Búcsú Kurszktól: egész Európa gázellátását veszélyezteti az ukránok elkeseredett támadása

Az ember ismerje be, ha téved, mi most megtesszük, eddig ugyanis azt hittük, hogy a kurszk megyei fiaskó gyakorlati következmények nélkül jár, nem több mint egy PR-hadművelet, most azonban kiderült, hogy az ukránok tényleg tudtak komoly károkat okozni a térségben, igaz, nem az oroszoknak ártottak, hanem az Európai Uniónak.
Minthogy a kurszki betörés gyakorlati eredményekkel nem járt, az ottani ukrán erők pedig fejvesztett menekülésbe kezdtek, néhány csapat még hátramaradt, hogy fedezze azokat, akik kijutottak a katlanból. Ők a múlt hét végén hagyták el az orosz területeket, záróakkordként pedig megpróbálták felrobbantani a szudzsai gázmérőállomást.
Erre éppen pontosan egy hete került sor. A létesítményben ugyan komoly károk keletkeztek, de miután az oroszok visszafoglalták, megállapították, hogy nem menthetetlen, és el is kezdték a helyreállítást. Ez egészen a mai napig tartott, mikor helyi idő szerint délelőtt fél kilenc magasságában átfogó légi és tüzérségi támadást hajtottak végre az állomás ellen az ukrán határ túloldaláról.
A célpontok között szerepelt a szaratovi olajfinomító, a Belgorodenergo egyik létesítménye és a szudzsai gázmérőállomás is. Az előbbi felé indított drónokat a légvédelem elhárította, Belgorodenergo állomása találatot kapott, ami miatt le is állt egy időre a térség áramellátása. Igazán komoly károk azonban csak a gázmérőállomásban keletkeztek, ami egy HIMARS találatától gyakorlatilag teljesen megsemmisült.

A szudzsai létesítmény kulcsfontosságú szerepet játszik az orosz gáztranzitban. Az állomás megsemmisülésével gyakorlatilag egész Európaellátása veszélybe került, különösen mi és a szlovákok helyzete veszélyeztetett. Az orosz védelmi tárca nyilatkozata szerint ezzel a támadással "Kijev minden nyilvánosan kinyilvánított kötelezettségvállalása az orosz polgári energetikai infrastruktúra elleni szándékos támadások állítólagos beszüntetésére csak újabb trükk (Volodimir) Zelenszkij (ukrán elnök) részéről, hogy megakadályozza az ukrán fegyveres erők fontvonalának összeomlását, és az európai »szövetségesek« segítségével helyreállítsa katonai potenciálját".
A közlemény második fele azért lényeges, mert a mérőállomás megsemmisülésével újabb akadály gördült a béketárgyalások felé. A kérdés csak az, hogy Brüsszel ismét szemet huny-e afelett, hogy tagállamai energiabiztonsága újra az ukránok miatt került veszélybe?
Fotó: Telegram;