Erzsébetváros baloldali vezetése a magyar kultúra napján úgy döntött, végleg bezárja a kerület közkedvelt, alig öt éve felújított művelődési házát. Az impozáns, Wesselényi utca 17. szám alatt található palota rendbehozatalára korábban több, mint kétszázmillió forintot költött el az akkori, többségében jobboldali többségű testület. Bajkai István, a kerület kormánypárti országgyűlési képviselőjének meggyőződése az ingatlan bérbeadásával kapcsolatban, hogy Niedermüller Péter és DK-s haverjai pontosan tudják, ki nézte ki magának az épületet.
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük január 22-én, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnusz kéziratát. Normális esetben ilyenkor kulturális eseményekkel, előadásokkal szoktak tisztelegni a nagy költő és a jeles évforduló előtt. Most több ellenzéki vezetésű kerület, illetve város önkormányzata döntött úgy, hogy ezen az évfordulón zárat be kulturális intézményeket, vagy dönt összevonásokról ezen a területen.
Vattamányék felújítottak, Niedermüllerék kótyavetyélnek
Az Erzsébetvárost korábban vezető Vattamány Zsolt fideszes polgármester és az általa irányított képviselő-testület még 2016-ban újíttatta fel a Hunvald-éra által méltánytalanul elhanyagolt kultúrházat a Wesselényi utcában. A gyönyörű szecessziós palotában lévő intézmény átadóján, Vattamány akkor a következőket mondta:
Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.
Most ennek pontosan az ellenkezője történik: a százéves, Róth Miksa által tervezett üvegablakokkal, megújult homlokzattal, korszerű fűtési rendszerrel rendelkező közösségi épületet Erzsébetváros új vezetése véglegesen bezárja és bérbeadásra kínálja. A ház vonzerejét és értékét növeli az is, hogy öt évvel ezelőtt akadálymentesítették, és a dísztermét is kibővítették. Az 1905-ben épült ingatlant a kor egyik ünnepelt építésze, Kopeczek György tervezte. Mivel könnyen megközelíthető, nagy népszerűségnek örvendett a helyiek körében. Öt évvel ezelőtt Vattamányéknak az épület felújításával az volt az egyik céljuk, hogy a bulinegyedből fokozatosan egy, a kultúrára és történelemre épülő városrészt formáljanak. Az elgondolás szerint a nemzetközi turistaforgalom visszaszorulásával épp ezek a közösségi terek adhatják majd a mentőövet sok városrész számára a korlátozások feloldása után. Valós indok hiányában érthetetlen, hogy Niedermüllerék miért éppen most, és miért éppen ezt az épület ürítik ki, és akarják bérbe adni.
DK-s recept: költségcsökkentés felárral
Az előterjesztés szerint Niedermüllerék az ezerhatszáz négyzetméteres épületet csupán két és fél millió forintért fogják bérbeadni. Igen, havonta ennyivel, ilyen „hatalmas” bevétellel megelégszenek, kiüldözve egyúttal a civileket, illetve a Száz Tagú Cigányzenekart, amely eddig kedvezményesen használhatta az Eröművház termeit. A Breuer Péter által üzemeltetett, első zsidó közösségi tévének is mennie kell. Annak a Heti TV-nek, amely naponta színvonalasan tudósította a kerületieket a hírekről, és amelyben pártállástól függetlenül a helyi politikusok is folyamatosan szerepeltek. A DK-s vezetés nem lacafacázik, ha náluk a gyeplő: ultrarövid – két hetes – pályázati határidőt írtak ki az „érdeklődők” számára a kultúrház bérlésével kapcsolatban. Vállalkozó legyen a talpán, aki tizennégy nap alatt, előzetes információk hiányában döntést tud hoznia az épület bérlésével kapcsoltban. A pályázati anyagok elbírálására „szűk családi” körben, közjegyző jelenléte nélkül kerül majd sor.
Bár az önkormányzat költségcsökkentésre hivatkozva adja bérbe az Eröművházat – először öt, majd kölcsönös egyetértés esetén még tíz évre –, ez a magyarázat némileg sántít, hiszen a kulturális tér vezetőinek szükségük lesz egy másik irodára. Niedermüllerék találtak is egy ingatlant a Rákóczi úton, amelyet piaci áron, több, mint hatszázezer forintért bérelnek majd az egykori kultúrház még megmaradt dolgozóinak. Ez is érdekes lépés, hiszen az önkormányzat több tucatnyi üres, kihasználatlan helyiséggel rendelkezik.
Más impozáns épületek sorsa is kétséges
Nagy kérdés, mi lesz a sorsa annak a Steinway zongorának, amit 2018-ban Bajkai István segítségével szereztek be a nagy hírű, bécsi Musikvereinből. Mi lesz a kultúrával és a programokkal a kerületben? Úgy tűnik, a koronavírus előtti pezsgő, társasági életet egy sokkal szűkebb térben akarják újragondolni A Király utca 11.-ben található, ugyancsak modern, de sokkal kisebb épület, a K11, illetve a Zsidó Történeti Tár nem rendelkezik az Eröművházhoz hasonló kapacitásokkal. Kitűnő adottságaik miatt viszont Niedermüllerék bármikor szemet vethetnek ezekre az épületekre is, és ezeket is bérbe adhatják valakinek, és a lakók attól is jogosan tarthatnak, hogy ezek a kincsek is hasonló sorsra jutnak, mint a Hunvald-korszakban az Almássy téri szabadidőközpont, vagy a Százház utcai sportcsarnok.
Fotó: Facebook/Bajkai István
Facebook
Twitter
YouTube
RSS