Putyin, Putyin, Putyin, Orbán – körülbelül ezek a gyűlölködő szavak visszhangoztak kedden Márki-Zay Péter elég gyér figyelemmel kísért gyűlésén. Hogy hol? Hát a volt Moszkva téren. Pedig amikor a Tarlós István vezette Fővárosi Közgyűlés átnevezte a területet Széll Kálmán térré, MZP főnöke, Gyurcsány Ferenc még azt írta: “Megsérteni egy nemzetet, amely csaknem huszonhétmilliónyi életet áldozott? Aki ismeri az orosz nép lelkét, az tudja, ezt soha nem fogják megbocsátani. Orbánnak vége van Moszkvában. Az ajtók becsukódnak. És végtelenül nagy baj ez.” (Egyéb részletek a Pesti Riporter ma 19 órakor kezdődő adásában!)
2011. április végén átnevezte a Fővárosi Közgyűlés a Moszkva teret Széll Kálmán térre. (A Fidesz és a Jobbik igennel, az LMP pedig nemmel voksolt a javaslatra. A szocialisták nem szavaztak.) Tarlós István főpolgármester így indokolt: a javaslat lehetőséget teremt a múlt rendszer által preferált, azonban a rendszerváltás után 21 évvel már kevéssé elfogadható közterület-elnevezések megváltoztatására.
Ne tudják meg, mi történt ezek után. Elég legyen egy bizonyos Gyurcsány Ferenc reakciója.
Gyurcsány: Orbánnak vége van Moszkvában
Elment az eszetek?
A Fidesz elvette a Moszkva tér nevét. Látszólag Tarlós István főpolgármester. De csak látszólag. A nemzetközi ügyekben teljesen járatlan Tarlós ilyet magától nem tesz. Nem kétséges, hogy a döntésre Orbán adta az áldását. Súlyos hiba. Tragikus hiba.
Oroszország állampolgárainak százezreit áldozta Magyarországért. Megszabadított bennünket a náci megszállástól, a hungarista őrülettől, a horthyzmus ócska, embertelen világától. Vitatkozhatunk azon, hogy 1945 felszabadulás volt-e vagy sem, de ha más nem, Márai, a polgári Magyarország zsenije mércét jelenthet: Magyarország 1945-ben megszabadult egy embertelen, tarthatatlan rendszertől.
Hogy utána szovjet megszállás jött? Ez igaz. Hogy ez megfosztott bennünket egy lehetőségtől, hogy nyugatos, polgári módon rendezzük dolgainkat? Ez így van. Azt nem tudom, hogy tudtunk-e, akartunk-e volna élni ezzel a lehetőséggel, és ezt már soha nem fogjuk megtudni. Részesei lettünk egy nagyhatalmi játszmának, és bennünket a szövetséges erők az egykori Szovjetunió érdekeltségi övezetébe soroltak. Az akkori nyugati világ lemondott rólunk.
De azt tudjuk, hogy Jelcin orosz elnök bocsánatot kért 1956-ért. Tudjuk, hogy Putyin térdet hajtott a mártírok és hősök előtt. Azt is látjuk, hogy a mai Oroszország tele van ellentmondással, és a legkevesebb, amit mondhatunk, hogy a mai orosz hatalom nem úgy gondolkodik az demokráciáról, az emberi jogokról, a szabadságról, mint mi. Ez mind igaz.
De elvenni a Moszkva tér nevét? Megsérteni egy nemzetet, amely csaknem huszonhétmilliónyi életet áldozott? Aki ismeri az orosz nép lelkét, az tudja, ezt soha nem fogják megbocsátani. Orbánnak vége van Moszkvában. Az ajtók becsukódnak. És végtelenül nagy baj ez.
Antifasiszta harc
Ez volt 2011-ben – aztán közbelépett Bauer Tamás, a DK volt alelnöke, volt SZDSZ-es országgyűlési képviselő, aki úgy fogalmazott, megróva Karácsony Gergely főpolgármestert: szimbolikus lenne a II. János Pál pápa tér, a Széchenyi tér és a Széll Kálmán tér át/visszanevezése, ugyanis az első a régi Magyarországgal való szakítást szimbolizálta a Köztársaság tér elnevezéssel, addig az utóbbi kettő az „antifasiszta harcot” szimbolizálja, azt, hogy Magyarország „kormánya szembefordult a tengelyhatalmakkal és csatlakozott az antifasiszta koalícióhoz.” Szerinte ezt a szembefordulást a Fidesz 2010 óta többször megtagadta.
Egyébként pedig MZP és Gyurcsány fasisztái mit szólnának ehhez?
A Pesti TV stábja elcsípte Márki-Zay Pétert és Tordai Bencét – hogy mit válaszoltak a Pesti TV-nek, azt este hétkor, élő adásunkban láthatják!
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS