December 18-án Budapestre látogatott Recep Tayyip Erdoğan török elnök, aki a Magyar–Török Felső Szintű Stratégiai Együttműködési Tanács ülésére érkezett. A török államfő idén már nem először jön Budapestre, legutóbb augusztusban járt hazánkban. Az idei év különösen jelentős a török–magyar kapcsolatokban, ugyanis száz évvel ezelőtt, 1923-ban írtuk alá a barátsági és együttműködési szerződést, amellyel hivatalosan is diplomáciai kapcsolat jött létre a két ország között. A török elnökkel közös sajtótájékoztatón Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Törökország rendkívül fontos ország a migrációs válság leküzdésében, de az orosz–ukrán háborúban is egyedül a törökök voltak képesek diplomáciai eredményeket elérni. A két vezető közös tájékoztatóján az is kiderült, hogy stratégiai együttműködést kötött Magyarország és Törökország, az erről szóló dokumentumot Orbán Viktor miniszterelnök és Recep Tayyip Erdogan török elnök hétfőn írta alá Budapesten.
A török elnök a Magyar–Török Felső Szintű Stratégiai Együttműködési Tanács ülésére érkezett a magyar fővárosba, ám török sajtóértesülések szerint kétoldalú tárgyalásokat is folytat. A török lapok kiemelték: 2002 óta mintegy 112 millió dollár értékben fektettek be hazánkban a török vállalatok, ám a magyar befektetések is egyre növekszenek a szövetséges országban: az elmúlt mintegy húsz évben 29 millió dollár értékben irányult közvetlen befektetés Törökországba. Hazánkban mintegy ötszáz török vállalat működik.
Novák Katalin fogadta Erdoğant
Novák Katalin köztársasági elnök a Hősök terén katonai tiszteletadás mellett fogadta a hivatalos látogatásra Magyarországra érkezett Recep Tayyip Erdoğant, Törökország elnökét – közölte a Sándor-palota hétfőn az MTI-vel. Novák Katalin a Sándor-palotában négyszemközt tárgyalt a török elnökkel. A köztársasági elnök a megbeszélésen hangsúlyozta, hogy Törökország kulcsország Magyarország számára az illegális migráció feltartóztatása, valamint az energiabiztonság szempontjából, de fontos szerepe van az ukrajnai háború, valamint a közel-keleti konfliktus tekintetében is, amelyekről szintén tárgyalt a két államfő.
Törökország NATO-tagállamként is szövetségese Magyarországnak. A NATO kapcsán a két elnök az észak-atlanti szövetség keleti szárnyának kihívásairól, illetve bővítésének nehézségeiről is egyeztetett. Mindkét elnök örömét fejezte ki, hogy a diplomáciai kapcsolatok felvételének centenáriumán jók és egyre erősödnek a magyar–török kapcsolatok. Mindketten üdvözölték, hogy ennek jeleként a török elnök magyarországi látogatása alkalmával 17 megállapodást írtak alá, köztük a két ország közötti kiemelt stratégiai partnerségi megállapodást is. Novák Katalin örömét fejezte ki, amiért a két ország között családügyi kérdésekben is együttműködés jön létre.
A Magyarország és Törökország közötti együttműködés jó példája a diplomáciai kapcsolatok felvételének századik évfordulója alkalmából meghirdetett és most kezdődő magyar–török közös kulturális évad, amely hűen tükrözi a két ország kultúrájának gazdagságát és közös pontjait, és amelynek megszervezéséhez nyújtott segítséget kölcsönösen megköszönte egymásnak a két államfő
– írták.
Lovat kapott ajándékba Erdoğan
Egy lovas nemzet ajándéka egy lovas nemzetnek
– ezzel a kísérőszöveggel tett közzé bejegyzést a közösségi médiában Orbán Viktor. A kép alapján az feltételezhető, hogy a magyar miniszterelnök egy lóval lepte meg a Magyarországra látogató török államfőt. A nem mindennapi ajándékról további részletek is kiderültek: a ló Főúr névre hallgat, és a Mezőhegyesi Ménesbirtokról érkezett.
Fajtája szerint nóniusz, ami a mezőhegyesi ménesben kitenyésztett, törvényileg védett lófajta. Fő jellemzőjeként a sokoldalúságot és a nyugodtságot szokás kiemelni, ami az Erdoğannak adott fekete ménről is elmondható. De nemcsak Orbán Viktor posztolt Főúrról, hanem Lázár János is. Ez nem véletlen, ugyanis Lázár János a kormánybiztosa a Mezőhegyesi Ménesbirtoknak.
Az építési és közlekedési miniszter azt írta, hogy Főúr négyéves, és különleges küldetés vár rá. Lázár János azt is írta, hogy “ilyen egy magyar akcióhős”, egy “szupermén”. A magyar miniszterelnök cserébe pedig egy egyedi autót kapott ajándékba.
Szijjártó Péter a hétfői tárgyalások nyomán tudatta, hogy szorosabbra vonják az együttműködést a közlekedési infrastruktúra fejlesztése terén is azzal, hogy a legnagyobb magyar és török vasútépítő vállalat, a V-Híd Építő Zrt. és a Gülermak is szövetségre lép. Kitért arra is, hogy együttműködési megállapodást kötött a Magyar Nemzeti Levéltár és a török elnöki hivatal levéltárának igazgatósága, a Médiaszolgáltatás-Támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) és a TRT török állami médiaszolgáltató, valamint az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Yunus Emre Intézet is.
A miniszter hangsúlyozta, hogy Budapest és Ankara ma ünnepli a diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulóját, illetve arra emlékeztetett, hogy Orbán Viktor kormányfő és Recep Tayyip Erdoğan török elnök a nap folyamán aláírják a megállapodást a kiemelt stratégiai partnerségről.
Orbán Viktor: Törökország fontos ország a migrációs válság leküzdésében
Törökország rendkívül fontos ország a migrációs válság leküzdésében, de az orosz–ukrán háborúban is egyedül a törökök voltak képesek diplomáciai eredményeket elérni
– jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Budapesten, a Recep Tayyip Erdoğan török elnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján.
A jövőben olyan szorosan akarunk együttműködni egymással, amennyire csak két nép és két ország együtt tud működni egymással
– mondta Orbán Viktor. A kormányfő utalt arra, hogy a török elnök választások előtti programjában az szerepelt, hogy Törökország a következő száz év győztese szeretne lenni. Hozzátette: Magyarország a XX. század legnagyobb vesztese volt, de a XXI. században a legnagyobb győztesek közé szeretne tartozni, hasonlóan Törökországhoz. Orbán Viktor kifejtette:
Törökország rendkívül fontos ország a migrációs válság leküzdésében, de az orosz–ukrán háborúban is egyedül a törökök voltak képesek diplomáciai eredményeket elérni.
Magyarország kiemelt partnere Törökország
Kiemelt stratégiai együttműködést kötött Magyarország és Törökország, az erről szóló dokumentumot Orbán Viktor miniszterelnök és Recep Tayyip Erdoğan török elnök hétfőn írta alá Budapesten. Orbán Viktor az aláírást követően sajtótájékoztatón úgy fogalmazott
a nagy terv az az, hogy a törökök meg a magyarok együtt lesznek győztesek a XXI. században.
A magyar kormányfő az együttműködésről azt mondta, hogy ez a diplomácia nyelvén a legszorosabb baráti, testvéri és politikai együttműködést fejezi ki. Orbán Viktor szólt arról is: a magyarok az előző századot elvesztették, és most az a terv, hogy a XXI. századot nem elveszítik, hanem megnyerik és ehhez keresik a szövetségeseket.
A kiemelt stratégiai státus erről szól
– közölte. A magyar kormányfő a török elnökkel közös sajtónyilatkozatában úgy értékelt: ez komoly elköteleződés, amit annak reményében vállalnak, hogy mindaz, amit a török elnök programjában olvashattak – miszerint a következő száz év Törökországé lesz – valóra fog válni.
Orbán Viktor bejelentette: Magyarország uniós elnöksége során mindent megtesz annak érdekében, hogy modernizálják az EU és Törökország közötti vámuniót, és a vízumliberalizáció ügyében is támogatja Törökországot. A két ország gazdasági kapcsolatairól szólva kiemelte: a kereskedelmi áruforgalom mértékét az elmúlt több mint tíz évben megkétszerezték, ötszáz török vállalat dolgozik Magyarországon és száz magyar cég Törökországban. Hozzátette: a magyarországi török befektetések folyamatosan, számban és értékükben is nőnek, és ezeket új területekre is kiterjesztették, így többek között vasútfejlesztési és hadiipari megállapodást is kötöttek. A magyar kormányfő Törökország szerepét hangsúlyozta Magyarország biztonsága és energiabiztonsága szempontjából is.
Magyarország nincs biztonságban Törökország nélkül, a Magyarországot fenyegető migrációt Törökország nélkül nem tudjuk megfékezni
– fogalmazott, majd kitért arra is, hogy az orosz–ukrán háborúban Törökország az egyetlen, amelyik eddig eredményt tudott elérni a béketeremtés és megállapodás terén gabonaügyben, illetve most vette át Törökország a KFOR-erők parancsnokságát is, ahol 465 magyar katona szolgál. A kormányfő az energiabiztonságról szólva közölte: megállapodtak abban, hogy nemcsak szállítanak majd Törökországon keresztül földgázt, hanem vásárolnak is Törökországtól. Jelezte: fejlesztik a két ország egyetemei közötti együttműködést is, 200 magyar állami ösztöndíjat adnak török diákoknak, és miután a diplomáciai kapcsolatokat száz évvel ezelőtt vették fel, a következő évet a kulturális évadnak szentelik, a 2025-ös évet pedig magyar tudományos és innovációs együttműködés évének nyilvánítják.
Forrás: Magyar Nemzet, Világgazdaság, Portfolio, hirado.hu, PS-összeállítás; Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Facebook
Twitter
YouTube
RSS