A pártpolitikává silányított budapesti olimpia ügyéről és a lehetséges fővárosi népszavazásról nyilatkozott a Karc FM Paláver című műsorában Schmitt Pál korábbi köztársasági elnök, a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett kétszeres olimpiai bajnok. Schmitt Pál a műsorvezető, Stefka István kérdésére elárulta, sajnálja, hogy a Momentum Mozgalom politikai ügyet kreált egy nemzeti ügyből, de Schmitt Pál szerint nem kell meghátrálni, bele kell állni a népszavazásba, mert a magyar emberek szeretik az olimpiai játékokat és az olimpiai eszmét, a 2024-es budapesti nyári játékok megrendezése pedig nyereséges lehet.
“A budapesti olimpiáról korábban nemzeti egység alakult ki, kormányoldal és ellenzék között konszenzus jött létre arról, hogy kandidáljunk, a politikusok párthovatartozás nélkül támogatták a budapesti olimpiát. Jött egy szervezet, amely politikai ügyet csinált a kérdésből, és az olimpia mezsgyéjén támadta meg Magyarországot. Ezt nagyon sajnálom, sajnálom, hogy megbomlott az egység” – jelentette ki a rádióműsorban Schmitt Pál.
A Magyar Olimpiai Bizottság korábbi elnöke, és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egykori alelnöke azt is nehezményezte, hogy az aláírásgyűjtők a pénzre és a költségekre hivatkoztak. “Azt mondják, ráfizetéses lesz a budapesti olimpia, annak megrendezése óriási költségekkel jár. Azt ugyanakkor nem mondták el, hogy a budapesti olimpia költségei, a 774 milliárd forintos várható összkiadás összege hét évre oszlik el, tehát nem egy összegben kell fizetni. A költségek hét évre való elosztása szerint egy budapesti olimpia évente a magyar költségvetés 0,3 százalékát emésztené fel, amely nem olyan nagy teher a magyar gazdaságnak. Azt sem mondták el, hogy a kiadások 60 százalékát a Nemzetközi Olimpiai Bizottság állná, amely 420 milliárd forinttal járulna hozzá a budapesti olimpiához” – fogalmazott Schmitt Pál. Nyomatékosította azt is, hogy a NOB által elfogadott Agenda 2020 értelmében a bizottság kisebb és gazdaságos játékok megszervezésére biztatják a kandidálókat. “Ideiglenes létesítmények épülhetnek, a NOB elvárása, hogy egy olimpia ne maradjon a terhére a szervező városnak, országnak. Az Agenda 2020 alapján semmi olyat nem lehetne megvalósítani, amely létesítmény utána kidobandó lenne, vagy használatlanul rajtunk maradna. A NOB decentralizált játékokat szeretne, tehát Budapest mellett a Balaton, Szeged, Győr, Miskolc, Keszthely, végső soron pedig az egész ország olimpiája lenne a 2024-es” – ismertette Schmitt Pál.
Az egykori államfő nyomatékosította, a budapesti olimpia várható bevétele lényegesen meghaladná a várható kiadásokat, a 2024-es nyári játékok megrendezése még nagyszerű üzleti vállalkozásként is felfogható.
Schmitt Pál szerint a budapesti olimpiának olyan hagyatéka is lenne, hogy az erősítené a hazaszeretetet, a magyar büszkeséget, nemzeti egységet, új munkahelyeket teremtene, miközben az olimpia alatt és után fellendülne a turizmus, a társadalom pedig profitálna a játékokból.
“Thomas Bach, a NOB elnöke is úgy véli, hogy politikai támadás érte a budapesti olimpiát. Bach nyilatkozata erősít minket. Nem kell meghátrálni, én állnék a népszavazás elébe, mert a magyar emberek szeretik az olimpiai játékokat és az olimpiai eszmét” – szögezte le Schmitt Pál.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS