Egyfajta maffiatörténelem-órán vehettünk ma részt a Fővárosi Törvényszéken a Döcher-Bolgár Misi kettős gyilkosság tárgyalásán. Az egykori rettegett szervezett bűnöző, Turek (mai polgári nevén: U. Alex) vallomásait olvasta fel Berczeli Sándor bíró. A vallomásokból megtudhattuk, nem Turek ölette meg barátját, bűnöző- és üzlettársát, Döcher Györgyöt 1999-ben. Kiderült, Turek is félt a rettegett dunaszerdahelyi maffiafőnöktől, néhai Sátor Lajostól. Sátor ölethette meg Döchert, mivel Döcher meg akarta ölni közös barátjukat, a Sátorhoz is kötődő Josst. Egyébként Turek Rónai Sándor, az elnöki tanács Rákosi korszakban volt elnökének dédunokája. Doszpot Péter ex-sztárnyomozó pedig nem bírja a liftezést, klausztrofóbiás.
A kommunista dédnagypapával bíró Turek maga is félt a dunaszerdahelyi hírhedt maffiafőnöktől, néhai Sátor Lajostól. Sátor ugyanis megtalálta őt és családját a budai, erdőszéli házukban és egyik emberével lőgyakorlatot mutatott be neki Scorpio minigéppisztollyal. A szlovákiai maffiózó sorozatot lőtt az erdőbe, majd Sátor közölte: ez csak figyelmeztetés.
Mindezt ma tudhattuk meg, miután meghallgattuk a Fővárosi Törvényszéken Turek korábbi vallomásait, amit Berczeli Sándor bíró olvasott fel. Szabályos maffiatörténelmi órán vehettünk részt.
Mielőtt részletesebben elmerülnénk a maffiatörténelemben, hogy miként is működött a magyar-szlovákiai szeszhamisítás, nézzük hogyan került elő Sátor Lajos, Rónai Sándor, az elnöki tanács elnöke 1950-52 között, valamint Doszpot Péter ex-sztárnyomozó neve a Fővárosi Törvényszéken ma.
Döcher Györgyöt, alias Csontkezűt, valamint bolgár testőrét, “Bolgár Misi”-t 1999. február 2-án lőtte le sorozatlövő fegyverrel a bérgyilkos a XV. kerületi Palotás presszóban. A vád szerint Csontkező barátja, bűnöző- és üzlettársa, Turek (született Haris Sándor, később Debreceni Alex, jelenleg U. Alex) lövette le őket B. Károllyal, a dunaszerdahelyi Sátor-klán tagjával egyfajta barterként. Turek a vádbeli időszakban megismerte a dunaszerdahelyi Sátor-klán vezetőjét, Sátor Lajost. Sátornak anyagi és logisztikai segítséget is nyújtott, amikor az a társaival együtt – szlovákiai bűnszervezeti ellentétek elől menekülve – tartósan Budapesten élt.
, hogy ezt a kapcsolatát felhasználva megöleti korábbi bizalmasait, Döchert és Bolgár Misit. A bűntény idején Döcher György szabadságvesztés büntetését töltötte, amelynek keretében enyhébb végrehajtási szabályok szerint kedvezményben részesült. 1998 decemberétől a XV. kerületi Palotás presszóban – saját vendéglőjében – “dolgozhatott” reggeltől estig. . Alex a vád szerint elhatározta
1999. március 25-én Dunaszerdahelyen, a Fontana bárban tíz ember életét követelő maffiagyilkosság történt. A szlovák és a magyar rendőrök közös nyomozásának köszönhetően kiderült: a két ügy összekapcsolódik. A magyar és a szlovákiai maffiavezér megállapodott abban, hogy megöletik egymás riválisait. U. Alex (alias Turek) megkérte a felvidéki maffia vezérét, Sátor Lajost, hogy ölesse meg korábbi bűntársát, Döcher Györgyöt, akivel megromlott a kapcsolata. Míg a gyilkosságért cserébe Sátor Lajos azt kérte Turektől, hogy végezze ki riválisait, a Pápay-klánt.
Tureket 2021-ben a Pasaréti bisztróban rohanta le a Terrorelhárítási Központ, miközben Németországban elfogták a felvidéki B. Károlyt magyar körözés alapján. B. Károly a Sátor-klán tagja volt, több gyilkossággal is vádolják.
A Csontkezű-Turek páros hírhedt csapatot alkottak a ’90-es években, amit Turek ma sem tagad. Vallomásaiból szemezgetünk.
- Naponta kábítószereztek, Csontkezű a hasisra esküdött, Tureknek a kokain volt a kedvence.
- Mindössze kilenc évig voltak barátok, bűn- és üzlettársak.
- Sátor Lajossal Turek ismerkedett meg előbb, majd Döcher és a Joss becenevű társuk; Joss Turek jóbarátja volt.
- Döcher nem tartotta megbízhatónak Josst, ezért sokkolót akart beszerezni, hogy leállítsa Joss pacemakerét. Döcher meg akarta ölni Josst.
- Joss nagyon jóban volt Sátor Lajossal és a klán több tagjával, így Sátor zokon vehette, hogy Döcher meg akarja ölni Josst.
- Sátor Tureknek tartott figyelmeztető bemutatót Turek budai, erdőszéli házánál; Turek komolyan vette a figyelmeztetést, tartott, sőt félt Sátortól, hogy az életére tör.
- Turek békíteni akart Döcher és Joss és Sátor között.
- Turek szerint Sátor határozhatta el, hogy megöleti Döchert, Josst védve.
- Szó sem volt bartergyilkosságról.
- Tureknek semmi köze a dunaszerdahelyi tizes gyilkossághoz, mint ahogy a Döcher-Bolgár Misi kettős gyilkossághoz sem.
A Sátor Lajossal való kapcsolat ecsetelése közben egyszer csak előjött, hogy Turek dédnagyapja, a Rákosi-korszak elnöki tanácsának az elnöke volt 1950 – 52 között. Rónai Sándoron kívül más vezető kommunista nem volt a családban.
Alkoholhamisítás maffia módra
Turek arról is vallott a nyomozóknak, hogy milyen közös üzlete volt Sátor elődjével, Vida Tamással. Alkoholt hamisítottak. Vida Tamás Sipos Milánnal és maffiacsoportjukkal kapcsolódtak a dunaszerdahelyi Pápay-klánhoz. Együtt szálltak be az olajüzletbe, ám összevesztek. Pápayék Vidáék életére törtek, ezért ők Magyarországra menekültek. A Vida-féle klánnak volt vezető egyénisége Sátor Lajos, aki hamarosan át is vette a vezetést. Ettől kezdve beszélhetünk Sátor-klánról; az alkoholhamisításba beszállt a Turek-Döcher-Joss trió. Turek szerint ő maga intézte a jelzőanyaggal szennyezett tisztaszesz külföldi beszerzését, amiből egy vegyész vonta ki a jelzőanyagot. Turekék 33 százalékot kaptak a tiszta nyereségből. Ez Döcher megölése után 22 százalékra csökkent, több jutott Sátoréknak.
Doszpot Péter klausztrofóbiás Turek szerint
A Döcher-gyilkosság harmadnapján még tanúként hallgatták ki az akkor még Haris Sándor néven élő Tureket a Teve utcai Zsarupalota 7. emeletén. Turek Düsseldorfból jött haza, ahol 101 ezer német márkáért egy éves, alig használt Lotus autót vásárolt. Pontosan emlékszik rá, hogy azzal érkezett a zsarupalotához, leparkolt és telefonon felhívta az őt korábban kereső nyomozót, hogy megérkezett. Többen mentek le érte, köztük Doszpot Péter, ex- sztárnyomozó, aki nem volt halandó beszállni a liftbe, inkább gyalog ment fel a 7. emeletre, mondván: klausztrofóbiás. Turek elzsibbadt az egyhuzamban levezetett úton, így elkísérte az emeletmászásra Doszpotot.
Fegyverarzenál a “maffiáskodáshoz”
Turek vallomásaiban egy sor fegyverről is beszélt, valamennyit Joss-szal hozva összefüggésbe, szerinte Joss tárolta azokat. Volt köztük Scorpio, kalasnyikov, többfajta pisztoly, revolver, kézigránát és plasztik robbanóanyag. “Szerettünk volna maffiáskodni”, mondta erre, és állítja ő soha nem használta ezeket a fegyvereket, amik felett Joss gyakorolt felügyeletet.
(Lapértesülések szerint Turek elfogása után éppen a Josshoz köthető budai villa teraszának betonjából kerültek elő fegyverek.)
Sátor és bandájának több tagja Budapesten, a Margit utca mögött béreltek lakást. Összejártak Turekkel, Jossal és Döcherrel. Együtt jártak edzőterembe és focizni. Sátor Lajos az egyik focizás közben eltörte az egyik ujját.
1998-ban a Misu nevű szlovák gengszter, aki a legnagyobb szlovák maffiafőnök, Cernák embere volt, figyelmeztette őket, hogy Jozef Rohác udapesten van és robbantani készül. Turekék keresni kezdték Rohácot, de nem találták, aztán Rohác felrobbantotta az Aranykéz utcát, megölve Boros Tamást és három ártatlan járókelőt.
Turek “elbeszélgetett” két újságíróval, mert nem tetszett, amit írtak
Az egyik gyanúsítotti kihallgatásán Turek arról beszélt, hogy a dunaszerdahelyi mészárlás után nem volt elég embere és Tasnádi Péter kölcsönadta neki a Lólali becenevű emberét. Szóba hozta, hogy két újságírót, P. Gál Juditot és Szemán Lászlót is felkereste, “mert rosszakat írtak Gyuriról…” (Döcherről.) “Egyedül mentem…”, tette hozzá.
Jelen sorok írója azonban másként emlékszik. Akkori lapomban arról írtam, hogy Tureket szlovákiai oroszok keresik, a Balatonnál majdnem utol is érték. Turek erre az írásra jött be a szerkesztőségbe hat izomemberrel, öten felvidékiek voltak és Lólali. Meglehetősen kérte számon az írást, “Meg akarsz öletni…”, majd egy köteg német márka bankót nyomott a számba. A fizikai számonkérés csak azért maradt el, mert Lólali meggyőzte, nincs értelme a verésnek. Turek javára írandó ugyanakkor, hogy már a 2000-es években találkozót kezdeményezett, ahol hivatalos iratokat mutatott arról, hogy tiszta priusza van, építési vállalkozó és elnézést kért az 1999-es erődemonstrációért.
B. Károly nem akar vallani és kérdésekre sem válaszol
A tárgyalás B. Károly kihallgatásával folytatódott. A vád szerint B. Károly ölte meg a Palotás presszóban Döchert és Bolgár Misit, miközben az utcán néhai Szamaránszki Árpád várakozott autójukban, amivel aztán elhagyták Budapestet.
B. Károly megtagadta a vallomástételt és kérdésekre sem hajlandó válaszolni.
A tárgyalást júniusra napolta a bíró.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS