Megszületett az ítélet a Magyarország elleni újabb koncepciós eljárásban: az európai parlamenti képviselők megszavazták a magyar jogállamiságról készült jelentést, melyet Judith Sargentini utódja Gwendoline Delbos-Corfield francia zöldpárti képviselő terjesztett elő. Az Európai Bizottságot felszólították továbbá, hogy használják ki a rendelkezésükre álló összes eszközt. Kínjában Brüsszel a régi, azóta megdőlt vádakat új köntösbe bújtatta és el is nevezte, az új agyszülemény a “hibrid választási autokrácia lett” – jelentsen ez bármit. A kacifántos megfogalmazás nem véletlen, teljesen megfoghatatlan fogalom, amit a PestiSrácok.hu rövid felmérése is igazolni látszik, a fővárosban megkérdezettek közül ugyanis senkinek sem sikerül értelmezni, hogy mire gondolhatott a költő. Az viszont kiderült, hogy az emberek nem kérnek az eurokraták ilyesfajta okoskodásából.
Még annak sem sikerült dekódolni az európai liberálisok legújabb koncepciós ítéletét, akik egyébként úgy gondolják, hogy nincs minden rendben a magyar jogállamisággal. Legalábbis a pesti flaszteren tett vizsgálódásaink alapján nem igazán jött át az embereknek, hogy mi is az a “hibrid választási autokrácia”. Ez pedig nem véletlen, a műkifejezés inkább csak egy új megfogalmazás az olyan országokra, amelyek ugyan demokratikusak, de nem a liberális fősodor elvárásainak felel meg.
Míg az utcán legalábbis vegyes fogadtatása volt a hírnek, az ellenzéki pártok, akik évek óta lobbiznak Magyarország elítéléséért, ünnepelnek. Márki-Zay Péter például szerénységre szólította fel a kormányfőt, a Cseh Katalin pedig ünnepélyesen jelentette be, hogy (csupa nagybetűvel) ÁTMENT a Magyarországot elítélő koncepciós jelentés.
Hatalmas többséggel (433 igen, 123 nem, 28 tartózkodás mellett) megszavazta az Európai Parlament a magyar jogállamiság helyzetét értékelő jelentést. Ezzel az EP lett az első uniós intézmény, amely kimondja: Magyarország nem teljes értékű demokrácia többé
– írta Cseh Katalin.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS