2024-re talpraállást ígértünk, és óriási teljesítmény, hogy a meccs első negyedében nyerésre állunk – írta a Magyar Nemzetben megjelent elemző cikkében Nagy Márton. A nemzetgazdasági miniszter hozzátette, idén ismét az EU-átlagát 1,5-2 százalékponttal meghaladó ütemben nőhet a magyar gazdaság, és ahogyan 2010 óta szinte minden évben, a következő években is növekedési többletet érhet el hazánk lesz az unióval szemben. Mint kiemelte, ezt látszik megerősíteni, hogy 2024 első negyedévében Magyarországon nőtt az egyik leggyorsabb ütemben a gazdaság az unióban, „éves alapon az első harmadba, negyedéves alapon akár a dobogóra is felférhetünk”.
A miniszter arról írt, a növekedés helyreállásához elsőként az inflációt kellett leküzdeni, amelyet véleménye szerint a járvány indította el, az aszály gyorsította és a háborús gazdasági hatások (elsősorban az energiaválság) szabadították el.
Egy ilyen jelentős mértékű árrobbanás ilyen gyorsaságú leszorítására kevés példát találni, ráadásul úgy, hogy amögött elsősorban külső, kezelhetetlen tényezők álltak
-jelentette ki. Írt arról, a gazdaság ígéretes állapota a fizetések emelkedésében is tetten érhető, úgy vélte, a reálbér, azaz a vásárlóerő 2024-ben öt százalékot is meghaladó mértékben nőhet.
Így nem csak legyőztük az egyik legnagyobb európai inflációt, hanem képesek vagyunk jóval a pénzromlás feletti béremelést is elérni – ezzel mi visszaadjuk azt, amit a háború és Brüsszel elvett
-hangsúlyozta, hozzátéve, a beruházásokat támogatja, hogy a külföldi működőtőke-beáramlás hazánkban töretlenül zajlik,
régiónkban nincs még egy ország, ahol egyszerre folyamatos a nyugati és a keleti tőke dinamikus beáramlása.
Kitért arra,
vállalataink talpraállásának egyik jele, hogy külkereskedelmi egyenlegünk rekordmagasra nőtt az első negyedévben. Azonban hiába tesznek meg mindent cégeink, ha a nemzetközi piacokon gyengélkedő kereslettel találkoznak. Ma ugyanis a magyar gazdaság belső dinamikája erősebbnek tűnik, mint a minket körülvevő környezet lendülete. Iparunk belföldi értékesítési volumenében gyors javulás kezdődött a tavalyi utolsó negyedévben, elsőként a belföldi piac vesz fel egyre több hazai terméket, a háború elmúltával azonban a külpiacokon is gyors lenne a javulás – ezért lenne fontos a mihamarabbi tűzszünet és békekötés.
A miniszter úgy összegzett,
az export átmeneti zavarai mellett a növekedést támogató további öt tényező már teljesült: a fogyasztás helyreáll, a beruházási aktivitás újraindul, a munkaerőpiacra folyamatosan új belépők érkeznek, az ikerdeficit már nem lékeli a gazdaságot, a hitelpiac pedig magára talált. A belső tényezők rendben vannak, ismét saját erőnkből haladunk, sajnálatos módon háborús és uniós ellenszélben. Ahhoz, hogy a következő évtized sikeresebb legyen, Magyarországon meg kell őrizni, Európában pedig újra kell teremteni a békét, ezáltal a politikai és a gazdasági stabilitást.
Forrás: magyarnemzet.hu; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS