Nem fordulhatnak elő olyan bírói csalások, mint ami Lőrincz Viktorral történt meg Rióban – mondta portálunknak Németh Szilárd, a hazai szövetség elnöke a szombaton rajtoló budapesti világbajnokságra hangolva. Németh szerint mind a harminc birkózónk oda fogja tenni magát, hiszen ahogyan éppen az említett világklasszis, Lőrincz Viktor megfogalmazta: magyar földön szól a legszebben a Himnusz.
Huszadikán, szombaton rajtol a várva várt budapesti birkózó-világbajnokság. A 2013-as hazai vébén egy aranyat és összesen hat érmet nyertünk; most még senki sem tudja, megismételhető-e az a siker, de a versenyzőinken semmi sem fog múlni. Reméljük, hogy a bírókon sem. Sok millió magyarban megmaradt az, ahogyan a 2016-os olimpián gyakorlatilag meglopták Lőrincz Viktort a jogos bronzéremtől. A főbűnös egy kirgiz szőnyegbíró volt.
A derék Kulmatov korán kelt hétfő reggel, szokás szerint három főtt tojást reggelizett, tornázott egy keveset, felvette kék olimpia pólócskáját, majd kiment elcsalni egy birkózómérkőzést
– írtuk akkor. Az ilyen és ehhez hasonló bírói csalások majdnem tönkretették ezt a sportágat, még az olimpiai szereplés is veszélybe került.
Nyilván a nézőket, a szurkolókat is érdekli, hogy mire számíthatunk Budapesten?
Ezt kérdeztük először Németh Szilárdtól, a birkózó-szövetség elnökétől.
Számíthatunk a rióihoz hasonló égbekiáltó bírói csalásokra?
Nem, Rio óta nagyon sokat változott a bíráskodás. Lalovic elnök úrnak [a Nemzetközi Birkózó Szövetség vezetője – a szerk.] is az az álláspontja, hogy a szőnyegen, a versenyzők küzdelmén dőljenek el a mérkőzések. A sport tisztasága, a sportszerűség azt diktálja, hogy ne egy-egy bírói döntésen múljanak a győzelmek, hogy kinek a nyakába akasszuk az érmeket.
Úgy szoktam fogalmazni, hogy több birkózás legyen, kevesebb bíráskodás. Ebbe az irányba haladunk.
A Kulmatovhoz hasonló bírókkal mi lett? Találkozhatunk velük a világbajnokságon?
Nem. Ők már nincsenek a keretben. Teljesen kicserélődött a bírói kar, néhány kivételtől eltekintve mindenki új lesz.
Tudjuk, hogy korábban birkózott. Mi az, amit megtanult, amire építeni tud politikusként, a civil életben?
A birkózás erős tartást ad. Kiszámíthatóságot. A sportszerűségre nevel, megtanít küzdeni, győzni, és elviselni az esetleges vereséget is.
Van, akit jobban figyel fog figyelni elnökként, akinek esetleg jobban drukkol?
Mind a harminc versenyzőnknek. Mindannyian különböző kvalitású, korú, súlycsoportú birkózók, mindenkinek más a múltja, az eredményei, mást várunk tőlük és mást várnak maguktól. Tudjuk, hogy nagyon sok függ a sorsolástól.
Nemcsak a saját felkészülésüknek kell tökéletesnek lennie, nem csupán erő kell, nem elég szellemileg és lelkileg is kifogástalan állapotban lenni, szükség van a szerencsére is.
Nagyon nem mindegy, hogy az első körben világklasszissal vagy esetleg egy gyengébb ellenféllel kerülnek össze. A legfontosabb, hogy a birkózó úgy érezze, mindent megtett.
Hogy magunk úgy érezzük, megtettünk mindent azért, hogy minél előrébb végezzünk, hogy méltán képviseljük a magyar színeket. Éppen az olimpiai éremről a bírói döntés miatt lemaradó Lőrincz Viktor fogalmazta meg ezt a legjobban: a Himnusz a legszebben a magyar nemzet fővárosában, Budapesten szól.
Tőle érmet vár? Kárpótlást jelentene ez Rióért?
Ő maga bevallottan világbajnoki győzelemre készül. A mi dolgunk az, hogy ebben minden támogatást megadjunk neki és a többieknek is.
Hivatalos célkitűzés van?
A cél, hogy mindenki kihozza magából a legtöbbet. A csapat nagyszerű formában van, nincsen komolyabb sérülés. Nagyon jellemző a válogatott mentalitására az, amit Lőrincz Viktort idézve mondtam. Ennél nagyobb motiváció nem kell.
A cikket és a rovatot támogatta:
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS