Pesti Srácok

Menekülnek az ukrán férfiak a besorozás elől, Zelenszkij hazaárulást emleget

Menekülnek az ukrán férfiak a besorozás elől, Zelenszkij hazaárulást emleget

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken bejelentette, hogy kormánya a korrupció visszaszorítása érdekében elbocsátja az ország összes regionális katonai toborzófőnökét, miután többször is kiderült, hogy a tisztek kenőpénzt fogadtak el azért, hogy a férfiakat ne kelljen besorozni az orosz invázió elleni harcba – írta meg a New York Times.

A cikk szerint a héten tett bejelentés, miszerint az invázió óta az ügyészek 112 eljárást indítottak 33, a toborzásban részt vevő tisztviselő ellen, a legújabb bizonyíték arra, hogy a háború új utakat nyitott a kormányzat korrupciójának, amely régóta sújtja Ukrajnát. Az elmúlt napokban két toborzótisztet vádoltak meg azzal, hogy meggazdagodtak a sorozottakat szolgálatra alkalmatlannak minősítő dokumentumok meghamisításával – egyes esetekben fejenként tízezer dollárt szedtek be. A lap kiemeli: szerencsétlen, hogy a korrupciós vádak pont akkor kerülnek a felszínre, amikor bombák hullanak civilekre, katonák halnak meg, Ukrajna újabb katonákat próbál toborozni az elesettek pótlására, és milliók hoznak áldozatokat a nemzet fennmaradásáért.

A cikk szerint Zelenszkij nem rejtette véka alá megvetését, amikor bejelentette, hogy kirúgja mind a 24 regionális toborzófőnököt. Az ukrán elnök a közösségi médiában közzétett videóban azt mondta, hogy „a rendszert olyan embereknek kellene irányítaniuk, akik pontosan tudják, mi a háború, és hogy a háború alatti megvesztegetés miért hazaárulás”. Hozzátette, hogy azoknak a tiszteknek, akiket eltávolítanak, a fronton kellene szolgálniuk, „ha meg akarják őrizni méltóságukat”.

Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA/Toms Kalnins

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!