kérem, engedje meg, hogy ennek elébe menjek: MAGYAR vagyok! És szeretek az lenni! De magyar mindenki, aki az identitását e szerint ápolja. De ha már volt olyan kedves, és kérdezett, én is had kérdezzek. Ott volt az előadáson? Tudja, kit játszottam? Fel tud sorolni akár egy verset is, amit szavaltunk? Ön tudja, mi volt az üzenete? Mert, ha ott volt, és hallotta, akkor tudja. Ha meg nem, akkor felkészületlen ahhoz, hogy bármit is merjen kérdezni. Hogy szerintem mi volt az üzenet, és hogyan tudok ezzel azonosulni? Az Intelem című verset ajánlanám figyelmébe: „magyar földön nem lesz új/Magyarország,/Gaz és szemét nem terem nemzetet!/S a gyűlöletet nem mossa le semmi,/csak az összetartó igaz szeretet!”, vagy a másik kedvenc sorom belőle: „Percre se feledd, hogy testvéred/minden magyar, bárhol is éljen./Összetartásban rejlik csak erő.” Ez a vers például elhangzott az esten (Önnel mondjuk nem találkoztam). Ez az üzenet, amivel azonosulni tudok.
Tudja, kedves Angéla, nagyon sok ismerősöm odajött hozzám az előadás végén. Voltak olyanok, akik vállalják, hogy liberálisok. Mégis eljöttek, mert ez az est a kultúráról és a magyar identitásról szólt. És ezek az emberek azt mondták, hogy bátor voltam, hogy ebben részt vettem és megmutattam, hogy a kultúrát és a magyarságot nem mocskolhatja be a gyűlölet és a csőlátás. Ez erről szólt. Egyébként Tapolca polgármestere is intézett a szereplőgárdához néhány gondolatot, idézem: ”Úgy érzem, ma sikerült a magyar identitást úgy ápolni, hogy azzal senki mást ne bántsunk.” És ez az, amire azt mondom, hogy helyes út.
Összefoglalva: NEM értek egyet a NAT-tal (mint ahogy senki sem, aki egy kicsit is ért hozzá, például rengeteg tanár), NEM vállalok közösséget Wass Albert közéleti szerepvállalásával, UGYANAKKOR elismerem, átérzem és magamévá teszem a hazaszeretetét, és mindent megteszek azért, hogy a magyar kultúrát egy kicsit ápolhassam. A kultúra pártfüggetlen. Ezt jó lenne, ha észben tartaná!
Ui.: Ne felejtse el, hogy egy családban mindenki megfogalmazhatja a véleményét a másiktól függetlenül. Legalább is, egy egészségesen működő, szeretetre alapuló családban. Én azt kívánom, éljen Ön is egy ilyenben! Ha cikket szeretne írni rólam, vagy a szereplésemről, a szavaimat csak és kizárólag változtatás nélkül közölheti! Köszönöm, és remélem kielégítően válaszoltam meg a kérdéseit!
Tisztelettel: Takács Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS