Bűncselekmény hiányában megszüntette a nyomozást a Nemzeti Adó-és Vámhivatal az Ökotárs Alapítvánnyal és az általa támogatott tizenhét egyesülettel és alapítvánnyal szemben. A feljelentések lényege szerint a Norvég Civil Támogatási Alap elosztását koordináló Ökotárs Alapítvány oly módon juttatott pénzt különféle civil szervezeteknek, hogy a több esetben személyi átfedés volt a támogató és a támogatott szervezetek között, a támogatottak jogosulatlanul használták fel a forrásokat, valamint az érintett civil szervezetek egyazon politikai körhöz voltak kapcsolhatóak. A gyanút azonban nem találta alaposnak a nyomozó hatóság.
Emlékezetes, az Ökotárs Alapítvány működésével kapcsolatban felmerült visszaélések nyomán a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) házkutatást tartott az alapítvány székhelyén és Móra Veronika, az Ökotárs elnökének lakhelyén. A házkutatás során iratokat és egy laptopot foglalt le a készenléti rendőrség. Az érintettek a házkutatások és lefoglalások kapcsán panasszal éltek.
A NAV bűnügyi szolgálata a nyomozás megszüntetéséről szóló, a PestiSrácok.hu-hoz eljuttatott határozatában sorba vette az egyes feljelentéseket. Eszerint a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) azért tett feljelentést, mert a 2008. január 1. és 2014. április 28. közötti időszakban az Ökotárs Alapítvány által tizenhét egyesület és alapítvány részére, összesen huszonkilenc esetben nyújtott visszatérítendő támogatás valójában pénzkölcsön volt. A feljelentés rögzítette, hogy az Ökotárs Alapítvány csaknem 92,5 millió forintot utalt át más szervezeteknek, akiktől 98,6 millió forintot kapott vissza. Az utalás jogcíme minden esetben „visszatérítendő támogatás” volt. A civil szervezetek néhány hónappal, de legfeljebb két évvel később visszautalták az összeget, az összeg kamatát és a bankköltséget. A KEHI érvelése szerint azáltal, hogy az Ökotárs Alapítvány kamatot számolt fel, lényegében nem támogatást, hanem pénzkölcsönt nyújtott, amely pénzügyi szolgáltatásnak minősül. Ezt pedig csak a Magyar Nemzeti Bank engedélyével tehette volna meg.
A KEHI 2014. november 10-én további feljelentést tett hűtlen kezelés miatt is, mivel álláspontja szerint az Ökotárs Alapítvány megsértette az összeférhetetlenségi szabályokat. Az Ökotárs ugyanis két alkalommal támogatta azt a Föld Napja Alapítványt (FNA) amelynek kuratóriumi elnöke egyszersmind az Ökotárs kuratóriumi tagja is. Bár az említett kuratóriumi tag a támogatások megítélésekor tartózkodott, a KEHI szerint az összeférhetetlenségi szabályok az ismeretségi viszony miatt továbbra is érvényesek maradtak.
A KEHI további feljelentést is tett költségvetési csalás gyanúja miatt, mivel az ellenőrzés során öt civil szervezet esetében észlelte, hogy a támogatások összegét nem a meghatározott célra használták fel, illetve elszámolási kötelezettségüknek nem, vagy csak hiányosan tettek eleget. A KEHI feljelentése szerint előfordult, hogy egy szervezet olyan négynapos képzést számolt el, amelyet a valóságban egy másik Bt. tartott meg. Más esetben a támogatás elszámolását igazoló számlák magáncélú vásárlások költségeit tartalmazták, vagy jogosulatlanul élelmiszerköltségeket fedeztek.
Hűtlen kezelés miatt tett feljelenést a KEHI az Asimov Alapítvánnyal kapcsolatban is, mivel az Ökotárs Alapítvány mintegy 31 millió forintos vissza nem térítendő támogatását az Atlatszo.hu Közhasznú Nonprofit Kft. által használt közadatigénylő rendszer népszerűsítésére és terjesztésére fordította. A KEHI szerint az Asimov Alapítvány pályázati céljai nem voltak összhangban az alapító okiratában megfogalmazottakkal, azok az Atlatszo.hu Közhasznű Nonprofit Kft. tevékenységi körébe tartoztak. A pályázat elbírálása során az Ökotárs Alapítvány tudomással bírt a támogatás valódi céljáról, így annak megítélése és kifizetése jogosulatlan volt. A KEHI szintén hűtlen kezelés miatt tett feljelentést a Krétakör Alapítványnak, mint támogatásközvetítőnek megítélt mintegy 36 millió forint vissza nem térítendő támogatással kapcsolatban is, mivel a támogatást végfelhasználó Humán Platform gyanús nyilvántartásba vétele miatt nem felelt meg a pályázat feltételeinek.
A NAV a nyomozás során megállapította, hogy az Ökotárs Alapítvány és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás Finanszírozási Mechanizmus Irodája közötti szerződés programpontként tartalmazza a civil szervezetek támogatását. Az Ökotárs Alapítvány és a támogatott alapítványok és szervezetek tevékenységüket folyamatosan dokumentálták, a jogszabályok betartására törekedtek, nyomonkövették az esetleges változásokat és ellenőrzési kötelezettségüknek is eleget tettek. A fentieket figyelembe véve a vagyonkezelési kötelezettség megszegése illetve a vagyoni hátrány okozására vonatkozó szándék nem mutatható ki.
A jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntette kapcsán a bűnügyi igazgatóság megállapította, hogy az Ökotárs Alapítvány saját pályázati támogatási szisztémát dolgozott ki. Ennek kapcsán a Magyar Nemzeti Bank megállapította, hogy nem tekinthető üzletszerű tevékenységnek a támogatások után elszámolt kamat, mivel az Ökotárs azt saját működésének biztosítására fordította. Az Ökotárs Alapítvány alapító okirata tartalmazza, hogy az Alapítvány bevétele az általa nyújtott szolgáltatások ellenértéke. A bűnügyi igazgatóság a költségvetési csalás tekintetében sem tárt fel bűncselekményt.
A jóváhagyott céltól eltérő forrásfelhasználás tekintetében a bűnügyi igazgatóság kijelentette, hogy a büntetőjogi felelősség kétséget kizárólag nem állapítható meg. A jelentős időmúlást figyelembe véve a tanúkihallgatás már nem lenne eredményes, ezért bizonyítottság hiányában megszüntette a nyomozást.
Fotó: nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS