Ezen a héten is folyamatosan erősödött a forint, ami szakértők szerint hozzájárulhat az infláció lassulásához. Orbán Viktor tegnap a Kossuth Rádióban arról beszélt: már márciusban érezni lehet majd, hogy fékeződik az árak emelkedése. A miniszterelnök hozzátette: a kormány meghozta azokat az intézkedéseket, összesen húsz döntést, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az év végére egyszámjegyűre csökkenjen az infláció, amelyeket a brüsszeli szankciók okoztak – írja a hirado.hu.
A hírportál közlése szerint folyamatosan dolgoznak a norvég Equinor olajfúrótornyai az Északi-tengeren, az energetikai óriás idén fokozta a kitermelést. Nincs megállás a francia TotalEnergies finomítóiban sem. Egyfolytában dolgozzák fel a nyersolajat, készül a benzin és a dízel. Az olajipar minden nyugati szereplőjénél hasonló a helyzet: kihasználták a háborús szankciókat, és a kitermelést és a feldolgozást is csúcsra járatták 2022-ben. A hat legnagyobb nyugati olajipari vállalat történelmi rekordokat ért el tavaly. A brit BP, a norvég Equinor, a francia TotalEnergies, a brit-holland Shell, illetve az amerikai Chevron és Exxon együtt több mint 225 milliárd dollár – vagyis jóval több mint 80 ezer milliárd forint – nyereséget termelt. Ez az összeg a 2022-es magyar GDP csaknem másfélszerese.
Az óriási extraprofit révén az olajipar szereplőinek szabad készpénzállománya – tehát az a pénzmennyiség, amit megkötések nélkül bármire felhasználhatnak – tavaly év végére elérte a 834 millió dollárt. Ám ebből a pénzből szinte semmit nem fordítottak a költségek, ezzel együtt az árak csökkentésére, vagyis a mamutvállalatok egyszerűen zsebre tették a szankciós extraprofitot, amit az európai emberekkel fizettetnek meg. Amíg az energiaipar szárnyal, elképzelhetetlen hasznot termel és magas szinten tartja az inflációt, addig más ágazatok a szakadék szélén táncolnak a brüsszeli szankciók miatt. Az energia mellett jelentősen drágultak például az alapanyagok, a szállítási költségek, ahogy a mezőgazdasági termelés is. Ennélfogva mindenhol Európában, így Magyarországon is az élelmiszerek drágultak a leginkább. Elemzők szerint a legutóbb mért, januári csaknem 26 százalékos hazai fogyasztói árindex is leginkább a szankcióknak a következménye.
A miniszterelnök pénteken, a Kossuth Rádióban megerősítette, hogy 2023 végére jelentősen csökken itthon az infláció.
Azokat az intézkedéseket, húsz döntést, amit az inflációval szemben meg lehet és meg kell hozni, a magyar kormány már meghozta. Tehát ugyan a szervezet még beteg, lázas, de már megkapta az injekciót. Tehát a lázlehúzó injekció bent van a szervezetben. Csak kell egy kis idő, mint a betegségek esetében általában, amíg a szer hatni kezd. Én úgy gondolom, hogy ez már március hónapban érzékelhető lesz
– mondta Orbán Viktor miniszterelnök.
Elemzők szerint is a következő hetekben már lassulni fog az áremelkedés itthon. Ennek oka a kormány intézkedései mellett, hogy a közelmúltban csökkentek az energiaárak a világpiacon, ami önmagában is mérsékli az árakat, de erősíti a forintot is, ami egyértelműen jó hatással van az inflációra. A teljes cikk ITT tekinthető meg.
Forrás: hirado.hu; Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS