A sértett meghallgatásával folytatódott a Budapesti Rendőr-főkapitányság egykori nyomozója, Labanc Ferenc és négy társa ügyében, hivatali visszaélés, befolyással üzérkedés és több más bűncselekmény miatt indult büntetőper a Fővárosi Törvényszéken. A koronatanú mai napon megtett vallomásában azt állította, hogy a kétes hírű exrendőr és egyik társa egy elszámolási vita miatt rendőri kapcsolataikra is hivatkozva fenyegette, terrorizálta és börtönnel fenyegette. A tárgyaláson elhangzott az is, Labancék a nőnek azt állították, hogy – információszerzés céljából – több rendőrt is lefizettek.
P. Zsolt elsőrendű vádlott, Labanc Ferenc és három társuk ellen az ügyészség üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedés, bűnszövetségben elkövetett zsarolás kísérlete, hivatali visszaélés bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat a Budapesti Nyomozó Ügyészség. Ismert, az exrendőrt és társait még 2014 augusztus 7-én az ügyészek a Terrorelhárítási Központ közreműködésével vették őrizetbe.
A vád szerint
A vád szerint Labancék érdekeltségébe tartozott egy online bűnügyi magazin, valamint egy olyan gazdasági társaság, amelynek tevékenységi körében – egyebek mellett – magánnyomozás és követelésbehajtás szerepelt. Az korábban ugyancsak rendőrként dolgozó P. Zsolt és Labanc 2009-től a gazdasági társaság keretében végzett tevékenységet több esetben – haszonszerzés érdekében – zsarolásokra használta fel – áll a vádiratban. Többnyire magánnyomozásra, követelésbehajtásra, adósságrendezésre, mediátori tevékenység elvégzésére vállaltak megbízásokat. Ennek során előfordult, hogy a vádlottak arra hivatkoztak, hogy rendőri múltjuk révén olyan kapcsolatokkal rendelkeznek, akiken keresztül a különböző adóhatósági és büntetőeljárások nem nyilvános adataihoz is hozzájutnak, illetve akik révén az eljárásokat befolyásolni is tudják. A megbízóiktól az előleget beszedték, a vállalt tevékenységet azonban – bár sok esetben annak látszatát keltették – ténylegesen nem végezték el. A megbízások után rendszerint annyit tettek, hogy felkeresték a megbízásokkal érintett, a megbízóikkal ellenérdekű személyeket, és őket a tartozás elismerésének, megfizetésének vagy elengedésének kikényszerítése érdekében – a megbízó tudta nélkül – megfenyegették jellemzően azzal, hogy akár alap nélkül büntetőeljárást kezdeményeznek velük szemben, illetve a nyilvánosság előtt – az akkor még az érdekeltségükbe tartozó internetes oldalon keresztül – lejáratják őket.
Tagadják a vádakat az exrendőrök
Labancék az egész eljárás során tagadták bűnösségüket, sőt, a volt rendőr korábban a PestiSrácok.hu-nak azt nyilatkozta, hogy az ellenük folyó eljáráshoz képest A Tanú című film „kutyafüle”. Szerinte a nyomozás egyértelműen irányított, és ha a hatóság komolyan venné a munkáját, akkor Papp Károly országos rendőrfőkapitányt, és a NAV bűnügyi főigazgatóját is meg kellett volna gyanúsítaniuk – állította a volt rendőr, aki szerint a büntetőeljárás egyik érdekessége az, hogy az ügyben magát a feljelentőt, az angol üzletasszonyt is eljárás alá vonták az ügyészek. Portálunk úgy értesült, hogy a nőt korábban vesztegetéssel gyanúsították, azonban bizonyítottság hiányában végül nem emeltek ellene vádat.
A fentebb említett hölgyet, az ügy egyik sértettjét szerdára idézte a Fővárosi Törvényszék. A nő előadta, hogy egy elektronikai berendezéseket forgalmazó vállalat igazgatójaként került kapcsolatba a két volt rendőrtiszttel úgy, hogy az ő tulajdonukba lévő, korábban magánnyomozói tevékenységet is folytató céget bízta meg egy vállalkozás tulajdonosi hátterének felderítésével. A nő előadta, hogy Labancék a Nyomolvasó Kft. nevében írásban szerződtek. Megállapodtak abban is, hogy a sikeres munkáért 50 ezer euró munkadíjat és 440 ezer angol font sikerdíjat kapnak az üzletasszonytól. A nő hangsúlyozta, a munkabért és sikerdíj felét készpénzben átadta a vádlottaknak annak ellenére, hogy az általa várt információkat nem kapta meg. Ehhez kapcsolódóan említette meg, hogy megmutattak neki egy fekete dossziét, amiben nem voltak konkrétumok. A vádlottak és védőik ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy C. Zsuzsanna egy korábbi polgári perben még azt mondta, Labancék szolgáltattak neki bizonyítékokat.
Terrorizálták megbízójukat
A tárgyaláson elhangzott, Labancék később a még ki nem fizetett sikerdíj második felét is követelték. A sértett elmondta, ezek után folyamatosan zaklatták, szó szerint „terrorizálták”. Az elsőrendű vádlott P. Zsolt sms-ekben és e-mailekben is fenyegette, melyekben többek között utalt rá, ők rendőrök voltak, így „pillanatok alatt el tudják intézni”. De szóba hozták azt is, hogy rendőri kapcsolataik miatt ebből a helyzetből „nem jöhet ki jól”. Elmondták neki továbbá, hogy pontosan tudják, hogy csalási ügybe keveredett „és mire szabadul, gyereke felnőtt lesz”, valamint, hogy „nyugodt élete soha nem lesz, ha nem fizet”.
Rendőröket vesztegethettek meg?
C.Zsuzsanna vallomásában egyébként még az is szerepelt, hogy a vádlottak neki azt mondták, az 50 ezer eurós munkadíj egészét – információgyűjtés céljából – különböző rendőrök megvesztegetésére költötték. Az ügyész a tárgyaláson erre külön rákérdezett a tanúnál, aki fenntartotta korábbi vallomását. Labanc és P. Zsolt ugyanakkor visszautasította az üzletasszony állításait. P. Zsolt például azt mondta, egy idő után felhagyott az asszony „zaklatásával”, illetve tagadta, hogy átvették volna tőle a 440 ezer font felét. Labanc Ferenc pedig hangsúlyozta, hogy amikor személyesen találkozott a sértettel, éppen azt mondta neki, hogy nincsenek rendőri kapcsolatai, hiszen a rendőrség őt „kifejezetten utálja”. Ez annak is köszönhető, hogy korábban olyan televíziós műsorban szerepelt, ahol rendőri visszaélésekkel is foglalkoztak – állította a Tasnádi-ügybe is belekeveredett exrendőr, aki azzal vádolta az ügyészséget, hogy ellene és a családja ellen a hatóság több bűncselekményt is elkövetett.
Címlapfotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS