A PestiSrácok.hu újságírója tüzetesen elolvasta és értelmezte az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló törvényt, ám nem találtunk benne olyant, hogy a képviselő utasíthat bármely állami vezetőt arra, hogy élő közvetítésben válaszoljon a kérdéseire. Így Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció alelnöke és két szintén képviselő társa sem kényszerítheti Polt Pétert arra, hogy élő adásban asszisztáljon a politikai performanszukhoz, amit minden józan ellenérv ellenére lassan már egy hónapja folytatnak a legfőbb ügyész, az ügyészi szervezet ellen. Vadaiék azt sem értik, hogy a letartóztatott DK-s óbudai polgármestert nem a “pártállam egyik vezetője” utasítására “vadászták le”.
A Vadai Ágnes nevével fémjelzett politikai krimi bohózat mára az emlékezetes, 2018-as MTVA-székház elleni baloldali képviselői rohamra emlékeztető performanszá alakult át. A fizikai támadás ezúttal elmaradt, de az élő közvetítést nézők hergelése nem. A politikai krimi bohózatról itt olvashatnak.
Három DK-s országgyűlési képviselő – Vadait elkísérte Barkóczi Balázs és Sebián-Petrovszki László – ma 15 órakor jelent meg a Legfőbb Ügyészség épületében, egyikük már a belépést is élőben közvetítette a párt Facebook-oldalán. Tegnap Vadai és Barkóczi annyit ért el a látványos politikai bohózattal, hogy Polt Péter hajlandó volt leülni velük a fenti időpontban hivatali szobájában. Polt azonban nem tehette meg, hogy engedélyezze a beszélgetés élőben való közvetítését, aminek oka roppant egyszerű, bár egy politikus számára közel sem biztos, hogy érthető.
Várható, hogy még zajló bűntetőügyekről is szó esik a beszélgetésben, ám az “élőzés” veszélyeztetheti a nyomozások sikerét, és adatvédelmileg aggályos, hogy nevek is elhangozhatnak.
Félreterelték a DK-s képviselőket
A kaputól Vadaiék nem jutottak tovább, mivel a biztonságért felelős őrség parancsnoka megkérte őket, hogy az aula erre kialakított részében várakozzanak. Nem sokkal később Polt Péter kabinetfőnöke, Nagy Gábor, valamint a kommunikációs és sajtófőosztály vezetője, egyben a Legfőbb Ügyészség szóvivője, Fazekas Géza fogadta az országgyűlési képviselőket és beinvitálta őket az épületbe, ha az élő közvetítést befejezik.
A DK-s képviselők, élükön Vadai Ágnessel mindenáron élőben akarták számon kérni Polt Péter egyebek mellett arról, hogy a “pártállam” egyik vezetője mikor adta ki az utasítást az ügyészségnek, hogy “vadásszák le” Óbuda-Békásmegyer DK-s polgármesterét, Kiss Lászlót.
Vadai tegnap a Legfőbb Ügyészség épülete előtt teátrális mozdulatokkal mutogatott egy A5-ös lapokból álló papírhalmazt, ám azok tartalmát nem mutatta meg a sajtónak. Az egyikből, egy tanúkihallgatás jegyzőkönyvéből ezt a szöveget idézte, amit egyébként egy tacepaóra is kinyomtattak, amit aztán ki akart ragasztani a Legfőbb Ügyészség bejáratához, hogy “lássák a bejövő és távozó ügyészek, hogy mibe keveredtek”:
„Azzal keresett meg (…), hogy őt megkereste egy felső vezető azzal, hogy meg kellene buktatni a III. kerületi polgármestert, és ehhez szükség lenne a cégemre.”
Vadaiék szerint ez bizonyítja, hogy pártállami utasításra vadászták le és tartóztatták le Kiss Lászlót.
Csúnyán mellélőtt Vadai Ágnes, vagy csőbe húzták?
A politikai krimi bohózat előadása után két órával bombaként robbant a hír:
Az állítólagos „magas rangú állami vezetőt” az ügyészség már meg is vádolta befolyással üzérkedés bűntettével – közölte a Pesti Srácokkal a Központi Nyomozó Főügyészség.
A KNYF azt is közölte a PS-sel:
A vallomással érintett ügyben valójában egy büntetett előéletű személy tett ajánlatot egy költségvetési csalás miatt eljárás alá vont vállalkozónak, magát fedett nyomozónak kiadva. Azt állította, hogy munkakapcsolatban áll egy miniszterrel és felajánlotta az eljárás megszüntetését, ha a vállalkozó ellenzéki politikusokra vonatkozó bizonyítékokat és pénzt ad át neki.
A lefolytatott nyomozás szerint a férfinak nem volt köze a nyomozó hatóságokhoz és nem rendelkezett kapcsolatokkal sem a miniszter, sem a rendőrség felé. A vállalkozó bár pénzt nem, azonban korrupciós bűncselekményre vonatkozó információkat átadott az ál-nyomozónak. A vállalkozó végül önként megjelent a Központi Nyomozó Főügyészségen és felfedte a történteket. A Központi Nyomozó Főügyészség 2023 decemberében befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmények miatt vádat emelt a más ügyben szabadságvesztését töltő ál-nyomozóval szemben.
A vádirat lényege szerint a többszörösen büntetett előéletű budapesti férfi 2014 környékén azért, hogy másoktól rendszeresen jogtalanul pénzt szerezzen, az ismeretségi körében valótlanul azt terjesztette el magáról, hogy jogász végzettségű és ügyvédként dolgozik. A férfi valójában nem rendelkezett felsőfokú végzettséggel és nem volt jogosult doktori cím viselésére sem. A férfi emellett azt állította, hogy befolyásos rendőrségi és politikai kapcsolatokkal rendelkezik, és az általa ismert hivatalos személyek megvesztegetése révén bármilyen hatósági eljárást képes befolyásolni. Valótlanul azt a látszatot keltette, hogy kormányzati országgyűlési képviselőt, államtitkárt és egy minisztert veszteget, egy esetben pedig magát a miniszter fedett nyomozójának adta ki.
Politikai haszonlesés volna Vadaiék célja?
Vadai Ágnes nem tette fel a kezét, hogy bocsánat, tévedtünk, hanem tovább folytatta a politikai haszonlelés érdekében előadását, még tegnap este az ATV-ben megismételte a már cáfolt állításait is. Ma pedig immár “kamerás” emberrel megerősítve már harmadmagával jelentkezett élő adásban a Legfőbb Ügyészség épületénel aulájából és röbbször elpanaszolta: nem engedik be őket Polt Péterhez, nyilván Polt Péter titkolni akar valamit, Polt Péter gyáva ahhoz, hogy élő adásban feleljen a kérdésekre.
Hogy mely kérdésekre:
- Ki az az állami vezető, aki megrendelte Kiss László polgármester megbuktatását?
- Ha nem ismeri, akkor zajlik-e nyomozás az érintett állami vezető azonosítására?
- Melyik állami vezető utasította az ügyészséget a büntetőeljárás megindítására?
- Melyik hétfői napon kapott utasítást az ügyészség Kiss László levadászására?
Persze nem volna Vadai Ágnes ízzig-vérig baloldali politikus, ha mára még nem tupírozta volna fel és egészítette volna ki a kérdéseit. Kiváncsi arra is, hogy mit szól Polt Péter a kouupciós ügyben vádlott, volt fideszes Simonka György Telex-interjújában elmondott vádakhoz.
Simonka azt mondta:
Állítólag az ügyészek egyik vezetője minden hétfőn eljár valahova eligazításra. Hogy pontosan hová, azt nem tudom, valami magasabb szintre. Délután visszajön, és elmondja, hogy mit kell tenni, a folyó ügyeket milyen irányba kellene terelni.
Vadai szerint ez is azt bizonyítja, hogy az ügyészség politikai utasításra vadássza le a pártállamnak kellemetlen ellenzéki politikusokat.
Simonka az interjúban arról is beszélt, hogy tudomása szerint az eligazításokra járogató ügyészt már ki is rúgták, sőt bíróság elé állították. Csakhogy a KNYF ezt az állítást is cáfolta azzal, hogy közleményben leszögezte: A Simonka György és társai elleni vádiratot előkészítő ügyészek közül az ügyészségről „senkit nem rúgtak ki”, az ügy miatt senki állása nem szűnt meg.
A Simonka György ügyében korábban eljárt egyik ügyész – aki azonban gyanúsítottként Simonkát nem hallgatta ki – jogviszonya saját döntése alapján szűnt meg. Ellene később korrupciós bűncselekmények miatt a Központi Nyomozó Főügyészség 2022. szeptember 9-én vádat emelt, amely ügy jelenleg a Fővárosi Törvényszéken van folyamatban.
Simonka György további állításai – így a vele való egyezségkötés meghiúsulásáról és az ügyészség kívülről való befolyásolásáról – teljes egészében légből kapottak, semmilyen valós alapjuk nincsen.
Vadai mindezt még megfejelte, hogy ma oda akarta adni Polt Péternek az elmúlt 14 évben neki írt írásbeli kérdéseit és az arra kapott válaszait is. Vadai szerint minden esetben semmitmondó válaszokat kapott. A PS úgy tudja, a Vadai-féle írásos kérdések zömét feljelentésként értékelte a legfőbb ügyész és továbbította azokat az illetékes nyomozó hatóságoknak.
Időközben a Legfőbb Ügyészség Kommunikációs és Sajtófőosztálya közleményt adott ki a ma történtekről, Vadai Ágnes nem élt a személyes találkozó lehetőségével címmel.
Vadai Ágnes feltételhez kötötte és annak hiányában nem kívánt élni a legfőbb ügyésszel való, általa kért személyes találkozó lehetőségével.
Mi a legfőbb ügyész álláspontja?
A legfőbb ügyész Vadai Ágnes országgyűlési képviselő kérésére egy napon belül időpontot adott a személyes találkozóra. A megadott időpontban Vadai Ágnes a megbeszélést ahhoz a feltételhez kötötte, hogy képviselőtársaival együtt élő adásban közvetítse a találkozón történteket. Erre a legfőbb ügyész nem látott módot.
Számos lehetőség biztosítja, hogy a legfőbb ügyészt nyilvánosan kérdezzék és bárki közvetlenül képben és hangban kövesse válaszát. Ilyen, az Országgyűlési törvény szabályozta országgyűlési beszámoló bizottsági és plenáris ülésen történő vitája, vagy az azonnali, illetve rendes kérdés feltétele a plenáris üléseken.
Ezeken túlmenően a legfőbb ügyésznek nincs olyan kötelezettsége, hogy akarata vagy szakmai meggyőződése ellenére országgyűlési képviselővel történő személyes beszélgetését egyoldalúan élőben vagy felvételről közvetítsék. Ezt az álláspontot az adatvédelmi törvények és az adatvédelmi biztos gyakorlata is alátámasztja. Ilyen beszélgetések közvetítése vagy rögzítése, mivel konkrét folyamatban lévő ügyeket érinthet – ahogy jelen esetben is erről van szó –, veszélyeztethetik az adott büntetőeljárás sikerét, valamint mások személyiségi jogait. Az országgyűlési képviselőknek többletjogaik vannak bizonyos adatok megismerésére, ugyanakkor többletkötelezettségük a tudomásukra jutott esetleges bizalmas információk megőrzésére.
A legfőbb ügyész, valamint a Legfőbb Ügyészség továbbra is fontos kötelezettségének tartja a nyilvánosság és az országgyűlési képviselők tájékoztatását, amely ugyanakkor nem veszélyeztetheti jogszabályokban előírt kötelezettségeinek maradéktalan teljesítését.
Vadai Ágnesnek – hasonlóan bárki más országgyűlési képviselőhöz – továbbra is lehetőséget biztosít a legfőbb ügyész az Országgyűlésen kívüli személyes találkozóra, az említett feltételek mellett. Mindez Vadai Ágnesnek ismételten fel lett ajánlva.” – szól a közlemény.
Kiss Lászlót maffiszerű bűncselekményekkel gyanúsítják
A Vadai Ágnes és társai szerint koncepciós eljárás áldozatává lett óbudai DK-s polgármestert, Kiss Lászlót vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével, valamint pénzmosás elkövetésével gyanúsították meg – megalapozottan – a Központi Nyomozó Főügyészség. A kerületi vezető és két újabb gyanúsított 30 napra történő letartóztatását elrendelte a Budai Központi Kerületi Bíróság nyomozási bírója. A korrupciós botrány gyanúsítottjainak száma már 16-ra nőtt.
Kiss László védője, Zamecsnik Péter azt nyilatkozta egyik laptársunknak, hogy
a rendelekezésre bocsátott nyomozati iratokban semmilyen nyoma nincs politikai szálnak, politikusok ráhatásának. Amikor ma ezt újságírók felvetették Vadai Ágnesnek, ő cinikus mosollyal csak annyit mondott, kérdezzük meg Zanecsnik Pétert az állításáról.
Kiemelt kép: Vadai Ágnes, Barkóczi Balázs és Sebián-Petrovszki László // fotó: Hatlaczki Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS