Pesti Srácok

Stratégiai ukrán hiba a kurszki támadás, miközben Donyeckben tarolnak az oroszok – fölösleges áldozatok a semmiért? (Videó)

null

Ukrajna stratégiai hibát követett el a Kurszk elleni offenzívával: értékes emberéleteket és hadianyagot ölnek bele egy olyan hadműveletbe, amely semmiben nem hozza közelebb az ukrajnai vezetés háborús céljainak elérését, főleg nem Ukrajna megszállt területeinek felszabadítását – írja a The Hill hasábjain közzétett véleménycikkében Andrew Latham, a Macalester College nemzetközi tanulmányokat oktató professzora. Miközben az ukrán parancsnokok is értetlenül nézik a kurszki támadást, egy kulcsfontosságú donyecki városban már kiadta a kimenekítési parancsot Kijev. Az orosz alakulatok ugyanis egyre közelebb kerülnek Pokrovszkhoz, amely jelentős közlekedési és katonai központot jelent az ukrán alakulatok számára.

„Ez a vakmerő húzás, egy kétségbeesett mutatvány, amely inkább egy másodosztályú színészhez, mint egy tapasztalt államférfiúhoz méltó, ráadásul kritikus erőforrásokat von el az elsődleges harctérről, miközben elhanyagolható stratégiai nyereséggel jár” – írja Latham. A szerző szerint ugyan a behatolás bejárta a világsajtót, és okozott némi pszichológiai kárt az oroszoknak, de ezek csak „felszínes győzelmek”, amelyek nem alkalmasak arra, hogy jelentősen megváltoztassák a konfliktus állását.
– írja a szakértő. A szerző szerint a legnagyobb stratégiai tévedés az volt, hogy erőket vontak el a fő hadszíntérről.
„Minden egyes katona, harckocsi és tüzérségi eszköz, amelyet az orosz betörés során bevetnek, gyengíti azt az ukrán erőfeszítést, hogy felszabadítsák a megszállt területeket. Ezek az erőforrások, ha a frontvonalakon koncentrálódnának, potenciálisan kézzelfogható nyereséget hozhatnának, meggyengítve az orosz védelmet és lehetőséget teremtve a döntő áttörésre” – fejti ki a cikkben a szakértő. A szerző szerint csak értelmetlen figyelemelterelés a kurszki behatolás, miközben Ukrajna sorsa máshol dől el. Hozzáteszi: Zelenszkij nagy hibát követett el, mert lehet nagy a hírverés, de a következmények tragikusak lehetnek. Andrew Latham szerint józan gondolkodásra lenne szükség az ukrán vezetésben, nem pedig nagyzoló gesztusokra.
„Fontos figyelembe venni az ilyen lépések lehetséges következményeit. Egy elhúzódó oroszországi behatolás eszkalálhatja a konfliktust, bevonva más nemzeteket is, és potenciálisan katasztrofális globális konfrontációhoz vezethet. Ez egy veszélyes játszma, amelynek tétje az egész emberiség számára elképzelhetetlenül nagy” – írja.
„Ukrajna kritikus fordulópont előtt áll. Az előre vezető út tele van kihívásokkal, de egyértelmű, hogy a hangsúlyt továbbra is a megszállt területek felszabadítására kell helyezni. Az ország nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy értékes erőforrásokat pazaroljon el egy szimbolikus gesztusra” – zárja a szerző. Zelenszkij már egy ütközőzóna létrehozásáról beszél

Volodimir Zelenszkij elmondta, hogy Ukrajna katonai behatolása az oroszországi Kurszki területre egy ütközőzóna létrehozását célozza, hogy megakadályozza Moszkva további támadásait a határon túlról, írja a Guardian. Ez volt az első alkalom, hogy az ukrán elnök egyértelműen kijelentette az augusztus 6-án indított hadművelet célját. Korábban azt sugallta, hogy a határ menti Szumi régió településeinek védelmét célozza a folyamatos ágyúzástól.

Zelenszkij vasárnap esti beszédében azt mondta:

Kijev korábban keveset mondott az Oroszországba való benyomulásának céljairól, a második világháború óta az országot ért legnagyobb támadásról, amely váratlanul érte a Kremlt, és amelynek eredményeképpen több tucat falu és több száz fogoly került ukrán kézre.

PestiSracok facebook image

Donyeckben a helyzet változóban

Mindeközben közeledik az orosz hadsereg egy kulcsfontosságú donyecki város felé. A stratégiailag fontos Pokrovszk lakosságának már kiadták a kimenekítési parancsot az ukránok, mivel az orosz haderő már „szinte bármilyen fegyverrel” be tudja lőni a donbaszi várost – írta meg a Sky News.

A kötelező kimenekítési parancs első körben a gyerekekre és szüleikre, nevelőikre vonatkozik. A város ostroma Szerhij Dobrjak, a régió katonai vezetője szerint maximum két héten belül meg fog kezdődni. Az ukrán hatóságok szerint jelenleg körülbelül 53 ezer ember van Pokrovszkban, köztük 4000 gyerek, nagy részük nem akar elmenni. Az ukrán hatóságok azt közölték, hogy akár napi 1000 embert is el tudnak vinni a városból, de a kapacitás alig felét igényli csak a lakosság.

Pokrovszk azért fontos, mert két fontos főútvonal metszéspontján fekszik: innen elérhető egyebek mellett Kosztyantynivka és Csasziv Jar is.

Vezető kép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Joe Biden amerikai elnökkel nyilatkozik, miután kétoldalú biztonsági megállapodást írtak alá a világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítõ csoport, a G7 csúcstalálkozójának keretében tartott kétoldalú találkozójának végén Savelletriben 2024. június 13-án, az Ukrajna elleni orosz háború alatt. MTI/EPA/ANSA/Ettore Ferrari

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.