Miért nincs Békásmegyeren gyermek-neurológia és gyermek-nőgyógyászat?! Az elkövetkező egy hétben valószínűleg már nem fog megváltozni a baloldal; a szokásos módon, ma is egész különítménnyel érkeztek az egyik III. kerületi rendelőintézet elé, hogy az egészségügyön sopánkodjanak. A sajtótájékoztató részben arról szólt, hogy indokolatlan dolgokat követeltek, részben pedig arról, hogy létező dolgokat próbáltak letagadni, hogy így támadják a jelenlegi kerületi vezetést.
Olyan dolgokon tudnak elképedni az ellenzéki szereplők, mint hogy nincs minden betegség esetében rögtön a kertek alatt teljes körű ellátás, és a kevésbé hétköznapi esetekben el kell menni kicsit messzebbre, egy gyermekkórházig. Hiába kérdeztünk rá, miért akarnak gyermek-szakrendelőt, ha a meglévő intézetekben is ellátják a leggyakoribb betegségek esetében a gyerekeket, érdemi választ nem kaptunk. Rózsa László ellenzéki képviselő-jelölt viszont – feltehetően családi érintettség okán – olyan, ritkábban szükséges szakrendelőket hiányolt a kerületi rendelőintézetbe, amelyek jellemzően csak a gyermekkórházakban találhatók meg. A kerület rendelőintézeteinek felújítása, korszerűsítése és eszközbeszerzése egyébként 5,1 milliárd forintos állami támogatásból valósul meg az Egészséges Budapest Program keretén belül (a programmal ITT foglalkoztunk bővebben). Ehhez 480 millió forintos önrészt ad hozzá a III. kerületi önkormányzat, ami beárazza Rózsa László vádját, miszerint „Bús Balázs mindenre költ, csak az egészségügyre nem”.
A követelt gyermek-szakrendelővel kapcsolatban nem szabad elhallgatni, hogy az egészségügyi szakellátás és ezen belül a gyermek-szakellátás nem önkormányzati feladat és hatáskör; ilyet csak önként vállalhat el, annak minden kötelezettségével.
A helyi önkormányzat ellátási kötelezettségébe az alapellátás működtetése, az egészséges életmód és a betegségmegelőzés támogatása tartozik. A III. kerületi önkormányzat eleget tesz ennek a kötelezettségének a házi gyermekorvosi, az iskolaorvosi és a védőnői hálózat kiemelt támogatásával, valamint a csecsemők ortopédiai és az iskolát kezdő gyerekek szemészeti ingyenes szűrésének biztosításával
– nyilatkozta portálunknak Dr. Badacsonyi Szabolcs, a Szent Margit Kórház főigazgatója, a Budai Gyermekkórház korábbi igazgatója.
Egy önálló kerületi szakrendelő létrehozása és közfinanszírozott ellátásba vonása több lépcsős, hosszadalmas eljárást igényel, és ha a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nem fogadja be a kapacitásbefogadási pályázatot, akkor vagy a beteg gyermekek szüleinek kellene fizetniük a kezelésért, vagy az önkormányzatra róna további, akár százmilliós többlet terhet
– magyarázta a főigazgató. Hozzátette, hogy a gyermek-szakellátásban is jelentős a szakemberhiány mind az orvosok, mind a szakdolgozók terén, ezért napjainkban nem új ellátóhelyekre van szükség, hanem a humán erőforrás koncentrációjára jól és korszerűen működő egészségügyi intézményekben. Ez egybevág Dr. Szeberin Zoltánnak, a Magyar Angiológiai és Érsebészeti Társaság elnökének véleményével, aki júliusban szintén arról beszélt lapunknak, hogy az erőforrásokat korszerű kórházakban kellene központosítani.
Korábban nem volt ilyen fontos a baloldalnak az egészségügy
Megjelent a sajtótájékoztatón Bősz Anett és Gy. Németh Erzsébet is, bizonyságot téve arról, hogy lövésük sincs az óbudai-békásmegyeri gyermek-szakellátás részleteiről, viszont nagyon vágynak már rá, hogy végre ne fideszes vezetése legyen a kerületnek. A DK-s Gy. Németh Erzsébet cserébe előadta a nap legpátoszosabban semmitmondó politikusi lózungját a gyerekek fontosságáról. Bősz Anett viszont készségesen állt kameránk elé, hogy aztán érdemi válasz nélkül hagyja az egészségügyet lehúzó orvoshiányban a szocialisták és liberálisok felelősségét firtató kérdésünket.
Kiss László ellenzéki polgármester-jelölt már akkor is politikai pályán volt, amikor a Demszky Gábor-féle liberális-szocialista fővárosi vezetés 2007-ben megszüntette a III. kerület mellett a környékbeli agglomerációt is ellátó óbudai Szent Margit Kórház önállóságát, a szülészetet, és a sebészetet áthelyezte – ezzel további osztályokat ellehetetlenítve – a Szent János Kórházba. Ez utóbbinak akkor véletlenül éppen Havas Szófia MSZP-s fővárosi képviselő volt az igazgatója. A már akkor is hivatalban lévő kerületi polgármester, Bús Balázs átvette volna önkormányzati fenntartásba a kórházat, de a szocialista-liberális koalíció hajthatatlan volt. Megkérdeztük Kiss Lászlótól, akkor miért nem aggódott a baloldal a helybeliek egészségügyi ellátásáért, de sajnos elég egyoldalúra sikerült az interjú. A kórház önállóságát és elvett osztályait egyébként az immár Tarlós István vezette főváros 2011-ben visszaadta. A kórház visszaállítása ellen olyan emberek tiltakoztak, mint természetesen Havas Szófia, valamint az ellenzéki polgármester-jelöltekként most az egészségügyért mélyen és őszintén aggódó Horváth Csaba és Tüttő Kata.
Részletek és izgalmas interjúk a videóban!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS