Egyetlen parancsnok sem követett el bűncselekményt azzal, hogy a rendőrgyilkossággal gyanúsított Magyar Nemzeti Arcvonal vezetőjéhez, Győrkös Istvánhoz kivonuló nyomozók mellé nem kérték a Terrorelhárító Központ segítségét – legalábbis ezt állapította meg az ügyben halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt vizsgálódó Központi Nyomozó Főügyészség. Azt a főügyészség is elismerte – a PestiSrácok.hu által megszerzett – határozatában, hogy felrúghatták a szakmai szabályokat, de szerintük ezek a mulasztások még sincsenek összefüggésben Pálvölgyi Péter halálával.
Ismert, Győrkös István, a Magyar Nemzeti Arcvonal vezetője október végén, bőnyi otthonában, egy nála tartott házkutatás során gépkarabéllyal adott le több lövést és megölte Pálvölgyi Péter őrnagyot, a Nemzeti Nyomozó Iroda kiemelt főnyomozóját. A tűzharcot követően riasztották a terrorelhárítást, akiknek az egységei Győrből és Budapestről is útnak indultak. A lakásba zárkózott férfi tovább fenyegetőzött, végül a kommandósok fegyverhasználat nélkül elfogták és sürgősségi orvosi kezelésben részesítették. A 76 éves, jelenleg előzetes letartóztatásban tartott férfi ellen a Központi Nyomozó Főügyészség hivatalos személy sérelmére elkövetett, több ember életét veszélyeztető emberölés és lőfegyverrel való visszaélés bűntette miatt rendelt el nyomozást.
Nem indítanak nyomozást
A Nemzeti Nyomozó Iroda mindezek mellett belső vizsgálatot indított, hogy tisztázzák a parancsnoki felelősség kérdését, hibázott-e valaki, amikor Bőnybe csak a nyomozókat küldte, és nem kérte a Terrorelhárítási Központ segítségét. Pedig tudhatták, hogy fegyverek lehetnek Győrkösnél, hiszen a férfi és az általa vezetett szélsőséges szervezet nem volt ismeretlen a hatóságok, de főleg a titkosszolgálatok előtt. A rendőrök állítólag eleve illegális fegyvertartás gyanúja miatt érkeztek a címre, más hírek szerint a Teréz körúti robbantással kapcsolatos ellenőrzésekkel összefüggésben. Igaz, egyik információt sem erősítették meg hivatalosan. Az ORFK kommunikációs szolgálata arról tájékoztatta portálunkat, hogy a belső vizsgálat továbbra is folyamatban van. Az azonban kiderült, hogy a bőnyi haláleset esetleges rendőri mulasztásaival összefüggésben nem indított büntetőeljárást a Központi Nyomozó Főügyészség. Az ügyben Tényi István tett feljelentést halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt, de a főügyészség bűncselekmény hiányára hivatkozva elutasította a feljelentést.
Nincs összefüggés a haláleset és a szakmai hibák között?
A KNYF a PestiSrácok.hu által megszerzett elutasító határozatában azzal érvelt, hogy abban az esetben, ha a közvetlen veszély nem a foglalkozási szabályok megszegése miatt és annak következményeként jön létre, hanem bármely más okból, akkor, a kérdéses bűncselekmény nem valósul meg. Szerintük önmagában a szakszerűtlenség, a szakmai szabályok felrúgása még nem valósítja meg a feljelentésben szereplő bűncselekményt. A főügyészség ezek után megemlíti, hogy „egy házkutatás végrehajtása mindig együtt jár egy absztrakt, általános veszélyhelyzettel”, azonban konkrét veszély, ebben az esetben Pálvölgyi Péter halála Győrkösnek, az ő magatartásának köszönhető, így a rendőrgyilkosság nincs összefüggésben az esetleges szakmai szabályszegéssel. Itt érdemes megjegyezni, hogy korábban a hvg.hu által megismert házkutatásról szóló határozatban ugyanakkor szerepelt, hogy gépfegyver is lehet a házban, azaz indokolt lett volna a különleges eljárás, tehát a helyszínen eleve nem az NNI nyomozóinak, hanem a TEK-nek kellett volna eljárnia, amiről ráadásul egy kormányrendelet is egyértelműen fogalmaz. Azaz, ebben az esetben nem csak a házkutatásoknál előforduló „általános veszélyhelyzetről” volt nagy valószínűséggel szó, hanem következtetni lehetett arra, hogy mivel gépkarabély lehet a házban, azt az MNA-vezér a rendőrök ellen fordíthatja.
Nem tudni, honnan szerezte a fegyverét
Emlékezetes, néhány hete a PestiSrácok.hu megírta, hogy a rendőrgyilkossággal gyanúsított MNA-vezér az illegálisan tartott fegyvert mind a lőszereket tíz éve vásárolta. Állítása szerint azért volt szüksége a gépkarabélyra, mert ismeretlen személyek telefonon többször is megfenyegették. Molnár Zsolt, a Nemzetbiztonsági Bizottság elnöke portálunknak úgy nyilatkozott, hogy utána fognak járni, hogy a fegyverbeszerzésben az MNA vezetője kapott-e bármilyen segítséget külföldi titkosszolgálatoktól, vagy szervezett bűnözői köröktől. Szerinte a Bőnyön történteknek következménye kell, hogy legyen. Ugyan a későbbi elkövető elfogására nem készültek, ám tudatában lehettek, hogy akár lőfegyver is lehet a birtokában, ezért tisztázni kell azt is, milyen információkkal rendelkeztek a hatóságok – tette hozzá Molnár.
Címlapfotó: delmagyar.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS