Magyarok vagyunk, tehát van egy nagyon erős összetartozás érzésünk, szerintem ez a minőség, az összetartás minősége fogja meghatározni a sikerünket – fogalmazott Orbán Viktor az M1-nek adott exkluzív interjúban, kedd este. A miniszterelnök kiemelte “úgy kell túlélnünk a vírusjárványt, hogy állásunk is legyen, munkánk is legyen, bevételünk és pénzünk is, legyen, a jövőre nézve kilátásunk, megmaradjon az életünk, és egészségesek legyünk. Ennek együtt kell megtörténnie.” A miniszterelnök hangsúlyozta, jelenleg is, beavatkozások nélkül 50 százalék az esély arra, hogy az egészségügyi ellátórendszer kitart, de ezen az arányon a korlátozásokkal javítani lehet. Beszélt továbbá a köztéri maszkviselési kötelezettségről, a gyorstesztelésről és a vakcinák várható érkezéséről.
A miniszterelnök az M1-nek adott interjúban elmondta, a magyarországi járványhelyzet ott tart, ahol egy héttel ezelőtt Ausztria. Ugyanakkor kiemelte, Nyugat-Európában már nappal is kijárási tilalom van. Kiemelte, látni lehet majd az európai példák alapján a következő hetekben, hogy milyen nehéz kijárási tilalom mellett élni, ezért a kormány folyamatosan kereste azt a pillanatot, amikor még az emberi életkörülmények is fönntarthatóak, folytathatók, és az egészséget is meg tudjuk védeni. Hozzátette, az elemzők szerint most jött el az a pillanat, hogy beavatkozások nélkül 50 százalék, hogy az egészségügy kitart, mivel szinte korlátlanul áll minden rendelkezésre. Ugyanakkor a miniszterelnök hangsúlyozta,
az 50 százalék kevés, a beavatkozásokkal már nem lehetett tovább várni.
Orbán Viktor elmondta, az orvosok azt jelezték, lesz egy határ, ahol ők már ennyi beteget nem tudnak felelősségteljesen ellátni, nem lesz elég orvos és ápoló.
Tér van, ágy van, gép van, ember is van, csak több a beteg, mint akiknek ők meg tudják adni a megfelelő ellátást
– fogalmazott, hozzátéve, ezt a pillanatot igyekszik elkerülni a kormány a korlátozások bevezetésével.
Kötelező maszkhasználat a közterületeken
A miniszterelnök elmondta, ha nem lettek volna az emberek elég fegyelmezettek, és nem hordták volna a maszkot, akkor hamarabb jutottunk volna el ehhez a ponthoz, amikor meg kellett hozni a kijárási tilalomra vonatkozó intézkedéseket. Ugyanakkor hozzátette, a maszkhasználat továbbra is fontos eszköze a védekezésnek, olyannyira, hogy
a kötelező maszkhasználatot a közterületeken éjféltől elő fogják írni, úgy, ahogy a legtöbb európai ország is ezen az úton jár.
A miniszterelnök reményét fejezte ki, hogy a korlátozások miatt sem alakul ki nagyobb torlódás a bevásárlóközpontokban, boltokban, intézményekben. Orbán Viktor ugyanakkor hozzátette, bíznak az emberek közbölcsességében és közbelátásában, hogy olyan távolságra álljanak, hogy ne okozzanak bajt egymásnak, az eladók pedig elég talpraesettek lesznek ahhoz, hogy csak annyi embert engedjenek be, akik biztonságosan ki tudnak szolgálni.
A gyorsteszt bizonytalan eredményekkel szolgál
A tanárok és pedagógusok gyors-tesztelése kapcsán a miniszterelnök kiemelte, azt világosan kell látni, hogy a gyorsteszt 90 százalékos biztonsággal képes megmondani egy fertőzöttről, hogy valóban az. Ugyanakkor, ha a teszt azt mondja, hogy valaki nem fertőzött, az csak 50-60 százalékban mutat valós eredményt. Hozzátette,
és még ha igaz is, hogy nem fertőzött, ha ma leteszteltük, nem következik ebből, hogy holnap reggel valakitől közben nem kapta meg. Tehát ezért ezzel a teszttel óvatosan kell bánni.
Orbán Viktor kiemelte, éppen ezért a gyorsteszteléssel kapcsolatban óriási szakmai viták folynak Magyarországon és máshol is, hazánk várja a szlovák tapasztalatokat, ahol nemrégiben gyorstesztelték az összes embert.
Ma annyit tudunk tenni a bölcsődésekért, az óvónőkért, az iskolában dolgozókért, hogy ezt a bizonytalan, de mégis valamilyen támpontot jelentő gyorstesztet rendelkezésükre bocsájtjuk
– tette hozzá. A miniszterelnök elmondta, nemcsak a tanárokat, hanem minden iskolai dolgozót is tesztelni fognak, és amennyiben rendelkezésre áll a kellő számú gyorsteszt, a szociális intézményben dolgozókat is tesztelik minden héten egyszer, amely egy minimális biztonságot szolgáltathat.
A kijárási korlátozással kapcsolatban a miniszterelnök kitért arra, ez a fiatalok életére is kihatással lesz, hiszen este 8 órára haza kell majd érniük. Kiemelte, saját szülői tapasztalatai szerint a fiatalok erősnek érzik magukat, és akik valóban jó kondícióban vannak, azok megúszhatják egy influenzához hasonló betegség kellemetlenségeivel. Orbán Viktor ugyanakkor hangsúlyozta, a szülők, meg a nagyszülők nem biztos, hogy “megússzák”, a fiatalok bajt hozhatnak a család nyakára a felelőtlenséggel. A miniszterelnök úgy fogalmazott, “el kell mondanunk a gyerekeinknek, hogy most kérjük őket, figyeljenek oda, számít, hogy hogyan döntenek”.
A vakcina december végétől hozhat már részleges megkönnyebbülést
Orbán Viktor elmondta, a második hullám bár lényegesen súlyosabb, ugyanakkor a tavaszihoz képest annyival előrébb tart a védekezés és a tudományos felkészültség, hogy a vakcina belátható távolságban van.
Ez egy olyan ellenség, amit valahogy meg kell ölni. Most csak korlátozzuk, lassítjuk, kikerüljük, de a megoldás az, hogy megöljük, ebben csak a vakcina tud nekünk segíteni
– fogalmazott. A miniszterelnök elmondta, a vakcina közelségét már a tőzsdei változások is mutatják, a hírek ugyanis valóban megbízhatóan szólnak arról, hogy hamarosan lesz beadható ellenszer. Orbán Viktor kifejtette, december végén, január elején az Európai Unióból biztosan és talán máshonnan is jön valamennyi vakcina, amelyből az orvosokat, az ápolónőket, a kórházi dolgozókat, a közrend fenntartásában dolgozókat, valamint a legnagyobb problémákkal küzdő betegeket be tudják oltani. Hozzátette, lesz egy tömeges szállítási időpont legkorábban áprilisban. Mint fogalmazott,
lesz egy részleges megkönnyebbülés december vége, január környékén, és egy fölszabadulás április után.
Összefogásunk minősége határozza meg a sikeres védekezést
Orbán Viktor arról is beszélt, bízik abban, hogy az emberek átérzik a helyzet komolyságát. Úgy fogalmazott,
márciustól kezdődően inkább egy a saját országunkba és embereinkbe vetett hitemet megerősítő tapasztalatok jutottak osztályrészül.
Elmondta, két két múlva lehet arról valamit tudni, hogy az intézkedések beváltják e a megfelelő hatást, és a megfelelő eredmények esetén karácsony környékén bizonyos korlátozásokat már föl lehet függeszteni. A miniszterelnök kitért arra, a gazdaság tekintetében egy 30 napos időszakra terveznek, tehát ennyi időre esnek el a bevételeiktől például a szállodák, az éttermek, a szabadidős tevékenységet végző intézményeink.
A segítségünk is erre a 30 napra vonatkozik, ha ezen túl vagyunk, akkor jön majd a gazdaság újraindításának a szakasza
– fogalmazott. Hozzátette,
úgy kell túlélnünk, hogy állásunk is legyen, munkánk is legyen, bevételünk és pénzünk is, legyen, a jövőre nézve kilátásunk, megmaradjon az életünk, és egészségesek legyünk. Ennek együtt kell megtörténnie.
Az interjú végén a miniszterelnök hangsúlyozta,
magyarok vagyunk, tehát van egy nagyon erős összetartozás érzésünk, segíteni akarunk egymásnak. Szerintem ez a minőség, az összetartás minősége fogja meghatározni a sikerünket.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS