Szinyei Merse Pál 1878-ban készül Hőlégballon című festménye – amely a Magyar Nemzeti Galériában megtekinthető – egy kordokumentum is, amely a Városliget egykori életének, innovatív nyüzsgésének is szimbóluma volt. A Mimóza-dombon a közeljövőben szolgálatba álló óriásléggömb a Liget újjáéledésének jeleként 150 méter magasba emelkedve nyújt egyedülálló kilátást a Városligetről és egész Budapestről. Az óriásléggömb kapcsán tartott sajtótájékoztatón Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója portálunknak úgy fogalmazott: “a ballon a fővárosból mindenhonnan látható jelzőbójaként fogja hirdetni, hogy érdemes ellátogatni Budapest kulturális negyedébe”.
Május elejétől akár 150 méter magasságból nyújt kilátást Budapestre a Városligetben, a Mimóza-dombon létrejövő Ballon kilátó, azaz egy kötöttpályás hőlégballon. A Szinyei-féle színvilághoz hűen piros-fehér csíkos hőlégballon megfelelő időjárási körülmények esetén így nagyszerű kilátás nyújt majd nemcsak a megújuló Városligetre, hanem az egész városra is. A keddi sajtótájékoztatót követően Gyorgyevics Benedeket, a Városliget Zrt. vezérigazgatóját kérdeztük.
A hőlégballon tervezésekor kiemelt hangsúlyt fektettek a biztonsági előírások betartására, így annak minden eleme megfelel az EASA (European Aviation Safety Agency) szabványának. A rendszer szélsebesség- és iránymérővel, környezetihőmérséklet-mérővel, kupolanyomás-jelzővel és töltőgázhőmérséklet-mérővel is rendelkezik. Az eszköz csak a megfelelő időjárási körülmények között emelkedik el.
Óriásballon hirdeti a főváros kulturális negyedét
Az elmúlt 120 évben megváltoztak a légügyi szabályok, ezért sem emelkedhet a légballon az eredeti 500 méteres magasságra, amely korában is párját ritkító látványosság lehetett
– nyilatkozta portálunknak Gyorgyevics Benedek, aki hozzátette: a tájépítészek egybehangzó véleménye ugyanakkor az volt, hogy a 100–150 méteres magasságból is olyan panoráma tárul a látogatók szeme elé, hogy a város apróbb részletei még kivehetőek. A vezérigazgató ugyanakkor hangsúlyozta: elképzelésük szerint nemcsak a ballonból fogják felülről látni az érdeklődők a magyar fővárost, de maga a ballon is látványosság lesz éjjel-nappal egyaránt. Mint fogalmazott,
a ballon mindenhonnan látható jelzőbójaként fogja hirdetni, hogy ide érdemes eljönni, és nemcsak a kilátó, hanem a Magyar Zene Háza, a Néprajzi Múzeum, és a Városliget többi, folyamatosan átadásra kerülő új attrakciója miatt is.
Egyszerre harmincan is fellebeghetnek a Városliget fölé
Eric Bachelier, a szerkezetet építő Aérophile projektvezetője a sajtótájékoztatón elmondta: a hőlégballon héliummal való feltöltését már kedd délután megkezdik. A több mint 6000 légköbméteres ballon szélcsendes időben akár 30 embert is a magasba tud emelni.
A beruházó közlése szerint a Ballon kilátónak otthont adó parkrészt, a Mimóza-dombot a Városliget tájépítészeti megújításának részeként teljes egészében rehabilitálták. Megújult 10 ezer négyzetméternyi zöldfelület és az ahhoz kapcsolódó úthálózat, új utcabútorokat, szemeteseket helyeztek el, elbontották a több mint 700 négyzetméteres, elavult Sörsátrat, helyette pedig jelentősen kisebb alapterületen egy, a megújuló Liget arculatába illeszkedő kávézót és illemhelyiséget alakítottak ki a parkrészen. A Ballon kilátó üzemeltetésére a Városliget Zrt. 2020-ban nyílt pályázatot írt ki, amelyet a Ballon Kilátó Zrt. nyert el 10+5 éves időtávra.
Vezetőkép: Liget Budapest Projekt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS