A kormány erőforrást, nem pedig áldozatot lát a magyarországi roma közösségben – mondta Orbán Viktor miniszterelnök szombaton a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat hallgatói és alumni-találkozóján, a Magyar Tudományos Akadémián.
Nézőpontunk szerint a romák nem segélyen, tehát más adófizetők pénzén tengődő, magatehetetlen kisebbség (…), hanem olyan magyar állampolgárokról beszélünk, akiknek élhető jövőt, lehetőséget tudunk adni itt, a szülőföldjükön
– fogalmazott a kormányfő. Orbán Viktor azt is hangsúlyozta, hogy Magyarországon ma csak két útja van a felemelkedésnek: a munka és a tanulás, ha pedig a kettő összekapcsolódik, az külön szerencse. – Aki tud, az dolgozhat, ha akar, a munka pedig helyreállítja az ember önbecsülését – jelentette ki Orbán Viktor. Szerinte a közmunka-programban megfordultak számára a munka életgyakorlat lett, és ma már másképp néznek rájuk, mint arra, aki segélyért áll sorba roma s nem romaként.
A találkozón a szakkollégiumok hallgatói és az alumnik, már diplomát szerzett volt diákok vettek részt. A miniszterelnök szerint két útja van a felemelkedésnek, a munka, és a tanulás, s ha a kettő ötvöződik, akkor az külön szerencsének tekinthető. Orbán Viktor a Magyar Tudományos Akadémia székházában tartott rendezvényen felidézte, hogy a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózatot 2011-ben a kormány, a Római Katolikus Egyház, a Magyarországi Református Egyház, a Magyarországi Evangélikus Egyház, és a Magyar Görögkatolikus Egyház hozta létre. Állami támogatással Európában egyedülálló módon. Céljuk az, hogy a budapesti, debreceni, miskolci, nyíregyházi kollégiumokban a roma diákok tanulmányi előmenetelét, diplomaszerzését segítsék, valamint a közösségi felelősségvállalás iránt elkötelezett, keresztény szellemiségű roma értelmiség megerősítését ösztönözzék.
– Míg 2011-ben 57 hallgató került a szakkollégiumokhoz, idén már 325 fő előmenetelét segítik. A támogatott roma fiatalok közül 360 szerzett diplomát, s 90 százalékuk dolgozik. A kormány 2018-ban plusz 140 millió forinttal támogatja, 2019-től pedig ötszázmillió forinttal segíti a keresztény roma szakkollégiumok munkáját – jelentette ki a kormányfő, majd azt mondta a hallgatóságnak: önök a roma kultúra értékeinek közvetítői Magyarországon, s Európában, s mindnyájan példaképek a roma közösség számára.
Üres hasnak nem elég a szép szó. Ezért 3 éves kortól kötelezővé tettük az óvodát, ezzel sok kezdő hátrányt lehet mérsékelni minden magyar gyermek számára. Magyarországon az egyetlen Európában, de talán a világon is, ahol 3 éves kortól kötelező a bölcsőde, ahol egyébként az iskolához hasonlóan minden rászoruló ingyen étkezhet. A számokkal jelezve, jelenleg 454 ezer gyermek étkezik, s 97 milliárd forintot fordít erre a célra a kormány, és 1 millió diák tankönyve térítésmentes is
– fogalmazta meg a miniszterelnök.
Nyolc éve elindítottuk mindenki számára a talpra állás, és felemelkedés útját. A sikerhez vezető út mindig az első lépések megtételével kezdődik, azt követi a folyamatos odafigyelés és segítés. Amíg bizalmat kapunk a választópolgároktól, ezen az úton megyünk tovább
– jelentette ki Orbán Viktor. Később arról beszélt, hogy mindegyikük akar valamit, s ez a dolgok kulcsa romaként és nem romaként is. – Én magam, s ahogy végiggondoltam, a köztársasági elnök, a házelnök, s több miniszter is szakkollégista volt, így ennél biztatóbbat nem tudok mondani – mondta a friss diplomás, illetve szakkollégista roma fiataloknak.
Évtizedes, ha nem évszázados lemaradásaink vannak a cigányság felzárkóztatásában, de csak együtt tudunk előrelépni.
Pénzre, programokra, tisztességes szakpolitikára van szükség, s a politikai akaraton túl szövetségesek kellenek, így a romák, és az önkormányzatok hozzáállása is fontos
– mondta Balog Zoltán, emberi erőforrások miniszter a rendezvényen. Kiemelte a közös munkában az egyházak segítségét, s a közösségekét, akik önzetlenül vesznek részt a munkában. Nagyszerű volt az emberi erőforrásokhoz hozzátenni a mennyei erőforrásokat jelentő hívő közösség segítségét is. – Ötszáz hallgatója, és diplomása van már a keresztény roma kollégiumoknak, s 3 év alatt megdupláztuk a felsőoktatásban tanuló romák számát. Odafigyelünk rájuk az oktatatás, foglalkoztatás, egészségügy, s lakhatás területén. Őszre várható roma kulturális központ átadása is – tette hozzá.
Magyarország saját roma stratégiát alakított ki, ez a munka csodálatra méltó, többször meggyőződtem arról, hogy ez a stratégia élettel teli, és jó – fogalmazott beszédében Ursula Männe professzor, a szakkollégiumi programot támogató bajor Hanns Seidel Alapítvány elnöke, volt államminiszter.
MTI; Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS