Elégedettséggel állt ki a sajtó elé Orbán Viktor és Heinz-Christian Strache a budapesti tárgyalásuk utáni sajtótájékoztatóra. A magyar miniszterelnök és az osztrák alkancellár részletesen ki is fejtették, mit értenek az alatt, hogy a kétoldalú kapcsolatok rendezettek és sikeresek. Az Európai Parlamentben jobboldali összefogásra készülő két vezető hangsúlyozta, hogy minden stratégiai kérdésben egyetértenek. Strache méltatta Orbán úttörő szerepét az illegális migráció megállításában, a magyar miniszterelnök ugyanakkor nyíltan alkalmatlannak nevezte Manfred Weber néppárti csúcsjelöltet.
Orbán Viktor először a gazdasági együttműködésről szólt, amelyet szavai szerint két sikeres ország fog fenntartani, hiszen a mi célunk, hogy a gazdasági növekedésünk 2 százalékkal meghaladja az Európai Unió átlagát, és úgy tűnik, ez nemcsak nekünk, hanem az osztrákoknak is sikerülni fog. A biztonság és a határvédelem kérdésében hangsúlyozta, hogy Magyarország a déli határon Ausztriát is védi, ugyanakkor megköszönte szomszédunk támogatását ebben. A kormányfő emlékeztetett, hogy a baloldali osztrák kormány idején nem volt így, sőt, mindent megtettek a határzár megépítése ellen, és az FPÖ-re volt szükség, hogy a jobboldali kormány idején ez megváltozzon. Később újságírói kérdésre válaszolva Orbán Viktor egyértelművé tette:
Figyeltük, és számon tartjuk, hogy kik támadták Magyarországot a migrációs válság során, és kik álltak ki mellettünk. Az FPÖ nyíltan és szilárdan kiállt mellettünk, ezt mi nem felejtjük el, ez a barátságunk szilárd alapja.
A miniszterelnök leszögezte, hogy mindketten változást szeretnének Európában, méghozzá olyat, amilyen Ausztriában történt, ahol a jobbközép néppárt a hazafias jobboldallal szövetkezett.
Az európai baloldal nyíltan és egyértelműen bevándorláspárti, így velük együttműködve kompromisszumokat kell kötnie a jobbközépnek. Ezért európai nagykoalíció helyett jobboldali együttműködést szeretnénk
– indokolt Orbán Viktor. Ismét elmondta, hogy a határvédelmet az EU-tagok belügyminisztereiből álló tanács kezébe adná, így ott a nemzeti érdekek is megjelenhetnének. Példaként hozta az EU-s pénzügyminiszterek létező tanácsát. A miniszterelnök végül ismét hitet tett amellett, hogy a nők tisztelete, a vallás- és szólásszabadság, valamint a szabad választás csak a keresztény kultúrkörben tartható fenn Európában.
Orbán kiállása megváltoztatta az európai gondolkodásmódot
Heinz-Christian Strache szintén a gazdasági partnerséget részletezte először, és elmondta, hogy az osztrák cégek csaknem 60 ezer embert foglalkoztatnak Magyarországon:
Számukra fontos a stabilitás és a kiszámíthatóság, amit Orbán Viktor kormánya biztosít nekik.
A magyar családvédelmi modellt Ausztria számára is példának tartó alkancellár beszélt a bűnözés, az illegális migráció és az embercsempészet elleni, határon átnyúló, intenzív küzdelemről, és megbízható partnernek nevezte Ausztriát Magyarország számára. Strache méltatta Orbán Viktor nép iránti elkötelezettségét és azt, hogy a migrációs válság legrosszabb pillanataiban mutatta meg, milyen felelősségteljesen védi a közös határokat az EU-s szabályozás szellemében.
Ez indította el azt a gondolkodásmódot, amely segített megállítani az illegális migrációt
– jelentette ki az osztrák alkancellár, aki nyíltan kimondta, hogy Európának erős védelemre van szüksége a migrációval, a lopakodó iszlamizációval és az őslakosság kiszorításával szemben.
Szocialista gazdaság helyett felelősségteljes kormányzás
Erős hazafias frakcióval számol az EP-választásokon Heinz-Christian Strache. Ez véleménye szerint csökkenthetné az európaiak körében a korlátlan határnyitás után felerősödött félelmet, a megosztottság ellen pedig az lenne a megoldás, hogy az Európai Néppárt felülvizsgálja a hazafias pártokkal szembeni kirekesztő magatartását. Ezzel kapcsolatban leszögezte, hogy senki nem akarja tönkretenni Európát, ők a békés gazdaságpolitikai fejlődés biztosításában érdekeltek. Épp ezért nem akarnak szocialista gazdasági modellt és az önálló tagállamoknak diktáló eurokratákat, hanem föderalisztikus berendezkedésben érdekeltek.
Később kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy évek óta kénytelenek a baloldali vádak, sőt időnként célzott uszítások ellen védekezni, amelyek mindenkit lefasisztáznak, leszélsőjobboldaliznak, aki mást gondol, mint ők. Strache szerint ez egy nyelvrendőrség, gondolat- és vitatilalom a társadalomban jelenlévő fontos kérdések ügyében. Orbán Viktor annyit tett hozzá, hogy olyan pártokat, mint az osztrák FPÖ, a lengyel PiS vagy az olasz Lega, korábban rendszeresen szélsőjobboldalinak minősítettek, aztán kormányra kerülve kiderült róluk, hogy nem szélsőségesek, hanem felelősségteljesek.
Inkább a tapasztalatokból indulok ki, mint a baloldal címkézéseiből
– mondta a magyar miniszterelnök.
Weber alkalmatlan
Újságírói kérdésre válaszolva visszaemlékezett rá, hogy Magyarország hosszú ideje előfutára volt az egyenes beszédnek nehéz kérdésekben, és örömét fejezte ki, amiért immár egyre többen képviselik ezeket az álláspontokat felelős pozíciókban. A Fidesz Európai Néppárthoz fűződő viszonyáról azt mondta, hogy a választások után, az eredmények birtokában térnek vissza rá, és fontosnak nevezte a hűséget, valamint az ütemérzéket is, így nem hamarkodják el a döntést. Mint mondta, Helmut Kohl hívására csatlakoztak egykor a Néppárthoz, azonban nem tudja elképzelni a maradást egy bevándorláspárti többségű pártszövetségben.
A miniszterelnök a lehetőségek fejtegetése közben mindkét csúcsjelöltet alkalmatlannak nevezte, majd visszautalt Manfred Weber néppárti csúcsjelölt nyilatkozatára, miszerint nem akar a magyarok szavazataival bizottsági elnök lenni. Orbán Viktor ezt súlyos mondatnak nevezte, és kijelentette, hogy az erkölcsi szemponton túl, a magyarok megbízásából kormányzó miniszterelnökként sem támogathatja így Webert.
Itt van végre egy közös pont Weber úrral: nem lenne helyes, ha a magyarok szavazataival lenne bizottsági elnök
– mondta.
Szóba került a Lisszaboni Szerződés Sebastian Kurz osztrák kancellár által felhozott újragondolása is, amit Orbán Viktor örömmel fogadott, bár valószínűleg nem teljesen ugyanarra gondolt osztrák kollégájával, aki a módosításokba beleértette az európai jogállamiság és a liberális demokrácia szabályait megsértőkkel szembeni szigorúbb fellépést is. Orbán szerint kellő nyíltsággal kell beszélnünk a Lisszaboni Szerződés újratárgyalásáról. A magyar miniszterelnök és az osztrák alkancellár szerint az olyan, vitás kérdéseket is képesek megoldani, mint az Ausztriában élő magyar családok támogatásának megvonása vagy a határátkelők ügye. Orbán Viktor szerint ehhez megvan a jószándék és az intellektus, ami a megoldáshoz szükséges.
Forrás: PS; Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS