Veszprém a sportok városa lehet, miután megvalósulnak az Orbán Viktor miniszterelnök által kedden a városban bejelentetett fejlesztések. Az önkormányzati vezetők konkrét tervekkel várták a kormányfőt, aki a Modern Városok Program keretében érkezett Veszprémbe. Több órás egyeztetést követően Porga Gyula polgármesterrel mintegy 40-50 milliárdos fejlesztési csomagról írtak alá együttműködési megállapodást. A következő években nem csak a már meglévő Veszprém Arénát bővítik, de megépül a sportuszoda, egy jégcsarnok és felújítják a stadiont is, mely egyben atlétikai pálya is. A sportcélú fejlesztések mellett a közlekedés és kultúra áll a projektek fókuszában.
Komoly várakozás előzte meg Orbán Viktor miniszterelnök veszprémi látogatását. A végeredmény viszont jóval felülmúlja a reményeket. A Modern Városok Program keretében egy olyan komplex fejlesztés valósulhat meg, a mellett, hogy tovább javítja a veszprémiek életminőségét, bővíti kikapcsolódási lehetőségeket, tehermentesíti a jelenlegi úthálózatot, újabb komoly potenciál a további gazdasági növekedésre.
A miniszterelnök és Porga Gyula polgármester közös sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy az állam és az önkormányzatok kapcsolatának átértelmezése, a feladatok elválasztása kiugrási lehetőség Veszprém számára. A 7 milliárd forintos adósságátvállalás, 10 milliárd forinttal tette gazdagabbá a várost, a helyi vállalkozások további 65 milliárd forintból növekedhettek. Mindezek eredményeként a GDP helyben 16 %-kal nőtt. 2011 óta 4000 új munkahely jött létre, a munkanélküliség 6 %-ról 3%-ra csökkent.
– A kormány belátta, hogy a nagyvárosokat kell segítenie, hogy térségi szerepet tudjanak betölteni. Az elődök eredményeit ne csak megőrizzük, hanem tovább tudjunk gyarapodni – fogalmazott Porga Gyula polgármester. Hozzátette, Veszprémben nem csak várost, hanem igazi közösséget is szeretnének építeni. A polgármester az együttműködési megállapodásban szereplő fejlesztési csomagot történelmi léptékűnek nevezte a város életében.
Orbán Viktor miniszterelnök dicsérő szavakkal illette Veszprém városát. Mint mondta, nem az a jó mentalitás, ha fejlesztésekről van szó, aki elhallgatja a jót, mert abban bízik, akkor többet kap, mivel saját erőből nem boldogul. Egy polgári város polgári mentalitása az, hogy büszke az eredményeire, arra, hogy a kapott erőforrásokkal jól sáfárkodott. Ezért megérdemli az újabb támogatást, amivel még sikeresebb lehet. Az önkormányzat és a kormány együttműködésében szereplő fejlesztések három részre csoportosíthatók, közlekedési és gazdasági hatású beruházások, sport célú beruházások és kulturális intézményeket érintő fejlesztések.
A miniszterelnök bejelentései azért is érdekesek, mert az ellenzék többször is megfogalmazta a vádat, hogy a kormány bünteti a “rosszul szavazó” településeket. Ehhez képest ma kiderült, hogy a tavalyi időközi választáson Kész Zoltán liberális-baloldali jelöltet a parlamentbe juttató veszprémiek a várnál is több fejlesztési forráshoz jutnak a közeljövőben.
-
Az egykori szentkirályszabadjai katonai repülőtér civil gazdasági szereplő (Budawest) által megkezdett fejlesztése, polgári reptérré való átépítése megrekedt. A Modern Városok Program keretében első sorban rendeznék a jelenleg kaotikus tulajdonviszonyokat, majd a légi közlekedés fejlesztésével és ipari park építésével kapna érdemi funkciót az 500 hektáros terület. A célra 4 milliárd forintot fordítanának.
-
Megépülhet az Aranyosvölgyi Tudáspark
-
A vasútállomás és a buszpályaudvar egymástól elválasztott elhelyezését úgy oldanák meg, hogy az egyben városrendezés is legyen – e téren konkrét terveket kért a miniszterelnök a városvezetéstől.
3 milliárd forintból új völgyhíd épülhet Veszprémben, a hozzá tartozó utak megépítésére további 3 milliárd forint forrást biztosít a kormányzat.
-
3 kerékpárút is épülne a következő években, Csopak, Alsóörs irányába, Zirc felé, valamint Somló felé. A három kerékpárútra 1.380.000.000 forintos költséggel számolnak.
-
Megújulhat a Petőfi Színház épülete, az ikonikus épület visszakapná eredeti külsejét. A városvezetés a fejlesztésre 12 milliárd forintot kért a kormánytól. A miniszterelnök itt a költségek átgondolását és átütemezését kérte.
-
2,5 milliárd forintból bővíthetik tovább a Veszprémi Állatkertet
-
762 millió forintból belülről is megújulhat a 800 gyermeknek zenei neveléséről gondoskodó Csermák Antal Zeneiskola
-
3 milliárd forintból 8000 fős befogadására alkalmassá bővítik a Veszprém Arénát.
-
Az Aréna környezetében kisebb sport negyed létesülne. A sportcsarnok mellett épülhet meg a sportuszoda, valamint egy jégcsarnok is. Annak érdekében, hogy az arénánál sportesemények után már most tapasztalható kaotikus állapotok megszűnjenek újabb, nagy területű parkolók épülhetnek, valamint összekötnék a 8-as és 82-es utakat. 1,2 milliárd forintból újulhat meg a veszprémi stadion, mely egyben atlétikai pálya is.
-
A déli elkerülő fejlesztése ügyében egyelőre nem sikerült megállapodni. A beruházás 30 milliárd forintba kerülne, melyhez uniós forrás nem hívható le, az állami büdzséből pedig ekkora összegre egyelőre nem vállalható kötelezettség.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS