A medve nem játék – tartja a mondás, ezt azonban testközelből tapasztalják Hargita megye lakói is, akik már tavaly tüntetést tartottak Bukarestben a medvetámadások miatt. Nemrégiben számolt be arról a sajtó, hogy eddig példátlan módon már Tusnádfürdőn, az évenként megrendezett nagyszabású szabadegyetemnek otthont adó település belterületén támadt egy helyi lakosra egy anyaállat. Nem sokkal korábban pedig a közei Szent Anna-tó mellett harapott meg bosszúból egy zarándokot a “játékos” Sanyi mackó, mert nem akarta odaadni neki a kajás szatyrot. Bár feltehetően egyetlen szórakozni vágyót és turistát sem tántorít el az eset, hogy idén is ellátogasson akár a fürdőbe, akár a koncertekkel, táncházzal és nem utolsó sorban meghatározó kérdésekkel foglalkozó előadásokkal tarkított Tusványosra, elgondolkodtató a román hatóság látható közönye a medveprobléma iránt. A rendezvényre készülőknek azonban már jó előre megüzente a medvepásztor: lehetőleg ne üldözzék egy szelfi kedvéért a macikat, mert emberkedés ide vagy oda, csúful megjárhatják. Kis Hargita megyei medvekörképünk következik.
Tusnádfürdő lakosai, sőt az oda látogató turisták számára sem szokatlan egy medve felbukkanása, nem is véletlenül lehet az évenként itt megrendezett szabadegyetem „kabalaállata”. Arra azonban eddig nem volt még példa – ha hihetünk a helyi medvepásztor elmondásának -, hogy egy medve a vasútállomás mellett megtámadjon valakit. A hárombocsos állat hétfőn, a kora esti órákban mart meg egy kutyasétáltató helyi lakost, akit a megyei kórház sürgősségi osztályára kellett szállítani. Mint az áldozat, Szabó István elmondta:
Hétfő este sétáltattam a kutyát és az állomástól mentem kifelé a kockaköves úton a főút fele, amikor egy hárombocsos anyamedve szökött elém. Visszahúzódott, én felvettem az ölembe a kutyát, mire ismét kiugrott és a körmeit beleakasztotta a mellkasomba, a rajtam lévő pólót is leszakította. Az eset Tusnádfürdőn történt, irtózatosan el vannak szaporodva…
A hírre reagált Borboly Csaba, Hargita megye tanácsának elnöke is, aki elmondta: ismételten jelezte a minisztériumnak, hogy komoly bajok vannak Hargita megyében a medvékkel és ideje lenne kezelni a problémát. Emlékeztetett: a múlt héten jóváhagyta a környezetvédelmi minisztérium a medvepopuláció menedzsmentjére vonatkozó akciótervet, s ha tartják a benne vállaltakat, egy éven belül ki kell dolgoznia a minisztériumnak a személyi áldozatok kártérítési rendszerét. Hozzátette, bízik abban, hogy a tavalyi és idei erőfeszítéseik meghozták, meghozzák a várt eredményt.
Tusnádfürdőn…
Közzétette: Piroska DP – 2017. június 25., vasárnap
Brassó már tavaly a medvék ostroma alatt állt
Tavaly májusban elégelték meg végleg a mindennapos medvetámadásokat a székelyföldi gazdák, és vonultak a bukaresti környezetvédelmi minisztérium épülete elé. Az elviselhetetlen helyzetet az idézte elő, hogy a román kormányzat korábban felfüggesztette a medvékre vonatkozó kilövési kvótát. A résztvevők „A medve nem játék”, „Az állatvédelmet egyeztessék össze az emberek biztonságával”, „Brassó a medvék ostroma alatt áll”, „Kovászna megyében 700 medve szerepel a statisztikákban, 1300 él az erdőkben”, „A medvének az erdőben, nem a csűrben a helye” feliratú román, illetve kétnyelvű táblákkal érkeztek. A demonstrálók küldöttségével folytatott másfél órás tanácskozás után Gratiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter akkor azt ígérte, augusztusig megszületik a rendelet, amely lehetővé teszi 175, veszélyessé vált medve kilövését. A tiltakozó megmozdulás végkimenetelét ugyanakkor a romániai viszonyokra jellemzőnek is lehetne nevezni, hiszen a csendőrség illegálisnak minősítette a demonstrációt és ezer lejes (67 ezer forint) bírságot szabott ki a megmozdulás egyik kezdeményezőjére, Borboly Csabára, a Hargita megyei tanács elnökére.
21:00 központTusnádfürdő
Közzétette: Nagy Roland – 2017. június 4., vasárnap
A helyzet rövid időn belül nem oldódott meg, hiszen már tavaly júniusban, a tusnádfürdői szabadegyetem előtt nem sokkal szinte elözönlötték a medvék a települést. Albert Tibor, Tusnádfürdő polgármestere akkor úgy nyilatkozott, már számon sem tudják tartani az erdőből érkező medvéket, amelyek az utcákon keresnek élelmet maguknak. A polgármester hozzátette: a helyzet megoldásáért szerinte a környezetvédelmi ügynökség sem tehet sok mindent, mivel „a törvényeket úgy alkották, hogy a medvét jobban védik, mint az embereket”. Albert Tibor hangsúlyozta, a medvék annyira elszaporodtak, hogy a környező erdők területe már nem elég nagy a számukra, ezért jönnek a telepre eleség után kutatva. A helyi lakosok már nem tartanak szárnyasokat udvaraikon, mert a medvék folyamatosan pusztítják a baromfit, a kutyákat nem kötik meg, mert a nagyvadak több házőrző ebet is megöltek. Úgy vélte, a folyamatos járőrözésre lenne szükség a medvék elriasztására, hiszen a környezetvédelmi minisztérium megoldása, hogy elköltöztetik a medvéket, láthatóan nem működik: más medvék költöznek be a környékbeli erdőkből.
Ugyanakkor tévedés azt hinni, hogy a medvék csak a turistaszezon idejére látogatnak szívesebben a települések belsejébe élelem után kutatva, hiszen az az ínyenc medve, amely egyenesen egy hűtőt rámolt ki, éppenséggel novemberben bukott le egy tusnádfürdői ház konyhájában. Mint a sajtó beszámolt róla, a medve betörte a konyha bejárati ajtóját, kinyitotta a hűtőt, kivette a zsírt és a kikevert vinetát (padlizsánkrémet), majd az egészet kivitte az udvarra, és megette. A házban lakó család feje a nagy zajra kiment a konyhába, a hűtő fényénél meglátott egy nagy feketeséget a konyha közepén. „Felgyújtotta a villanyt, a medve ott volt tőle egy lépésnyire. Szerencsére a medve megfordult és elment” – mesélte felesége feldúltan. Mint hozzátette: „Felháborító. Akkor most állatvédők vannak, de embervédők nincsenek”?
A játékos Sanyi megkóstolta a zarándokot
Már idén májusban borzolta fel a kedélyeket a Tusnádfürdőhöz közeli Szent Anna-tónál történt eset, amikor a csíksomlyói búcsúra érkező egyik zarándokot megsebesítette egy medve. A magyarországi nő elmondása szerint a támadás akkor következett be, amikor kissé eltávolodott csoportjától, az állatnak pedig feltehetően a nála lévő, élelemmel teli szatyor kelthette fel a figyelmét. Miután a medve hátulról megharapta a combját, a csoport többi tagja igyekezett elvonni az állat figyelmét, hogy a helyszínen elsősegély-nyújtásban részesíthessék az áldozatot. Bár állítólag a medve a többi turistát is megtámadta, de nekik sikerült idejében a buszhoz menekülniük. Mint kiderült, a később kiérkező csendőrség emberei is csak nagy nehézségek árán, medveriasztó spray bevetésével tudták elriasztani a macit. A sajtónak nyilatkozó helyi természetvédelmi őr, Gavril Hădâmbaş elmondta: jól ismerik a Sanyinak keresztelt állatot, aki különben játékos, de ha közel mennek hozzá, nyugtalanná válik. Mint részletesebben kifejtette:
Úgy értesültem a helyszínen levő emberektől, hogy el akarta venni a nő kezéből a táskáját, és mivel ő nem adta oda, megharapta. A medvét Sanyikának hívják, kétéves és nagyon játékos, általában játszani akar, de az emberek nem értik meg, hogy nem szabad közel menniük hozzá, és próbálnak szelfit készíteni vele. Egymagában levő emberre soha nem támad rá, csak oda megy, ahol embercsoportot lát.
Hozzátette, a figyelmeztető táblák ellenére az emberek sokszor etetik az állatot.
Úgy viselkednek vele, mintha őzike lenne, nem pedig medve, amely veszélyt jelenthet rájuk
– mondta.
A medvepásztor tanácsa: kerüljük a kukákat
Nem is lehet véletlen, hogy idén a tusnádfürdői medvepásztor is jó előre tanácsokkal látta el a Tusványosra érkező vendégeket medveügyben. Mint írja, 1842 óta, azaz Tusnádfürdő alapítása óta nem volt medvebaleset (talán az írás még a nemrégiben bekövetkezett támadás előtt készült), bár hozzáteszi, egyes vakmerő turisták mindent elkövetnek egy „medvepusziért”. Ilyen provokációk közé tartozik, ha a medvét sarokba szorítják egy szelfi kedvéért, vagy élő bejelentkezésben kergetik a medvét, és vannak olyanok, akik bátorságpróbaként élik meg, ki mer minél közelebb menni a medvéhez. Mint a medvepásztor tanácsolja, a baj elkerülése érdekében lehetőleg senki ne kukáknál álljon lesbe, amelyeket különben a macik előszeretettel látogatnak. Hozzáteszi, a medvék direkt odacsalogatását, finomságokkal etetését ráadásul ellenőrzik és büntetik is, és egyáltalán, a kukákat érdemes elkerülni. Fontos továbbá, hogy lehetőleg csoportosan sétáljunk, és kerüljük el az elhagyatott, bokros helyeket, és ha mégis összefutunk egy állattal, ne akarjunk rögtön szelfit készíteni vele. Mint írja:
Ha sötétben sétálsz, hangosan beszélgess, fütyöréssz, énekelj. A medve messziről észlelje, hogy arra jársz. Ha észrevesz, el fog kerülni. Ne kürtőskaláccsal a kezedben sétálgass! Ha túrázni indulsz, vigyél magaddal medvesprayt és sötétedés előtt hagyd el az erdőt.
Ha mégis szembetalálkozna egy turista egy medvével, a legfontosabb, hogy ne fusson el, ne pánikoljon, és ne másszon fel az első fára. Lehetőleg a nyugalmát megőrizve tudassa a medvével, hogy ember: halkan beszéljen, és lassan hátráljon. Célszerű a fej fölé emelni valamit, de ha a medve továbbra is közelít, oda lehet neki dobni egy táskát, vagy kabátot, ami megzavarja, eltereli a figyelmét. Mint hozzáteszik, paprikasprayt csak életveszélyben szabad használni. Ugyanakkor hangsúlyozzák, medvelesre biztonságos körülmények között is lehetőség van, Máté Bence világhírű természetfotós kiépített állásain, amelyeket vezetett túrán lehet fölkeresni.
Forrás: tusvanyos.ro, maszol.ro, szekelyhon.ro; foter.ro, MTI; Videók: facebook.com; Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS