Míg mindenki a koronavírussal és az azzal okozott rendkívüli helyzettel van elfoglalva, a görög-török határon a kedélyek nem csillapodtak le. Február végén engedte Görögország és ezzel az Európai Unió felé Recep Tayyip Erdogan török elnök az országában tartózkodó illegális bevándorlók nagy részét. Sajtóhírek szerint azért, mert nehezményezte, hogy a korábban az unióval kialkudott összeg egy részét a mai napig nem kapta meg.
A görög hatóságok március közepén ismertették, hogy az elmúlt másfél hónapban, Erdogan határnyitása óta összesen több, mint ötvenkétezer migráns próbált meg átkelni a határon, naponta több százan próbálták meg áttörni a határkerítést, vagy más módon kíséreltek meg bejutni az unió területére. A jelentések szerint, csak vasárnap és hétfőn összesen 713 sikertelen illegális határátlépést akadályoztak meg a görög határőrök a Proto Thema nevű görög portál szerint, amely hozzátette, hogy eddig összesen 410 embert tartóztattak le. Az elmúlt három hétben rendszeresek voltak a fegyveres összetűzések is a határőrök és a döntően közel-keleti bevándorlók között: a görög erőknek sokszor csak gumilövedékkel és könnygáz-gránáttal sikerült megfékezniük a migránstömeget. Az athéni vezetés azzal vádolja Ankarát, hogy utóbbi még fel is fegyverezi a bevándorlókat, ugyanis nem egyszer fordult elő, hogy a migránsok visszalőttek, sokszor könnygázzal. A görög kormány szerint, nem egyszer börtönökből kiemelt, harcedzett embereket is a határhoz szállítottak.
A görög média számolatlanul hozza nyilvánosságra azokat a felvételeket, amelyeken azt látni, ahogy a határt támadni készülők Molotov-koktélokat dobnak a görög oldal irányába, az őrök felé. Sokszor csak így sikerült nekik átjutniuk az Európai Unió területére.
A Kathimerini görög portál szerda reggel arról írt, hogy nem szűnt meg a migrációs nyomás, Evros térségében a török határnál szerda hajnalban ismét szervezett támadás érte a görög határt. Azt írták, hogy nagyjából 350 közel-keleti próbálta meg áttörni a határt Kastanies városánál. Állítólag a migránsokat a török biztonsági erők emberei is segítették, akik könnygázt lőttek a görög határőrök irányába. Az Európai Unió határvédelmi szervezete, a térségben jelen lévő Frontex erői segítettek megvédeni a görög határt. A szerdai események előzménye, hogy Erdogan török elnök és Angela Merkel német kancellár, Macron francia elnök és Boris Johnson brit miniszterelnök kedden nem tudott megállapodni a 2016-os EU-Ankara migránspaktum újratárgyalásának részleteiről.
Kiemelt kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS