Tompos Márton és Hajnal Miklós, a Momentum országgyűlési képviselői szerdán számoltak be arról, hogy Mayer Gábor államtitkár egy olyan ingatlant birtokol a vagyonnyilatkozata szerint, amelyet EU-s pénzből építettek “rekreációs központnak” még 2014-ben. A fenntartási idő leteltét követően azonban másképp lett hasznosítva a központ. A “kordonpárt” képviselői Lilahegyen ugrálnak és vádaskodnak, ahelyett, hogy a saját portájukon sepregetnének egy kicsit. Emlékezetes, hogy véletlenül éppen a momósoknak nem sikerült korábban 500 millió forint költségvetési támogatással elszámolniuk, és éppen Hajnal Miklós volt az, aki az Echo TV élő adásában Velkovics Vilmos műsorvezető transzparenciára vonatkozó kérdésére válaszadás helyett inkább kirohant a stúdióból. Na, és persze ne feledkezzünk meg dédelgetett EP-képviselőjük, Cseh Katalin botrányáról sem, akinek a családjához köthető céghálózat bizonyos tagjai gyanús körülmények között juthattak többmilliárdos európai uniós pályázati pénzekhez. Ebben az ügyben költségvetési csalás gyanúja miatt nyomoznak a hatóságok. A felsorolás korántsem teljes, de valószínűleg a választók pontosan tudják, mennyire hitelesek az olimpia megrendezését megtorpedózó mozgalom progresszív tagjai.
Egészen lehengerlő teljesítményről tesz tanúbizonyságot, hogy tengernyi teendőjük mellett (így például: “diáktüntetésen” ordítozás, Belügyminisztérium előtti járdafirkálás, hisztéria a Karmelita előtt, füstgránát dobálása vagy éppen egészségügyi séta a tanszabadságért, illetve üldögélés az elnyomó diktatúrában…) a Momentum politikusainak még arra is van ideje, hogy telefonon próbáljanak lebuktatni egy államtitkárt, hogy tisztázzák, családjával valóban a korábban említett ingatlanban él-e. Itt halkan jegyeznénk meg, hogy a vagyonnyilatkozatok már hónapok óta elérhetőek az Országgyűlés honlapján, így külön dicséretes, hogy sikerült megtalálniuk ezeket és azokból kiemelni egy igazán pikánsat, amiből országos botrányt szimatolva azonnal akcióba lendült a momentumos kommandó. Tompos és Hajnal igen izgalmas videóval borzolják a kedélyeket: ebben felhívják Mayer Gábort, aki egyértelműen kijelenti nekik, hogy családjával ebben a “Lilahegyi Rekreációs Központban” életvitelszerűen tartózkodik.
Igen, mi itt lakunk. A fenntartási idő leteltét követően másképpen hasznosítottuk a központot
– magyarázza a videóban Mayer, aki szerint 2018-ig kellett szálláshelyet biztosítani a projekt alapján. A magyar emberek jobban örülnének, ha az uniós pénzeket folyósítását nem akadályoznák a momentumos képviselők, ehelyett Tompos Mártonék családi házaknál keresgélnek és vélnek felfedezni “jogtalan” EU-s forrásfelhasználásokat. Elgondolkodtató, hogy éppen az a Hajnal Miklós ugrál most egy volt rekreációs központ miatt, aki annak a Momentumnak a képviselője, amely párt többször is a figyelem fókuszába került például nem megfelelő pénzügyi elszámolásuk miatt. Ugyanis, mint ismert, az Állami Számvevőszék a 2018. évi országgyűlési választás kampánypénzeinek ellenőrzése során megállapította, hogy a Momentum Mozgalom mintegy 500 millió forint költségvetési támogatás törvényes felhasználását nem igazolta. Ezért az ÁSZ 2019 januárjában a törvényi kötelezettségének eleget téve feljelentést tett. Akkor a hatóság azt is hangsúlyozta: amennyiben egy döntő mértékben közpénzekből működő párt megsérti a közpénzek felhasználására és elszámolására vonatkozó előírásokat, akkor a gazdálkodása nem átlátható az adófizető állampolgárok, valamint a saját párttagsága felé sem.
Az Állami Számvevőszék a 2018. évi országgyűlési választás kampánypénzeinek ellenőrzése keretében 2019. január 16-án hozta nyilvánosságra a Momentum Mozgalom ellenőrzéséről készült jelentését. Az ÁSZ megállapította, hogy a Momentum Mozgalomnál a jelölő szervezetnek járó költségvetési támogatás felhasználása nem volt szabályszerű, átlátható és elszámoltatható. A Momentum Mozgalom nem igazolta, hogy betartotta a kampánypénzek felhasználásához kapcsolódó törvényi előírásokat, a számviteli, a kampány- és a párttörvény tekintetében. Ráadásul a Momentum a törvényben előírt határidőben, illetve azt követően sem bocsátott az Állami Számvevőszék rendelkezésére semmilyen, a kampánypénzek szabályszerű felhasználását igazoló bizonyítékot: szerződést, számlát, bizonylatot. Nahát-nahát…
Hajnal Miklós, a budai kordonterminátor
Érdemes felidézni, hogy “a kordonpárt csodafiúja”, Hajnal Miklós – akinek most nagyon fáj az államtitkár családi háza – korábban több interjúban is közgazdászként hivatkozott magára, még ha nincs is hozzá felsőfokú végzettsége. Vagyis hazudott. Megtévesztette a közvéleményt, átverte a választópolgárokat. Már ebből kitűnhetne, hogy a politikus mindig, minden körülmények között “igazat mond”, de úgy tűnik, ez nem okoz gondot a progresszív ifjúságnak, elnézést, a momentumos politikusoknak. Nem is lepődtünk meg, amikor a párt akkori elnöke, bizonyos Fekete-Győr András közölte: nem a diplomán múlik, hogy valaki közgazdász-e. Ennyi. Ha ő mondja…
Majd később azért Hajnal Miklós mégiscsak bűnbánatot tartott amiatt, hogy közgazdászként hivatkozott magára, pedig nincs felsőfokú végzettsége, majd sikerült egy újabb túlzásba esnie. A Momentum elnökségi tagja közösségi oldalán ugyanis meglepő információt tüntetett fel: 2021-ben már országgyűlési képviselőnek nevezte magát, holott akkor még meg sem választották. Az igazságot egyedül a momentumos politikus borítóképét szerkesztő munkatársnak sikerült eltalálnia, azon ugyanis ellenzéki képviselőjelöltként szerepel.
Tehát a Momentum Mozgalom most már megválasztott parlamenti képviselőjének – önéletrajza szerint – nincs semmilyen felsőfokú végzettsége, CV-jében egy elkezdett levelező jogász szak mellett “felfüggesztett” oxfordi tanulmányokról számolt be. Azonban kordont bontani, rendőröket hergelni és hisztériázni diploma nélkül is lehet, ezekben ugyanis jeleskedik az említett képviselő.
Cseh Katalin, a brüsszeli botránytündér
A sor korántsem teljes, sőt. Hogy a legkirívóbbat említsük, a párt EP-képviselője, Cseh Katalin botránya is nagy port kavart. 2021 nyarán egy magát Anonymusnak nevező álarcos alak az internetre feltöltött videójában azt állította, hogy egy kettős játékot űző politikust fog lebuktatni. Nem sokkal később megnevezte Cseh Katalint. Az álarcos férfi a Momentum egyik legismertebb politikusáról, EP-képviselőjéről azt is kiszivárogtatta, hogy a családjához köthető céghálózat bizonyos tagjai gyanús körülmények között juthattak többmilliárdos európai uniós pályázati pénzekhez. A cégcsoport magját a Mondat Kft., a Holotech Hungary Kft. és a Pannónia Nyomda Kft. teszi ki. Utóbbi vállalkozást a momentumos politikus édesapja alapította. A cégben Cseh Katalin 2013 és 2018 között volt ügyvezető, éppen abban az időszakban, amikor uniós pályázatot is beadtak.
A botrány nemcsak a magyar sajtó, hanem a hatóság figyelmét is felkeltette, olyannyira, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az első információk felbukkanása után nem sokkal költségvetési csalás gyanúja miatt nyomozást indított. A nyilvánosságra került adatokból ugyanis egyre inkább arra lehetett következtetni, hogy a céghálózat tagjai működésüket összehangolva,
szisztematikus módon pályáztak uniós pénzekre és nyertek el gyanús körülmények között, összesen 4,8 milliárd forintot. A felvetődött gyanú szerint a módszer lényege az volt, hogy a kiemelten hátrányos helyzetű kistérségekben, Pest, illetve Nógrád megyében azonos címen fióktelepet hoztak létre, így az uniós projektekhez kapcsolódóan jelentős összegű állami támogatást is le tudtak hívni.
Utóbbit igazolja, hogy a Magyar Nemzet korábbi értesülései szerint a NAV szakemberei áttekintették a nagyjából féltucat vállalkozásból álló hálózat elmúlt években benyújtott uniós pályázatait. A nyomozók megállapították, hogy a vállalkozások valóban összehangoltan pályázhattak uniós és hazai pénzekre. Több esetben azonos volt a cégek székhelye, fióktelepe, ügyvezetője, de nemegyszer egyezés mutatkozott a beszállító személyében és a projekt megvalósításának helyszínében is.
Gyanúsan olcsónak tűnik a Momentum plakátkampánya
A botrányok sora nem ért véget, ugyanis mint kiderült, a lila párt a piaci ár töredékéért juthatott hirdetési felületekhez. A Magyar Nemzet pénteki cikke szerint a Momentum legújabb óriásplakát-szerződését ugyanazon a nyomott áron kötötte a Street Fluence Kft.-vel, mint év elején. A lap azt írja:
a vállalat szeptember 16–30-ig biztosít 195 plakáthelyet a pártnak országszerte, plakátonként nettó 46 800 forintért, így a teljes ár mindössze nettó 10,2 millió forintra rúg.
A Street Fluence Kft. ugyanis egy hónapra nettó 78 ezer forintot kér egy óriásplakátért, a felületet fél hónapra a teljes ár hatvan százalékáért biztosítja. A többi reklámfelületet bérbe adó cégnél egy óriásplakát-felület havi díja átlagosan nettó 350–450 ezer forintba kerül, így
a Momentum jóval a piaci ár alatt jutott reklámfelülethez.
Egy szó, mint száz: mielőtt a momentumos politikusok másokat zaklatnak az ingatlanjaik miatt, esetleg nézzenek körül a saját házuk tájékán. Mi is csak szemezgettünk a DK fiókpártjának botrányaiból, lesz még mit leleplezni.
A PestiSrácok.hu elsőként rántotta le a leplet a “cuki fiatalocskákról”, vagyis a progresszív momentumos képviselőkről a Kik vagytok ti? Külföldiek a magyar politikai életben címmel indított cikksorozatban, amelyben bemutattuk a Momentum valódi arcát.
PestiSrácok-összeállítás a saját írásaink, valamint az MTI, a Mandiner és a Magyar Nemzet cikkei alapján
Facebook
Twitter
YouTube
RSS