Amíg ember van, emberi élet van, addig élelmiszerre szükség lesz, ezért a föld a legnagyobb érték. Mindaz, amit saját magunk elő tudunk állítani biztosítja a fennmaradásunkat – mondta a Tranziton, a PestiSrácok.hu színpadán Nagy István. Az agrárminiszter arról beszélt, hogy az agrárium nemzeti szuverenitásunk alapja is. A magyar élelmiszerben óriási lehetőségek vannak. Azért kell a mezőgazdasági termelést támogatni messzemenőkig a kiskertektől a nagyobb gazdaságokig, a prémium termékek külföldi, komoly fizetőképes piacokra jutását messzemenőkig segíteni, mert ebben van perspektíva, a jövő. Arról is szó volt, hogy a legnagyobb ellenség, egy igazi trójai faló a műélelmiszerek erőszakolása, amelyek terjesztése nem csak az agráriumra jelent veszélyt, hanem a teljes környezetünkre is, ha felborul a rend. Ha nem műveljük meg a földet, ki fogja élhetővé tenni a tájat?
Ma az agrárium nem a múlt, hanem a jövő – így lehetne összegezni Nagy István agrárminiszter elóadását. Mint mondta, ma már nem az a “sáros gumicsizmás” időszak van, mint néhány évtizede. Az agrárium a legszélesebb spektrumon alkalmazza a technológiákat. Ez pedig vonzó a fiatalok számára. Egy traktor informatikai rendszere például komolyabb, modernebb mint a legdrágább autóké. Óriási potenciál van a mezőgazdaság területén a kutatásfejlesztésben. Egyre több az innováció és olyan kémiai, biológiai kutatások zajlanak, amelyek forradalmasítják az élelmiszer előállítást – mutatott rá a miniszter.
A gazdálkodás ma reneszánszát éli – mondta. Az önellátásnak óriási varázsereje van, amit egyre többen ismernek fel.
Divatot kell teremtenünk a gazdálkodásnak, hogy csináljuk veteményest, magaságyást, valamilyen kötődésünk legyen a termőföldhöz
-fogalmazott Nagy István.
Ezzel is magyarázta, mi az oka, hogy a kormány ilyen mértékben támogatja a föld megművelését, termelői piacok létrehozását, működtetését.
Soha egyetlen kormány nem adott ennyi támogatást arra, hogy valaki művelje meg a földjét, kertjét. Azért tesszük, hogy az önfenntartási képességünk ne vesszen el
-magyarázta.
A magyar kormány támogatja a kertbarát kultúrát, a kertbarát köröket, 15 ezer eurós önrész nélküli támogatást ad, ha valaki meg akarja művelni a földjét.
A miniszter megjegyezte, hogy ma a magyar tanyán 60 százalékban nem azok laknak, akik ott születtek, hanem azok, akik hátat fordítottak az urbanizált világnak. “Ők azok akik tankönyvből tanultak tehenet fejni, az Isten áldja meg őket érte”, mert forradalmasították a kézműves termékekkel a gasztronómiát. Rávilágítottak, hogy a magyar élelmiszerben milyen lehetőségek vannak.
Nagy István arra szólított fel, hogy becsüljük meg mindazt, amit a saját kezünkkel elő tudunk állítani, mert ez biztosítja a túlélésünket. Ezért erre minden támogatást meg kell adni.
Azt szeretnénk hogy életérzés legyen saját magunk által készített élelmiszert előállítani
-fogalmazott
A miniszter arra is kitért, hogy mindezzel szemben a műélelmiszerek megjelenése, terjedése a legnagyobb támadás. Maga a trójai faló. A hagyományos európai kultúránkat akarja felbomlasztani.
Az európai kultúra ott kezdődött amikor az európai ember elkezdte a földet megművelni és addig fog tartani, amíg megműveli. A táncaink, a zenénk, a népviseletünk, az étkezésünk minden a földhöz köthető. A föld megtartó erő, nem lehet odébb tolni, arra épülnek szokások, hagyományok, megélhetések
-hangsúlyozta Nagy István.
Majd feltette a kérdést, ki fogja élhetővé tenni a tájat, ha nem műveljük meg a földet? Akkor borul fel a rend. A műélelmiszereket előállító multi cégek lobbiereje viszont óriási. Fontos számukra az európai piac, mert ez egy 550 milliós piac, itt jólfizető kereslet van, a fiatalokat divatból rá lehet venni egyes cikkek fogyasztására.
Nagy István kitért arra is, hogy mi az ami az agráriumunknak, gazdaságunknak a jövője lehetne, ami segítene megerősíteni azt.
Olyan prémium kategóriás termékek fizetőképes, főként keleti piacokra kijuttatását kell segíteni, amelyek nincsenek máshol.
Szingapurt, Japánt kell megcéloznunk, ahol a prélmium kategóriáért tudnak többet fizetni. Ez lenne a szuverenitásunk alapja
-jegyezte meg az agrárminiszter.
A prémium termékeink exportja nincs veszélyben Nagy István szerint. Azzal érvelt, hogy az ukrán gabona sem tudta megrengetni a minőségi magyar gabona exportját, pedig tartottunk tőle.
Végül a az agrárium jövője kapcsán a fiatalok agrár szektorban nagyobb szemben való megjelenéséről és kutatásfejlesztési területről beszélt Nagy István. Kiemelte, hogy egyre többen jelentkeznek felsőoktatásban agrár egyetemekre, szakokra. A MATE-ra kétszer annyi, Mosonmagyaróvárra 60 százalékkal többen jelentkeztek az idén. A fiatalok megértették, hogy az agráriumban perspektíva van, “ez már nem egy letűnt sáros gumicsizmás történet, hanem hightech”.
Jelentős az innováció, tudunk új élelmiszereket kifejleszteni. Még magasabb fehérhetartalmú, még nagyobb ásványi anyag tartalmú élelmiszereket állítunk elő, minél kevesebb allergénnel. Például kutatások bizonyították, hogy a nyúlhús az egyetlen olyan hús, amiben nincs allergén. Azóta a “szuperfood felé megy a nyúlhús”. Integrálása a bébiételgyártásba komoly lehetőségeket rejt még.
Nagy előnyünk, hogy kisméretű gazdaság vagyunk, gyorsan tudunk változni. Bármit kifejlesztünk, azt gyorsan elő tudjuk állítani 5-10 hektáron gazdánként. Aki pedig a leggyorsabban reagál az nyeri meg a versenyt. Ez nemzetstratégiai kérdés
-hangsúlyozta az agrárminiszter.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS