Újabb érdekes bírósági döntéssel gazdagodott a magyar joggyakorlat: ezúttal Fejér megyében utasította el elsőfokon egy baloldali közszereplők által vezetett egyesület törvénytelen működésének megállapítását a bíróság. Az ügy kulcsfigurája Schrick István rácalmási polgármester, egykori tanácselnök, aki az elmúlt években annyira civil lett, hogy egy olyan szervezet színeiben indult az októberi választásokon, ami saját alapszabálya szerint politikai tevékenységet nem folytathatott volna. A Székesfehérvári Törvényszék azonban semmi kivetnivalót nem talált ebben, annak ellenére, hogy az egyesület elnöke akaratlanul, részlegesen be is ismerte ezt egy korábbi nyilatkozatában. Az ügy a Győri Ítélőtábla előtt folytatódik, de az önkormányzati finanszírozásban működő helyi propagandakiadvány már most kész tényként tálalja a városvezetés győzelmét.
Mint arról még ősszel beszámoltunk, a rácalmási Fidesz-tagozat törvényességi felügyeleti eljárás megindítását kérvényezte a Székesfehérvári Törvényszéknél még augusztusban, szabálytalan jelölés és tiltott kampányfinanszírozás miatt. Az indítvány háttere, hogy egészen új szintre emelte a “civilkedést” Rácalmás egykori tanácselnöke és máig regnáló polgármestere, Schrick István. Az egykori MSZMP-s településvezető a rendszerváltás után felismerte, hogy már nem jövedelmező a kommunista beágyazottság; ennek megfelelően már a ’90-es években – megelőzve a divatot – belevágott a “civilségbe”. Tette mindezt olyan lelkesedéssel, hogy sikerült egy olyan szervezettel jelöltetnie magát és csapatát a választásokon, amely saját alapszabálya szerint politikai tevékenységet nem folytathatna. Minthogy Schricket 1994-től kezdődően minden ciklusban ez a nagyrészt önkormányzati forrásokból működő szervezet, a Rácalmási Városvédő és Szépítő Egyesület indította, felmerül a kérdés, hogy az elmúlt 25 évben miképpen vezethette így törvényesen a várost? A Városvédő szervezet alapszabálya explicit módon tiltja a politikai tevékenység folytatását. A hatályos dokumentumban ott áll feketén-fehéren, hogy
az egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független, és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
A passzus szemet is szúrt a városvédő egyesület egy, az önkormányzati választásokon fideszes jelöltként induló tagjának, aki az üggyel a Székesfehérvári Törvényszékhez fordult, amelytől törvényességi felügyeleti eljárás elrendelését kérte a Rácalmási Városvédő és Szépítő Egyesülettel szemben.
Ezt az indítványt söpörte le a Székesfehérvári Törvényszék, arra hivatkozva, hogy a fent írtak ellenére sem találtak törvénytelenséget a szervezet működésében. Az Egyesület propagandakiadványa, amit ingyenesen terít az önkormányzat az egész városban, hosszú cikkben tárgyalja az ügyet, feljelentőnek titulálva az indítványt kezdeményező Czobor Imrét. Holott feljelentésről szó sincs egy törvényességi felügyeleti eljárás esetében.
Az újság nem először kerül összefüggésbe a jobboldali, nemzeti érzületű helyiek lejáratásával vagy megfélemlítésével: nem sokkal az októberi helyhatósági választásokat követően ismeretlenek Hanák János, a város első Patrióta-díjasának elhunyt édesanyjának sírjánál helyezték el az Egyesület színes propagandakiadványát, mintegy jelezve: attól még, hogy Hanák János egyetlen beadványát sem válaszolta meg az önkormányzat, nem feledkeztek meg róla. A Patrióta-díjas elhunyt édesanyja születésének 100. évfordulójának alkalmából látogatott ki a sírhoz, ahol szembesült a fenyegető üzenettel, holott a választásnak már javában vége volt. A Városvédők által jegyzett kampányújságot még ki is nyitották a polgármester egy, a kiadványban megjelent írásánál, amelyben többek közt Hanák úr felvetéseire is reflektál, és így (két példányban) helyezték el a síremléknél.
A legutóbbi Rácalmás önkormányzati újság márciusi száma pedig ráadásul azt a hamis és igaztalan benyomást is kelti, hogy a városvezetés teljesen mentesült az eljárás lehetséges következményei alól. Márpedig ez nem igaz, mivel az eljárást kezdeményező Czobor Imre (aki egyébként a Városvédő egyesület tagja is amellett, hogy a helyi Fidesz alelnöke) fellebbezett a Székesfehérvári Törvényszék határozata ellen, így az ügy tovább folytatódik a Győri Ítélőtábla előtt. Forrásaink szerint Czobor Imre helyreigazítást is kért a névtelenül jegyzett cikkel kapcsolatban az illetékeseknél.
Fotó: Rácalmási Városvédők kampányanyaga
Facebook
Twitter
YouTube
RSS