Feljelentés-kiegészítést rendelt el az ügyészég abban az eljárásban, amely a Gyárfás Tamás fémjelezte korszakban az úszószövetségnél történt esetleges visszaéléseket érintheti – tudta meg a PestiSrácok.hu. Az ügyben egy magánszemély tett feljelentést hűtlen kezelés és más bűncselekmények gyanúja miatt azután, hogy június közepén egy átfogó vizsgálatnak köszönhetően kiderült, súlyos pénzügyi szabálytalanságok történhettek az ex-úszóelnök hivatali ideje alatt. Gyárfás Tamás portálunknak úgy nyilatkozott, nem tud arról, hogy bármilyen visszaélés is történt volna, ráadásul az alatt az időszak alatt, amíg ő a szövetség elnöke volt, mindig csak elismeréssel szóltak a szervezet gazdálkodásáról.
A napokban feljelentés-kiegészítést rendelt el a IX. Kerületi Ügyészség abban az ügyben, amely a Gyárfás-korszakban a Magyar Úszó Szövetségnél (MÚSZ) történt esetleges gazdasági-pénzügyi visszaéléseket érintheti– értesült a PestiSrácok.hu. Az ügyben hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt egy magánszemély tett feljelentést ismeretlen tettes ellen azután, hogy egy átfogó vizsgálatnak köszönhetően kiderült, súlyos pénzügyi szabálytalanságok történhettek az úszószövetségnél Gyárfás Tamás hivatali ideje alatt. Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője portálunknak elmondta, hogy az ügyészség a feljelentés-kiegészítés teljesítésével a Budapesti Rendőr-főkapitányságot (BRFK) bízta meg, amelynek összesen harminc napja van arra, hogy döntsön a nyomozás megindításáról, vagy a feljelentés elutasításáról.
Súlyos megállapítások
A történet előzménye, hogy az origo.hu információi szerint az új úszóelnök, Bienerth Gusztáv egyik első intézkedése az volt, hogy teljes pénzügyi és gazdasági átvilágítást rendelt el a Magyar Úszó Szövetségnél (MÚSZ). Bienerth az egyik legnagyobb könyvvizsgáló céget, a Deloitte-ot bízta meg a vizsgálattal. Az internetes portál értesülései szerint a cég megállapította, hogy súlyos visszaélések, több tízmilliós túlszámlázások történtek a Gyárfás-korszakban. Olyan ügyek, amelyeknek minden bizonnyal büntetőjogi következményei lesznek. Állítólag a június közepén ismertetett jelentés részletein az elnökség tagjai is megdöbbentek és kilátásba helyezték, hogy feljelentést fognak tenni. Végül nem a szövetség, hanem egy magánszemély lépett az ügyben, de az nyilvánvaló, hogy a BRFK az adatgyűjtés során a Magyar Úszó Szövetséget (MÚSZ) is meg fogja keresni.
Az ex-úszóelnök nem tud visszaélésről
Az új fejleményekkel kapcsolatban megkerestük Gyárfás Tamást is, aki portálunknak elmondta, személy szerint örül a vizsgálatnak, hiszen, ha visszaélés történt, annak szerinte ki kell derülnie. Hozzátette: ő maga azonban nem tud arról, hogy bármilyen szabálytalanság is történt volna, vagy bárki visszaélést követett volna el. Gyárfás hangsúlyozta, az alatt az időszak alatt, amíg ő a szövetség elnöke volt, mindig csak elismeréssel szóltak a szervezet gazdálkodásáról.
Gyárfás szerint nincs háború
Az úszószövetségnél történt belső vizsgálat egyébként nyilvánvalóan része annak a Bienerth-Gyárfás háborúnak, amiről a PestiSrácok.hu is többször cikkezett már. Igaz, Gyárfás legutóbb – igazán hihetően – azt nyilatkozta portálunknak, hogy teljes egészében a világbajnoksággal és a masters világbajnoksággal kapcsolatos tennivalók kötik le, ideje és szándéka sincs a Magyar Úszó Szövetséggel foglalkozni, így nincs köze a szövetség elnökét ért támadáshoz, és sem most, sem a jövőben nem szándékozik semmilyen funkciót betölteni a MÚSZ-ban. Gyárfás ezt azzal kapcsolatban mondta el, hogy megírtuk, már egy nappal a sikeres vizes világbajnokság után lemondatták volna az úszószövetség elnökét, Bienerth Gusztávot. A háttérben sokan Gyárfás Tamást, a szövetség éléről tavaly lemondani kényszerült, ám a nemzetközi szövetségben most megerősödő üzletembert sejtik. Sokatmondó, hogy a Bienerth közelgő bukásáról szóló közleményeket az egykori médiapápa küldte el szerkesztőségünknek, saját naptévés email-címéről. Tény az is, hogy Gyárfás rengeteg embere a szövetségnél maradt – köztük a MÚSZ sajtófőnöke, Csurka Gergely –, akik támadásba lendültek.
Rendre előkerül a neve
Gyárfás Tamás neve az úszáshoz kapcsolódó sikerek és botrányok mellett leginkább Fenyő János egykori médiavállalkozó 1998-as meggyilkolása ügyében szokott rendre felbukkanni. A gyilkosság kapcsán a PestiSrácok.hu néhány hete írt arról, hogy a jogerős ítélet ellenére vizsgálja a rendvédelmi szervek és a titkosszolgálatok egy részének belső elhárításaként működő, a 90-es évek alvilági leszámolásaiban a rendőrségnek segítséget nyújtó Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ), hogy ki állhatott a Fenyő-gyilkosság hátterében, hiszen a bíróság csupán a tettest, Jozef Rohácot marasztalta el. A rendőrség kezében Portik Tamásra és Gyárfásra vonatkozó tanúvallomások is voltak, ám ezeket nem tartották elegendőnek ahhoz, hogy bárkit is gyanúsítottként hallgassanak ki annak ellenére, hogy a 2011-ben újraindított nyomozás során többen is részletesen beszéltek a saját autójában gépfegyverrel lekaszabolt volt médiamágnás késhegyig menő konfliktusairól.
Megbízás Tasnádinak
Közéjük tartozik az a Tasnádi Péter, akiről a hatóság sokáig azt feltételezte, hogy közvetítőként lehet köze az emberöléshez. Pár éve a bíróságon a nehézfiú annyit elismert, hogy az ex-úszóelnöktől, Fenyő János nagy üzleti ellenfelétől 1997 őszén megbízást kapott Fenyő János meggyilkolására, ám állítása szerint nem hajtotta végre az emberölést, csupán elkérte Gyárfástól a 12 milliós vérdíjat azután, hogy valaki valóban megölte a médiacézárt. Szintén fontos információkat árult el a Fenyő-gyilkosságról a kecskeméti maffiaper 12 évre ítélt fővádlottja, Radnai László is. Ő arról beszélt a rendőröknek még 2011 őszén, hogy tudomása szerint a gyilkosságra Portik Tamás „szívességből” adott megbízást, hogy ezzel járjon a Nap TV korábbi tulajdonosa kedvében, akinek a segítségével kívánt pozíciót építeni a médiában.
“Ez a szemét tényleg golyót érdemelne”
Utóbbi kijelentést erősítette meg az a szigorún védett tanú is, aki szerint Portik valóban médiabefolyást kívánt szerezni Gyárfás és Fenyő segítségével, de a médiacézár végül felrúgta a megállapodást, noha már mindenről megegyeztek és Portik még a magas rangú politikai kapcsolatait is bevetette volna, hogy az üzlet simán menjen. A tanúvallomás szerint, amikor Portik a médiamágnás kihátrálását megtudta, őrjöngeni kezdett és kijelentette, hogy „hazavágja” Fenyőt, amire Gyárfás Tamás úgy felelt, hogy „Tomikám, ezzel nekem is nagy szívességet tennél”, „ez a szemét tényleg golyót érdemelne”. Erre Portik feldühödve azt mondta, „hát akkor én kinyíratom”. A tanú hangsúlyozta, nagyon megijedt, mert látta, hogy Fenyő megölését Portik és Gyárfás is komolyan gondolta, és amikor a híradóból megtudta, hogy meggyilkolták a médiamogult, egyből arra gondolt, hogy ehhez nekik biztosan közük van.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS