Tóth Bertalan frakcióvezetőt választották az MSZP új elnökének, Mesterházy Attila 54-46 arányban alulmaradt. A választmány elnökének Kunhalmi Ágnest választották, aki kihívó nélkül pályázott a posztra, elnökhelyettesnek Szakács Lászlót, az alelnököknek pedig Szanyi Tibor, Hegyi Gyula és Komjáthi Imre lettek. A helyszínre megérkező tudósítóinkat kellemes, az álmennyezetből áradó azbesztszag, a félreismerhetetlen pártkongresszusi svédasztalok párizsis-szendvicsszaga fogadta. A kongresszus sajtónyilvános részében, Tóth Bertalan arról beszélt, hogy azt szeretné, ha irányítása alatt a párt egységes frontként tudna felvonulni Orbán Viktor poszt-fasiszta diktatúrájában elnyomott, kisemmizett és tönkretett embertömegek zászlaja alá. Kifejtette: az emberek nagy része Magyarországon hisz a klasszikus szociáldemokrata értékekben. A kérdés már csak az, hogy az MSZP hisz-e benne? Pontosítunk: egy kérdés maradt, hogy egyáltalán hisz-e valamiben az MSZP, a Fideszen kívül? Beszédéből kiderült, hogy a “szociáldemokrácia” Tóth-féle értelmezése a fasizmus és a jelölt házak narratívája mentén felépülő újbeszédéből és a kapatosabb járási párttitkárok szociális érzékenységéből állhat össze. Ez tehát az új, a megújult, a 21. századi MSZP. Ennél még Gurcsány Ferenc is progresszívabb volt, Berci!
AMBRUS PETRA, SZERENCSÉS D. MÁRTON, DEZSE BALÁZS – PS
Az új elnök már nyilvános szűzbeszéde elején egy frappáns megszólalással indított, kifejtette „még ma össze fog ülni az MSZP elnöksége, de nem fognak arról beszélni, hogy felszámolják a pártot”. Az MSZP építkezése véleménye szerint Magyarország érdeke is, bár tény, hogy az elmúlt időszakban nem igazán bizonyította ezt semmi. A kiszólást mindenesetre kitörő tapsvihar és felkacagás fogadta, de ez lehet, hogy azért volt, mert a beszéd közben az egyik lépcsőn éppen legurult egy papírkosár, rendezetlen szemétcsíkot maga után hagyva a felpödrődő linóleumpadlón.
A szót persze komolyabb irányba kellett terelni, így az új elnök kifejtette, elengedhetetlennek tartja a múlttal való szembenézést, amely persze a stratégiának csak egy része, hiszen a fő cél az Orbán-kormánnyal való szembenézés, illetve a következő választásokon aratott elsöprő győzelem. Ezzel kapcsolatban Tóth elmondta, nem csak a választásra, de a jövőre esedékes EP-választásra is el kell kezdeni a felkészülést, ennek pedig kulcsfontosságú részét képezi a párt népszerűsítése. Arra nem tért ki, hogy ez főzős, vagy táncolós YouTube-videók segítségével történik majd, de nyilván ezt is tárgyalja majd az elnökség.
Elfogadhatatlan, hogy ugyanazért a munkáért a nők kevesebbet keresnek, mint a férfiak
– hangoztatta a legkomolyabb problémák egyikét.
Innen már csak néhány percen keresztül vezetett az őt egy öblös orbánozásig: Tóth szörnyűnek és kétségbeejtőnek nevezte az Orbán-kormányt, bár azt beismerte, a kormány ad valóságalternatívát az embereknek. A NER agytrösztje szerinte olyan keresztény kultúrát védelmez, amelyre hivatkozva rendőrökkel vitetnék el a hajléktalanokat. A Fidesz szerinte poszt-fasiszta világképet képvisel, nekik viszont a felvilágosodás jegyében és a hagyományos baloldali értékek kérlelhetetlen képviselőjeként kell (és fognak is) fellépniük. Vagyis mindenki hülye, csak ők helikopterek. És mivel orbánozás nincsen Mészáros Lőrinc nélkül, ezért kénytelen volt megjegyezni azt is, hogy “a világ leggazdagabb gázszerelője” óránként 11 millió forintot keres. Ez a hallgatóságnak persze nagyon tetszett, ami azért is érthető, mert a poén eredeti. Ja, nem.
Tóth úgy (is) gondolja, hogy a valós problémákkal kell foglalkozni, azokra pedig valós megoldásokat kell találni, ami valljuk be, hihetetlen megfejtés. Véleménye szerint ilyen a lakhatási válság, vagy a tömeges elvándorlás. A problémák megoldását részben a társadalommal való együttműködésben látja, kifejtette, hogy támogatni kell a társadalmi mozgalmakat és a civil szervezeteket, a velük folytatott párbeszédnek pedig sokkal nagyobb szerepet kellene kapnia.
Nincs erős párt utánpótlás nélkül, ezért a fiatalokkal is kapcsolatot szeretnének kialakítani (ami – végignézve a küldötteken – valóban égető probléma az MSZP-n belül), ez viszont szerinte nem lesz könnyű feladat, hiszen aki tehette, már elvándorolt az országból, ahogy arra már korábban is utalt.
Hogy biztosak lehessünk benne, hogy az új vezér nem csak a levegőbe beszél, meghirdette az úgynevezett ellenzéki kerekasztalokat, vagyis „a szabadság kis köreit”, amelyről eszünkbe is juthat akár a polgári körök kezdeményezés, de nem vált világossá, hogy mire is gondol a költő. Tóth ez után hosszasan, ténylegesen unalomig ecsetelte az együttműködés és összefogás fontosságát, majd egyszer csak arra kaphatta fel a fejét a hallgatóság, hogy levonja a logikus következtetést: nem a parlamenten keresztül vezet az út a kormányváltáshoz.
Megnyugtató volt hallani, új struktúrát alakítanak ki, annak érdekében, hogy a párt hatékonyabb működését garantálják. Ellenőrzést, teljesítménymérést, beszámoltatást. a jelentések készítését, másokról akták készítését nem említett.
Tóth Bertalan végeláthatatlanságig elnyúló győzelmi beszédében fontosnak tartotta kiemelni, hogy míg a Párbeszéd egy fantasztikus, fejlődő és lojális kistestvére maradt a szocialistáknak, addig a Liberálisokat velük párhuzamba állítva pénzéhes bandának nevezte, akiket még szerencse, hogy le tudtak váltani Mellár Tamásra. Hisz, mi sem lehetne ennél nagyobb szerencse.
Jövőellenes költségvetésről, GDP növekedésről beszélni egy olyan párt elnökeként, amelynek kormányzása alatt történelmi mélyponton volt Magyarország, igen bátor tett volt, Tóth mégis úgy dobálózott az elosztási arányokkal, mintha ők bármennyit is hozzáadtak volna ahhoz, hogy mára Magyarország kilábalóban van az államadósság csapdájából.
No gallery template found!A már untig ismételt „oktatásegészségügy” paneleket beleszőve a frissen megválasztott elnök felszólalása befejeztével valamiféle vallási szekta apostolává avanzsálódva hirdette az igét, hogyan kell az elkövetkezendő időszakban oltalmat nyújtani az út szélén hagyottaknak, felkarolni a bajbajutottakat, kenyeret adni a hajléktalanoknak és így tovább. S mint jó pásztor a birkanyáj élén ezekkel a gondolatokkal zárta sorait a nyilvánosság előtt, az igazi szektagyűlés pedig ismételten zárt ajtók mögött folytathatott tovább.
Galló Béla politológus véleménye itt olvasható, a kongresszusi előjátékról pedig itt.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS