Életfogytig tartó szabadságvesztést indítványozott a Prisztás-gyilkosság miatt már jogerősen tizenöt évre ítélt Portik Tamásra az Aranykéz utcai robbantás, a Fenyő – és Cinóber-merénylet összevont büntetőperében a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség – értesült a PestiSrácok.hu. A Fővárosi Ítélőtáblára benyújtott főügyészi fellebbezés szerint az alvilági leszámolások egyik kulcsfigurája, Portik Tamás tudta, hogy az 1998-as belvárosi merényletben az olajügyek koronatanúján kívül más embereket is megölhet, illetve megsebesíthet és ennek tudatában fizetett a végrehajtásért Rohácnak.
Benyújtotta fellebbezését a Fővárosi Ítélőtáblára a Fenyő- és Cinóber-gyilkosság, valamint az Aranykéz utcai robbantás ügyében a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t Csiha Gábor, a főügyészség szóvivője. Emlékezetes, a három leszámolásos gyilkosságot, az Aranykéz utcai robbantást, a Fenyő- és a Cinóber-merényletet is magába foglaló maffiaper egyik vádpontja szerint 1996 decemberében az alvilágban Cinóberként ismertté vált Domák Ferencet lőtte fejbe a szlovák Jozef Rohác, a cselekmény felbujtója pedig az olajügyletek miatt korábban ismerté vált Energol Rt. két korábbi igazgatója, Portik Tamás és Ferencsik Attila volt. A vád tartalmazza azt is, hogy Jozef Rohác egy „ismeretlen” személy megbízásából 1998. február 11-én kora este Budán, a Margit utca forgalmas kereszteződésében közvetlen közelről, géppisztollyal lelőtte Fenyő János médiavállalkozót, a VICO-vállalatcsoport vezetőjét. Az ügyészség szerint bűntársa Ladislav Trnka volt, aki a vád szerint a sofőr volt és Jozef Rohácot a tetthelyre vitte. Noha van olyan tanúvallomás a nyomozóhatóság birtokában, miszerint egy ismert közszereplő Portik Tamással közösen döntött a médiavállalkozó haláláról, őket még csak meg sem gyanúsították a bűncselekménnyel. A harmadik vádpont szerint 1998. július 2-án Jozef Rohác egy autóba rejtett pokolgép működésbe hozásával megölte Boros Józsefet és másik három járókelőt. A cselekményre az ügyészség szerint Portik Tamás adott utasítást, mert Boros József Károly terhelő vallomást tett rá és cégtársaira az olajügyekkel kapcsolatban, valamint elsőként hozta összefüggésbe nevét Prisztás József vállalkozó 1996-os meggyilkolásával.
Tizenhárom évet kapott első fokon
A maffiaperben március 31-én hirdetett elsőfokú ítéletet a Fővárosi Törvényszék. A bíróság akkor előre kitervelten, nyereségvágyból, több emberen, sok ember életét veszélyeztetve elkövetett emberölés miatt életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte Fenyő János médiavállalkozó meggyilkolása és az Aranykéz utcai robbantás miatt Jozef Rohácot, a magyar és a szlovák alvilág rettegett bérgyilkosát. A Cserni János által vezetett bírói tanács azt is kimondta, hogy utóbbi ügyben Portik Tamás volt Rohác megbízója, ám azt nem lehetett kétséget kizáróan bizonyítani a bíróság szerint, hogy Portik tudta, milyen módszerrel végzi ki az elsőrendű vádlott az olajügyek koronatanúját, Boros Tamást, így őt a bíróság előre kitervelten, nyereségvágyból elkövetett emberölés miatt tizenhárom évi fegyházbüntetéssel sújtotta. A Fenyő-ügy feltételezett bűnsegédjét, Ladislav Trnkát és a Cinóber-gyilkosságban felbujtóként vádolt Ferencsik Attilát – Portikkal és Roháccsal együtt – a törvényszék bizonyítottság hiányában felmentette. A döntés után az ügyészség és a védelem is bejelentette, fellebbezni fog az ítélet ellen.
Megoldatlan maradt a Cinóber-gyilkosság
A Cinóber-ügyben a fellebbviteli főügyészség álláspontja az, hogy nincsenek olyan rendelkezésre álló bizonyítékok, amely alapján egyértelműen lehetne bizonyítani, hogy Ferencsik Attila és Portik felbujtására Rohác lőtte fejbe Cinóbert. A szóvivő hozzátette, így ebben az ügyben nem osztották az elsőfokú ügyész, Csicsák Zoltán álláspontját és a fellebbviteli főügyész Ferencsik vonatkozásában az elsőfokú ügyészi fellebbezést visszavonta. Ez azt jelenti, hogy mivel a negyedrendű vádlott csak a Cinóber-merényletben állt bíróság előtt, megúszta a maffiapert. Ezzel az üggyel kapcsolatban az a jogi álláspontja még az ügyészségnek, hogy a Domák-ügyben a felmentő rendelkezés mellőzését kérik a táblabíróságtól, hiszen a Fenyő- és a Boros-merénylet kapcsán Portik és Rohác is több ember megölésével van megvádolva, így a Cinóber-ügyben nem kell külön felmenteni őket – mondta Csiha Gábor.
Életfogytiglant kérnek Portikra
A Fenyő-gyilkosság vonatkozásában a szóvivő kifejtette, hogy azt kérik a táblától, helyezze hatályon kívül a bűnsegédlettel vádolt, majd nem jogerősen bizonyítottság hiányában felmentett Ladislav Trnka ítéletét, mivel olyan eljárási hibák történtek az ő esetében, amit nem lehet másodfokon korrigálni. Trnkát annak ellenére mentették fel, hogy az ügyészség szerint egyértelmű bizonyítékok, DNS-minták vannak arra nézve, hogy a másodrendű vádlott részt vett a médiavállalkozó megölésében. Portik Tamás kapcsán, aki Boros József Károly megölése miatt lett kimondva bűnösnek, azt kindítványozta a főügyészség, hogy a Fővárosi Ítélőtábla pontosítsa a minősítést, mivel szerintük az Energol-vezér által elkövetett bűncselekmény – Rohácéhoz hasonlóan – előre kitervelten, nyereségvágyból, több emberen, sok ember életét veszélyeztetve elkövetett emberölés. Portik esetében a főügyészség emiatt azt indítványozta, hogy a tábla őt életfogytig terjedő szabadságvesztésre ítélje őt. Az ügyészségnek ugyanis meggyőződése, hogy az energolos tudta, Rohác a robbantással más embereket is megölhet, illetve megsebesíthet és ennek tudatában fizetett a végrehajtónak. Ennek igazolására nyilvánvalóan azokra a tanúvallomásokra támaszkodnak indítványukban, amelyeket Portik korábbi bizalmasai, üzlettársai tettek. Emlékezetes, az alvilág bankárának gúnyolt Lakatos András például azt állította tanúvallomásában, hogy 1998 nyarán, az Aranykéz utcai robbantás előtt néhány nappal Bécsben találkozott Portik Tamással és Jozef Roháccsal. A találkozón elhangzott, hogy a két férfi arról beszélt, Borost fel fogják robbantani, a bűncselekményt pedig Rohác – dupla pénzért -fogja elkövetni, mivel „mások is meg fognak sérülni”.
Nem egy sima leszámolás volt
Arra, hogy Portik tudta, a véres merénylet ártatlan áldozatokat is szedhet, a költségvetési csalással és vesztegetéssel is vádolt diszkópápa, Vizoviczki László is beszélt korábban a bíróságon. A 250 milliós óvadék ellenében nyáron házi őrizetbe helyezett Vizoviczki szerint ez nem egy egyszerű leszámolás, hanem erődemonstráció is volt. A diszkócsászár azt állította, hogy az energolos neki egy megbeszélésen már 1997-ben elárulta, fel fogja robbantani Boros Tamást. Állítólag Portik neki azt is hangsúlyozta, hogy tudja, Boros szembe mer vele szállni, de“hatásosan és látványosan meg fogja oldani ezt a helyzetet”, majd hozzátette: “ha felrobbantja ezt a köcsögöt, az összes embere szét fog széledni”. Az éjszaka császára szerint annyi nem lett volna elég, hogy egy sötét utcában lelövik az áldozatot, mert az nem lett volna eléggé elrettentő a csoport többi tagja számára. De Vizoviczki szerint még a Fidesznek is üzenet volt a robbantás. Többen azt is gondolják, hogy a merénylet hátterében még az is állhatott, hogy megrendítsék Pintér Sándor belügyminiszter székét. Korábban is volt arra próbálkozás, hogy Pintért félreállítsák, legalábbis ezt állította egyik tanúvallomásában a volt Conti Car-főnök, Radnai László, aki ugyancsak tanúként szerepel több Portik-ügyben is. Elmondása szerint az 1996-os alvilági robbantások, leszámolások egyik oka az volt, hogy Portik Tamás a támadásokat és az ezzel járó zavarkeltést azért erőltette, hogy ha túl sok ilyen eset történik, akkor leváltják a rendőrfőkapitányt és a rendőri vezetőket, így majd pozícióharc indul a rendőrségen belül, s leszállnak az olajos ügyekről. Portik terve bejött, mivel Pintért 1996 végén le is váltották a főkapitányi posztról.
Címlapfotó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS