Korábbi cikkünkben a cég új múlt író szolgáltatásának legújabb közel-keleti megbízását jártuk körül, annak is azt a részét, amiben a független és objektív sajtó bizonyosodik meg róla, hogy a régebbi múlt nem létezett, al-Dzsolani sosem volt terrorista, sosem volt rabló- és tömeggyilkos, legrosszabb esetben is csak egy megtévedt fiatalember, aki már megváltozott. Sőt, az elmúlt években olyannyira nemesedett egyszerre államférfivá és nyugati mércével is a DEI (Diversity, equity, inclusion) irányelveinek hibátlanul megfelelő progresszív társadalom-modernizátorrá, hogy a kedvéért még a CNN mindig rideg és távolságtartó riportere is szerelembe esett. Ma az új múlt mögé épített tudományt tekintjük át.
A munkához Aaron Y. Zelin hívtuk segítségül, a Közel-Keletet kutató Washington Institute vezető munkatársát, az észak-afrikai és szíriai szunnita arab dzsihádista csoportok, valamint a külföldi harcok és az online dzsihádizmus trendjeinek elmélyült kutatóját. Ő egy remek írásban foglalta össze az új múlt lényegét:
Hogyan tervezik a szíriai „sokszínűség-barát” dzsihadisták az államépítést?
A címben még szerepel a dzsihadista kifejezés, de csak klikkbéjt szerepet tölt be, hiszen az írásból rögtön kiderül, szó sincs dzsihadistákról. Csak a nyugati fővárosokban található némi ambivalencia uralkodik a „dzsihadista” csoporttal kapcsolatban, amely az elmúlt hetekben megbuktatta az Aszad-rezsimet és megszerezte magának Szíriát. A problémát az okozza, hogy Abu Mohammad al-Dzsolani, a HTS vezetőjének fejére 10 millió dolláros amerikai vérdíjat tűztek ki.
A magyarázat az, hogy az HTS, korábbi nevén al-Nuszra Front egy időben az al-Kaidához és az Iszlám Államhoz is csatlakozott, de aztán – az új múltnak megfelelően – mindkét csoporttól elszakadt, MERT elutasította azok „szélsőséges” taktikáikat. Emberi jogi csoportok dokumentálták ugyan politikai ellenfelek kínzását Idlíb térségében, amelyet a HTS azóta tart ellenőrzése alatt, hogy az Aszad-rezsim elleni harcvonalak a 2020-as Covid-járvány idején befagytak, de ez már sosem volt így.
A munka, al-Dzsolani és az általa vezetett csoport tisztára mosása már 2016-ban megkezdődött. Az al-Nuszra kilépésének ugyanis a legfőbb oka az volt, hogy
az Al-Kaida jó ideje nem képes fiatal iszlamistákat vonzani.
Ahogy azt a 24.hu megírta. Emellett óvatlan módon az is, hogy a váltás csupán taktikai.
Az al-Nuszra ezért most úgy döntött, hogy leveti magáról ezt a terhet és hivatalosan megszakítja a kapcsolatot az Al-Kaidával. A csoport vezetőjét, Abu Mohamed al-Jolanit most láthattuk először élőben, amint videón szakítja meg a kapcsolatot a világ leghíresebb terrorcsoportjával.
Ennek igazából több üzenete van. Közelednek az amerikai-orosz béketárgyalások Szíriáról, ahol a két fél arról is tárgyalhat, hogy összehangolják a támadásaikat az al-Nuszra ellen. Ezt pedig az al-Nuszra nagyon szeretné elkerülni. Ráadásul azzal, hogy nyilvánosan szakítottak az Al-Kaidával, akár azt is elérhetik, hogy az Egyesült Államok ne másodkézből, hanem nyíltan is támogassa a csoportot. Ezt a tervet egyébként többen előszedték már, például Petraeuss tábornok is nyilvánosan kijelentette, hogy érdemes lenne az al-Nuszrát támogatni az Iszlám Állammal szemben.
Patraeuss tábornok pedig 2015-ben már megírta, hogy az IS elleni harcot úgy lehet megnyerni, ha a kevésbé durva részeit megvásárolják, hogy azok küzdjenek a dzsihádisták magja ellen. Ezt a tervet melegítették fel 2024 végén, hogy a megvásárolt, és ezáltal azonnal civilizáltnak és moderáltnak tekinthető csoportot bevessék az orosz-proxy Aszad ellen.
Persze Dzsolani megpróbálta javítani hírnevét a Nyugat szemében. Már 2021-ben interjút adott a PBS-nek, az amerikai államilag finanszírozott műsorszolgáltatónak, amelyben „igazságtalannak” és „politikai jellegűnek” nevezte a HTS terrorista csoportként való megjelölését. Azt mondta, hogy a HTS adminisztratív ága alatti kormányzásnak iszlámnak kell lennie,
de nem az IS vagy akár Szaúd-Arábia szabványai szerint”.
Ezért az általa uralt Idlib régióban a HTS megengedte, hogy a nők ne viseljenek fátylat, a dohányosok pedig megtarthassák a szokásukat, ami – látjátok!!! – sokkal lazább rendszer, mint például az afganisztáni táliboké.
Amikor Dzsolai harcosai még csak Aleppó felé nyomultak előre, egy sor nyilatkozatot tett közzé, amelyek célja a lakosság (és a nyugat) félelmeinek eloszlatása volt. Olyanokat tanácsolt az embereinek, hogy
ne ijesszék meg a gyerekeket és hogy a sokszínűség erősség”
Mintha csak egy nyugati cég HR osztálya írta volna a közleményeket – jegyzi meg elégedetten Aaron Y. Zelin is. És ez szavakban így ment tovább. Dzsolani többször beszélt arról, hogy a kisebbségekkel való bánásmódra különösen nagy figyelmet kell fordítani, ezért számos ajánlást, nyilatkozatot és értesítést adott ki annak érdekében, hogy senki ne zaklassa vagy bántsa a keresztény vagy kurd közösséget.
Emellett megígérték, hogy arra is ügyelnek, hogy kiemeljék a szíriai kultúra és örökség sokszínűségét, és kijelentették, hogy
Aleppó a civilizáció találkozóhelye, ahol minden szíriai számára kulturális és vallási sokszínűség van”.
A munka tehát befejeződött, a többi azon múlik, mennyire nézünk olyan csatornákat, amelyek beszámolnak a HTS tetteiről. Amennyiben a fősodratú médiát fogyasztunk, akkor a kérdés eldőlt: Dzsolani alatt a HTS drámaian átalakult, és elszakadt a kifejezetten dzsihadista gyökereitől. Ez az új szakasz újabb platformot biztosíthat a fejlődéshez. Az biztos, hogy a csoport elmúlt négy évben végzett intézményépítése jó pozíciót teremtett ahhoz, hogy a harctéri győzelmeket egy sokkal nagyobb államépítési projektben konszolidálja.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS