Létfontosságú partnernek nevezte Indonéziát Joe Biden amerikai elnök hétfőn a világ 19 jelentős gazdaságát és az egész Európai Uniót tömörítő G20 csoport indonéziai csúcstalálkozója előtt, amikor Bali szigetén Joko Widodo indonéz elnökkel tárgyalt. Biden megválasztása óta először a kínai elnökkel is találkozik majd, melyen várhatóan kijelölnek bizonyos “vörös vonalakat” az amerikai-kínai kapcsolatokban.
A világ legnagyobb gazdasági fórumának, a G20-nak az a feladata, hogy megoldásokat találjon a világgazdaság előtt álló legnehezebb problémákra. Az amerikai elnököt kísérő újságírók közlése szerint a megbeszélésen a tiszta energia és a járványok leküzdése terén folytatandó együttműködés kérdései voltak terítéken. Az amerikai kormány előzőleg azt közölte, hogy Washington a klímavédelemmel és a fejlesztési segélyekkel kapcsolatban akarja erősíteni az együttműködést.
“Vörös vonalakat” akar húzni az amerikai-kínai kapcsolatokban Biden
Biden hétfőn Hszi Csin-ping kínai elnökkel ül le tárgyalni. Ez lesz az első személyes találkozójuk az amerikai elnök csaknem két évvel ezelőtti hivatalba lépése óta. Az amerikai elnök a múlt szerdán a Fehér Házban újságíróknak azt mondta, hogy a találkozón rendezni akarja a Washington és Peking közötti növekvő feszültséget. „Terveim szerint a találkozón leszögezzük, mik a határok, hogy megértsük, mi az, ami Kína számára kritikus nemzeti érdek, és melyek az USA-é. Tisztázni kell, ezek mennyire sértik egymást” – magyarázta Biden.
A G20 elnöksége évente váltakozik tagjai között. Az elnökség a korábbi, jelenlegi és jövőbeni elnökökből álló háromtagú vezetői csoportot, a trojkát vezeti, amelynek célja az átláthatóság, a méltányosság és a folytonosság biztosítása egyik elnökségről a másikra.
President Biden is greeted with a Balinese welcome dance as he arrives in Bali, Indonesia for the G20 Leader’s Summit. pic.twitter.com/hql7JqyfA3
— The Hill (@thehill) November 13, 2022
I’m looking forward to the G20 Leaders’ Summit in Bali, where I’ll highlight America’s commitment to working with our allies and partners to build a sustainable and inclusive global economy.
— President Biden (@POTUS) November 13, 2022
Biden egyébként 2021 eleje óta öt telefon- és videóhívást folytatott Xi-vel, de a hétfői megbeszélések az első személyes megbeszélések 2017 óta, amikor Biden Barack Obama alelnöke volt. Hszi amerikai elnök legutóbb Donald Trumppal találkozott személyesen 2019-ben.
A G20 2022-es csúcstalálkozóját idén Balin rendezik meg, az eseményen a témák három pillérre épülnek: a globális egészségügyi architektúrára, a fenntartható fejlődésre és a digitális átalakulásra. Kérdésként felvetik: vajon a növekvő polarizáció, valamint a többszörösen és egymással összefüggő válságok közepette a G20 – amit még mindig az informális multilateralizmus fő fórumaként aposztrofálnak – képes-e megbirkózni a globális kihívásokkal és azokra közös megoldásokat kidolgozni? Orosz és indonéz tisztviselők a múlt héten megerősítették, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök nem vesz részt a csúcstalálkozón, őt Lavrov képviseli majd. (Az orosz elnök azonban várhatóan legalább az egyik találkozón virtuálisan jelen lesz). Joe Biden amerikai elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök a tervek szerint hétfőn találkozik személyesen a csúcstalálkozó előtt. A többi nagy horderejű résztvevő között van Narendra Modi indiai miniszterelnök és Fumio Kishida japán miniszterelnök is. Radityo Dharmaputra, az indonéziai Surabayában található Airlangga Egyetem nemzetközi kapcsolatok oktatója úgy véli, hogy a csúcstalálkozó fő kihívása az lesz, hogy megtalálják a módját, milyen lehetőségük van arra, hogy ösztönözzenek valamilyen pozitív előrelépést Oroszország és Ukrajna között.
Az ukrajnai orosz inváziót követően egyes országok Vlagyimir Putyin orosz elnök kizárását kérték a G20-akból. 2022 márciusában a lengyel gazdaságfejlesztési miniszter, Piotr Nowak azt mondta, hogy az Egyesült Államokkal folytatott találkozóin javaslatot terjesztett elő Oroszország kizárására, melyet az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden ezt követően támogatásáról biztosított. A kínai külügyminisztérium szóvivője, Wang Wenbin elutasította ezeket a felhívásokat, mondván, hogy egyetlen tagnak sincs joga egy másik országot tagságából törölni. A kanadai miniszterelnök szerint a csoportnak “újra kell értékelnie” Oroszország részvételét. Az indonéz kormány kezdetben megpróbálta levenni a találkozó napirendjéről az Ukrajna elleni orosz inváziót. Retno Marsudi külügyminiszter kijelentette, hogy országa kormánya figyelembe veszi más tagok nézeteit és javaslatait, de a csúcstalálkozó célja a világjárvány és a gazdasági fellendülés kérdése. 2022 áprilisában Janet Yellen , az Egyesült Államok pénzügyminisztere kijelentette, hogy nem vesz részt a bali csúcstalálkozó ülésein, amelyeken orosz küldöttek vesznek részt. A néhány héttel későbbi 2. pénzügyminiszteri és jegybankelnöki találkozón különböző pénzügyi tisztviselők, köztük Yellen, az Európai Központi Bank elnöke, Christine Lagarde , Chrystia Freeland kanadai miniszterelnök -helyettes és Szerhij Marcsenko ukrán pénzügyminiszter távozott. amikor egy orosz küldött beszélni kezdett az eseményen. Egy néhány nappal későbbi sajtótájékoztatón Freeland azt mondta, hogy Kanada azt akarja, hogy Oroszországot eltávolítsák a G20-akból, és hogy a kanadai küldöttek nem vesznek részt azokon a találkozókon, amelyeken Oroszország is részt vesz. Elmondta, hogy Oroszország eltávolítása jelentős beszédtéma volt az üléseken a küldöttek között, bár nem volt egyetértés abban, hogy Oroszországot el kell távolítani. (Forrás: Wikipedia)
PS-összeállítás, fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS