Az utóbbi években dinamikusan erősödtek a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) – közölte az innovációs és technológiai miniszter egy vállalkozói fórumon a Hajdú-Bihar megyei Hajdúnánáson, pénteken. Palkovics László elmondta: a vállalkozások hozzáadott érték, nettó árbevétel és exportbevétel tekintetében is jó irányban haladnak; 2009 és 2017 között mindhárom teljesítménymutatóban jelentős növekedést ért el a szektor.
Palkovics László az eseményen elmondta, hogy a termelékenység növekedése mellett a kormányzat számos intézkedéssel, például a hitelhez jutás megkönnyítésével és a kutatás-fejlesztés ösztönzésével is segítette a hazai kkv-k helyzetét és fejlődését. A tárcavezető előadásában az elért eredmények közé sorolta, hogy 2010 óta folyamatosan csökkent a középvállalatok átlagos adóterhelése; a kabinet célja, hogy ez 2019-re harminchat százalékra csökkenjen. A miniszter beszámolója szerint a magyar kkv-k 2010 és 2018 között hozzáadott értéküket huszonhét százalékkal növelték, hozzájárulásuk a GDP növekedési üteméhez huszonnégy százalékos volt, exportjuk pedig negyvenöt százalékkal emelkedett; utóbbi tekintetében nemzetközi összehasonlításban saját teljesítményükhöz mérve is jól teljesítenek. Palkovics László kifejtette: Magyarországon magas a high-tech vállalatok részesedése az exportból, ami jó alapot jelent a magas hozzáadott érték részarányának növelésére, viszont a digitális technológiák alkalmazásában jelentősen az európai átlag alatt teljesítenek a vállalkozások. Míg a 4G-lefedettségi rangsorban a világon a hatodik helyen áll Magyarország, az üzleti digitalizációban és e-kereskedelemben csak Romániát, Lengyelországot és Bulgáriát előzzük meg Európában – emelte ki a tárcavezető.
Palkovics László a szektor gyengeségei közé sorolta a kkv-nál dolgozó és a felnőttképzésben részt vevő alkalmazottak alacsony arányát. Mint elmondta, jelenleg a munkavállalók hat százaléka vesz részt valamilyen felnőttképzésben, és statisztikák szerint a vállalkozások mindössze tizennégy százaléka biztosít például információs és kommunikációs technológiai képzést dolgozói részére. A miniszter jelezte: a magyar vállalatok harmadát érinti a generációváltás kihívása, míg a százmillió forint feletti árbevételű cégek esetében ez az arány meghaladja az ötven százalékot. Ezzel foglalkozni kell; jelenleg hatezer olyan vállalat működik az országban, amelyeknél a tulajdonos már elérte a nyugdíjkorhatárt – hangsúlyozta a tárcavezető. Előadásában Palkovics kifejtette: a problémák megoldását és a vállalkozások termelékenységének további növekedését a kkv-stratégiában látja a kormány; a hét pillérből álló terv célja a szektor számára a működéshez szükséges keretek biztosítása és a vállalati kör értékteremtő képességének megerősítése. Palkovics László a stratégia céljai között a kis- és közepes vállalkozásokat érintő adminisztratív terhek mérséklését, adóadminisztrációjuk egyszerűsítését, az elektronikus kormányzati szolgáltatásokhoz és a finanszírozáshoz jutáshoz történő könnyű hozzáférést, az innovációk alkalmazásának terjedését és az exportáló cégek számának emelkedését jelölte meg.
Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS