Néhány napja megjelent cikkünkre reagálva, a Jobbik egyik alapító tagja osztotta meg első benyomásait Kovács Béláról a PestiSrácok.hu-val. Nagy Ervin filozófus-politológus már nem tagja a pártnak, 2008-ban kilépett, mert nem értett egyet az új irányvonallal.
Emlékezetes, a PestiSrácok.hu megszerezte az Európai Parlament volt tisztviselője, Molnár Balázs ügyészségen tett tanúvallomását, amelyben a jobbikosok közelében dolgozó férfi elmondta, hogy Kovács Béla, a radikális párt európai parlamenti képviselője kiváló kapcsolatot ápolt a nemrég kémkedés miatt letartóztatott lengyel politikussal, Mateusz Piskorskival. Molnár az ügyészeknek arról is beszélt, hogy Kovács a Jobbik oroszországi helyfoglalásáról szóló megállapodás-tervezetet írt alá egy Piskorski által elnökölt szervezettel, valamint a politikus szexuális zaklatásos ügyeiről is kitálalt.
Nagy Ervin elmondása szerint Kovács Béla először 2005-ben kereste meg a Jobbikot, és lengyel kapcsolatokat ígért nekik. Sem az akkori elnök, Kovács Dávid, sem ő az első találkozáskor nem vették komolyan Kovács Bélát. “Rossz küllemű, rossz kisugárzású, komolytalan embernek tűnt.” – mondta Nagy Ervin. Szerinte akkoriban sok ilyen ember kereste meg őket (akiket politikai kalandoroknak nevez), ezért nem nagyon hitték el a történeteit. Vona Gábor feladata volt a szakmai csoportok létrehozása, és létrejött többek között egy külügyi csoport:
“Úgy gondoltuk, hogy mégsem hajtjuk el, hanem talán a külügyi bizottságban hátha valamit hozzá tud tenni ehhez a témához, ha egyáltalán igaz, amit mond. Nagyon hihetetlennek tűnt, hogy lengyel képviselőkkel tart fent kapcsolatot. Vona átvette, ő tartotta vele a kapcsolatot, és találkozott Kovács Béla kapcsolataival.“
Az emlegetett lengyel kapcsolat Mateusz Piskorski volt, őrá hivatkozott Kovács Béla, de Nagy Ervin tudomása szerint ekkor még csak levelezési szinten volt jelen a pártban. Később viszont többek között Vona Gábor is találkozott vele.
“El sem hittem Kovács Bélának, hogy van ilyen kapcsolata, de mint utólag kiderült, mégiscsak létezett ez a kapcsolat.”
Az is kiderült később, hogy Kovács Bélának orosz kapcsolatai voltak. 2000-es évek elején azonban a jobboldali radikális közeg elutasította az orosz politikát, így ha valaki azzal jött volna be az irodájukba 2005-ben, hogy orosz kapcsolatai vannak, azzal a lendülettel el is küldték volna.
Nagy Ervin szerint az is gyanús, hogy Kovács Béla nagyon jól tudta, hogyan tudja megnyerni a szimpátiájukat és felkelteni az érdeklődést: Lengyelországra akkoriban irigységgel nézett a Jobbik és a MIÉP is, mert ott a jobboldali radikális pártok nagyon sikeresek voltak. Volt egy mondásuk is: “2006-ban megérkezik a varsói expressz Magyarországra is!” Ezzel a Fidesz kétharmados többségét próbálták előrevetíteni (de mint tudjuk, ez 2006-ban nem így lett).
Kovács Béla orosz kapcsolatról nem is beszélt, csak lengyelről.
“Nem akarok összesküvés-elméleteket gyártani, de a lengyel képviselő esetében már megállta a helyét az orosz ügynök-vád. Kovács Béla esetében még vizsgálat van az orosz kémkedéssel kapcsolatban, de azért annyit hozzátennék, hogy ugyan nem akarok senkire ilyen vádat ráilletni, nyilván majd a vizsgálat után okosabbak leszünk, de az mindenképpen gyanús, hogy az ügynöki kémkedési tevékenység első számú szabálya az, hogy férkőzz a vezetők bizalmába. Kovács Béla nagyon jól tudta, hogy hogyan tud a vezetők bizalmába férkőzni, még akkor is, ha ez a mi esetünkben nem sikerült, mert Vona Gábor esetében sikerült. Ezzel nem állítok semmit, csak célzok arra, hogy ez egy felépített, módszeres stratégia volt, amivel a Béla próbált hozzánk közeledni.”
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS