A Fővárosi Főügyészség a bíróság hiánypótlási felhívásának eleget tett, így elhárult a tárgyalás kitűzésének akadálya a Quaestor-ügyben – írta pénteken a PestiSrácok.hu-nak küldött közleményében Ibolya Tibor fővárosi főügyész. Póta Péter, a Fővárosi Törvényszék szóvivője portálunknak megerősítette, hogy az iratok megérkeztek a bíróságra, ugyanakkor hangsúlyozta, azok átnézése, értékelése időigényes és az ügyben eljáró bírónő csak ezek után dönthet a per időpontjának kitűzéséről. Érdemes megemlíteni, hogy a brókerbotrányban emellett pénzmosás és más bűncselekmények miatt továbbra is nyomozás van folyamatban, de ezeknek az eljárásoknak sem Tarsoly Csaba, sem más vádlott-társa egyelőre nem gyanúsítottja.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Elhárult a Quaestor-ügyben a tárgyalás kitűzésének akadálya – tájékoztatta közleményében a PestiSrácok.hu-t a fővárosi főügyész. Ibolya Tibor az iratban hangsúlyozta, a különösen jelentős kárt okozó, bűnszervezetben elkövetett csalás bűntette és más bűncselekmények miatt Tarsoly Csaba és társai ellen folyamatban lévő bűnügyben a Fővárosi Törvényszék április elsejei végzésében foglalt hiánypótlási felhívásnak a Fővárosi Főügyészség “a jogszabályi előírások és technikai lehetőségek keretein belül eleget tett”. A bíróság kérésének megfelelően részletezték, hogy a végzésben hivatkozott öt terrabyte kapacitású lemezen lévő bizonyítékok mely cselekmények bizonyítására szolgálnak – tartalmazza a közlemény. Ibolya Tibor hozzátette: az ügyészség tulajdonképpen egy elektronikus könyvjelzőt készített, ami segíti a bíróságot abban, hogy eligazodjék a nagy mennyiségű adatok között.
Még nem tudni, mikorra tűzik ki a tárgyalást
Póta Péter, a Fővárosi Törvényszék szóvivője a PestiSrácok.hu-nak megerősítette, hogy a pénteki napon megérkezett a főügyészség vádjának hiánypótlása. Hozzátette ugyanakkor, hogy ennek átnézése, értékelése időigényes és Idzigné dr. Novák Csilla bírónőnek kell döntenie arról, hogy az ügyészség által benyújtott hiánypótlás megfelelő-e, így csak ezek után lehet kitűzni a tárgyalás időpontját. Ismert, a Fővárosi Törvényszék április elsején közleményt adott ki, amelyben azt írták, hogy az előkészítő ülésen megállapították, a Quaestor- vádirat hiányosan tartalmazza a bizonyítási eszközök megjelölését, illetve hogy azok mely cselekmény bizonyítására szolgálnak. A hiányosságok pótlására hatvan napot kapott a vádhatóság. A bíróság közölte azt is: csak a pótlást követően tudja megkezdeni a bizonyítási eljárást. Ibolya Tibor fővárosi főügyész néhány nappal később reagált a törvényszék közleményére és kijelentette, a Fővárosi Törvényszékre minden vádiratot az új szabályoknak megfelelően nyújtottak be, és most fordult elő először, hogy ezzel szemben a bíróság kifogással élt, hozzátéve, hogy a bíró a „gyorsolvasás képességével rendelkezik”, ha leterheltsége ellenére ennyi idő alatt sikerült megismernie az ügyet. Ibolya Tibor utalva a törvényszék ügyészséget ért kritikájára leszögezte, ha valaki azt hitte, hogy „ezt a fővárosi főügyész szó nélkül fogja hagyni, nagyon rosszul gondolta”.
Huszonöt évet is kaphatnak a vádlottak
A Quaestor-ügyben a Fővárosi Főügyészség még február elején nyújtotta be a vádiratot. Tarsoly Csabát és tíz társát jelentős kárt okozó, bűnszervezetben elkövetett sikkasztással, csalással és más bűncselekményekkel vádolják. Ibolya Tibor az ügy kapcsán tartott sajtótájékoztatón megemlítette, hogy az elsőrendű vádlott Tarsoly Csabával szemben a vádirat 753 rendbeli bűncselekményt tartalmaz, a büntetési tétel 5-től 25 évig terjedő szabadságvesztés lehet. A vádirat szerint a bűnszervezet Tarsoly Csaba irányítása alatt működött, hozzá csatlakozott a Quaestor-csoport vezető testületének még három tagja, őket könyvelők, informatikusok és más vezető beosztású alkalmazottak segítették. Feladatuk egyebek mellett a felügyelet megtévesztése, az eltulajdonított értékekről titkos nyilvántartás vezetése, valamint az ügyfeleket megtévesztő marketinges kampány menedzselése volt – mondta a fővárosi főügyész.
A vesztegetés gyanúja is felvetődhetett
Ibolya Tibor leszögezte azt is, hogy a bűncselekményt a tőkepiaci törvény 2005-ös lazítása tette lehetővé, ráadásul a PSZÁF 2009-es vizsgálata során feltárták, hogy Tarsoly Csabáék valótlan adatokat adtak le a felügyeletnek, de ezek után megúszták 3 milliós bírsággal, amit ráadásul az ügyfeleik elől el is titkoltak. A főügyész szerint a PSZÁF-nak ekkor fel kellett volna jelentenie a Quaestort, mivel csaltak az adatokkal, de ez, ki tudja, miért, nem történt meg, és emiatt pedig felmerült a hivatali bűnpártolás gyanúja, ami azonban már elévült – tette hozzá a főügyész. Ibolya Tibor a PestiSrácok.hu-nak arra a kérdésére, hogy ezzel kapcsolatban a vesztegetés gyanúja is felmerülhetett-e, akkor azt mondta, csak feltételezései lehetnek, majd hozzátette, „abba már bele sem mer gondolni, hogyan született meg a 2005-ös tőkepiaci törvény”.
Nincs még gyanúsítottja az elkülönített eljárásnak
A főügyész a február 5-én megtartott sajtótájékoztatóján megjegyezte, hogy pénzmosás és más bűncselekmények miatt egy elkülönített eljárás van folyamatban, valamint nyomoznak Orgován Béla gyanúsított ellen. A Fővárosi Főügyészség most arról tájékoztatta portálunkat, hogy utóbbi ügyben a nyomozás továbbra is folyamatban van, amelynek határideje június 11-e. Bagoly Bettina szóvivő korábban közölte még, hogy az alapügytől elkülönített, pénzmosás miatt folytatott nyomozás jelenleg is folyamatban van, és annak határideje ugyancsak június közepe. Hozzátette: az ügynek egyelőre nincsen gyanúsítottja. Papp Gábor, Tarsoly Csaba ügyvédje is arról beszélt portálunknak, hogy ügyfelét nem gyanúsították meg az elkülönített eljárásban. A harmadrendű vádlott M. Zsolt védője, Szigethy György szintén nem tud arról, hogy az ügyben bárkit is meggyanúsítottak volna. Az ügyvéd ugyanakkor portálunknak nehezményezte, hogy védence és Tarsoly Csaba továbbra is a legszigorúbb kényszerintézkedés hatálya alatt áll, ami rendkívüli módon megnehezíti a felkészülésüket. Számára megmagyarázhatatlan, hogy amíg a Buda-Cash ügyben a vádlottak szabadlábon élhetnek a jogaikkal, addig ügyfele előzetes letartóztatásban maradt.
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS