A lengyel munkaügyi miniszter, Marlena Maląg a Maryja nevű lengyel katolikus rádiónak a napokban azt mondta, a kormány kezdeményezi Lengyelországnak az Isztambuli Egyezményből való kilépését, mert lengyel katolikus szervezetek szót emeltek az egyezménnyel beszivárgó genderideológia ellen. Párkányi Eszter, az Alapjogokért Központ elemzője portálunknak kifejtette, hogy „a lengyel társadalom a mai napig hagyományosan nagyon katolikus és konzervatív, a magyarokhoz hasonlóan ők is immunitást építettek ki a kommunizmus alatt a totalitárius ideológiák ellen”. A szakértő hozzátette: „átlátunk a szitán és köszönjük, nem kérünk belőle”.
A Nyugaton uralkodó progresszív liberális világnézet minden hasonló nemzetállami döntést visszalépésként értékel, így bizonyosan kritizálni fogják a lengyel kormány lépését. Tény ugyanakkor, hogy a koronavírus-járvány miatti mostani nehéz gazdasági helyzet kezelése sok brüsszeli bürokrata és baloldali politikus erőforrásait leköti. Az elmúlt években a lengyel nemzeti kormány tanúbizonyságot tett arról, hogy kiállnak a hagyományos konzervatív értékek, így a férfi és nő közötti házasság és a család védelme mellett, így most is határozottan ellen fognak állni a balliberális erők és a genderlobbi nyomásának
– fejtette ki portálunknak Párkányi Eszter azzal kapcsolatban, hogy Lengyelország azt tervezi, hogy kilép az Isztambuli Egyezményből. Az egyezmény kritikusai szerint a családon belüli erőszak és a nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelem hangzatos jelszavai árnyékában próbálják ezzel áterőltetni a genderideológiát, amiket viszont a lengyel kultúrával ellentétesnek tartanak a családokat támogató katolikus szervezetek.
Lengyelországban 2015 óta minden választást megnyert a jelenleg is kormányzó Jog és Igazságosság párt (PiS), jelentős támogatást tudhatnak maguk mögött. A lengyel belpolitika nagyon hasonlít polarizáltságában a magyarhoz. A legutóbbi választásokon összeállt az ellenzék a kommunistáktól a jobboldali liberális Civil Platformig, de így sem sikerült nyerniük. A lengyel társadalom a mai napig hagyományosan nagyon katolikus és konzervatív, a magyarokhoz hasonlóan ők is immunitást építettek ki a kommunizmus alatt a totalitárius ideológiák ellen. Ez utóbbi körbe sorolom a korszellemet átható LMBT- és genderideológiát is. A lengyel partnerszervezetünkkel és más európai konzervatív intézetekkel közösen júniusban indított petíciónkat a legtöbben Lengyelországon és Magyarországon írták eddig alá. Átlátunk a szitán és köszönjük, nem kérünk belőle
– mondta portálunknak az Alapjogokért Központ elemzője.
Maląg miniszter, aki a kormányban a családpolitikáért felel, azt mondta: „Lengyelország ellenvetését fejezte ki az egyezménnyel szemben, és az év végéig akarjuk tisztázni a szándékainkat. Ebben együttműködünk a Külügyminisztériummal és az Igazságügyi Minisztériummal a jogszabályok előkészítése érdekében.”
A PestiSrácok.hu felvetésére, miszerint az egyezmény nem tudja hatékonyan megvédeni a nőket – hiszen nem lehet minden családba rendőrt állítani –, Párkányi Eszter a következőt reagálta:
Fontos leszögezni, hogy a nőkkel szembeni erőszak elleni fellépés fontos téma, szükséges vele foglalkozni, de leginkább tenni kell a megszüntetéséért. Első lépésként a nők társadalmi megbecsülése lényeges. Magyarországon a kormány sokat tett azért, hogy a nőknek ne kelljen választaniuk család és karrier között, ne menjen az egyik a másik rovására. Ha egy család életében nem okoz feszültséget a megélhetés kérdése, akkor jó esély van arra, hogy megakadályozhatjuk a családon belüli erőszakot. Egy egyezmény elfogadásánál tehát sokkal hatékonyabb módszer a valódi cselekvés. Kiegészítésképpen természetesen áldozatsegítő intézményrendszer és segélykérő hálózat létrehozása szükséges, amely Magyarországon biztosított. Biztatni kell az erőszak bármely formáját elszenvedő nőket – és egyébként a férfiakat is – arra, hogy segítséget kérjenek. Ezen a területen magas a látencia, gyakran a környezetük nem veszi észre, hogy segítségre van szükségük.
Forrás: polandin.com; Fotó: Szántó György/Demokrata
Facebook
Twitter
YouTube
RSS