Pintér Sándor belügyminiszter éves beszámolóját hallgatta meg ma az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága. Pintér Sándor – hazánk leghosszabb ideje a belügyi tárca élén álló – minisztere példaértékűnek tartja a közbiztonságot. Ugyanakkor kiemelte: az illegális migráció rendkívüli terheket rótt a rendszerre a szerb–magyar határon. A tárcavezető leszögezte azt is, hogy szeretné, ha minél többet keressenek a kollégái.
Kevesen gondolnak arra, hogy Pintér Sándor immár az ötödik ciklusban szolgálja a hazát belügyminiszterként. Ő a leghosszabb ideje a posztján lévő belügyi tárcavezető Magyarország történetében. Ezt a teljesítményt az ellenzék racionálisabban gondolkozó része el is ismeri, míg vannak olyanok a dollárbaloldalon, akik “van rajta sapka, nincs rajta sapka” elv alapján minden lépését kritizálják. Többek között erről szólt a folyosói polémia ma az Országházban, amíg az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága mai ülésének kezdetére várt a sajtó és az időben érkező politikusok. Az ellenzék ugyanis késett.
Miniszter úr, a helyzet az, hogy hárman vagyunk
– közölte Pintér Sándorral Kósa Lajos bizottsági elnök, mire a belügyminiszter mosolyogva csak annyit mondott:
Ilyenkor már fizetésmegvonás van a minisztériumban.
Mire Kósa elnök riposztozott:
Amíg a parlament ellenőrzi a kormányt, addig ez nem fog menni.
Végül a késők is megérkeztek, így nem volt akadálya a belügyminiszteri beszámolónak.
Súlyos az illegális migráció okozta helyzet
Mondhatni, súlyos a helyzet az illegális migráció miatt – súgtak össze a hallgatóság soraiban, amikor a belügyminiszter arról beszélt: rendkívüli a magyar–szerb határszakaszon az illegális migránsok okozta helyzet.
Nehéz, de eredményes éven van túl a Belügyminisztérium
– szögezte le Pintér Sándor a beszámolója kezdetén. Megfogalmazása szerint rendkívüli év volt, a határaink mellett háború van, az orosz–ukrán háború jelentősen befolyásolja Magyarország rendvédelmi, rendészeti helyzetét. Elsősorban az ukrán menekültek érkeztek nagy létszámban Magyarországra. Mint mondta, 545 ezren közvetlenül Ukrajnából menekültek Magyarországra, míg Románián keresztül 697 ezren. A menekültek ellátása rendkívüli feladat volt, de mindenki megfelelő ellátást kapott.
Ugyanakkor rendkívüli volt a magyar–szerb határszakaszon is az illegális migránsok okozta helyzet, amely komolyan megterhelte a magyar határt. A határvadász egység felállt, amely jogilag és a gyakorlatban bizonyította a hozzá fűzött reményeket
– értékelt a tárcavezető.
Jelenleg 1700 határvadász vesz részt kizárólag a déli határaink védelmében. Ők az eddig is szolgáló határrendészekkel, valamint polgárőrökkel kiegészülve az elmúlt egy évben 240 ezer illegális migránst állítottak meg és kísértek vissza a műszaki határzárhoz. Ez óriási teljesítmény, amihez ha hozzávesszük, hogy a migránsoktól és az embercsempészektől kézifegyvereket, köztük sorozatlövőket, valamint vállról indítható fegyvereket is lefoglaltak, kijelenthető, hogy a határvédelem egyáltalán nem veszélytelen hivatás. Ismert, hogy többször is rálőttek már a magyar határvadászokra és határrendészekre. Szerencsére nem sérült meg senki – eddig.
A súlyos helyzet kialakulását a szerb oldalon megjelenő, az embercsempészetre rátelepülő terroristák, a tálibok, az ISIS, a Hamász emberei okozták. A válságot elsősorban Szerbia hatóságai segítségével lehet felszámolni, ám már az Európai Unió is fogékonynak látszik egy, az okokat felszámoló megoldásra. Ismert: az EU bürokratái közül sokan még most is az illegális migránsok kvóta szerinti elosztásában látják a megoldást, és nem az okok felszámolásában, amit a magyar kormány évek óta hangoztat.
Mint azt Pintér Sándor a bizottság előtt hangsúlyozta, folyamatos tárgyalásban vannak a szerb hatóságokkal, és a nyugat-balkáni belügyminiszterekkel közösen is áttekintették a migrációs helyzetet. Az elmúlt két hétben érzékelhetően csökkent az illegális migráció Szerbia irányából, a szerb hatóságok eredményesen lépnek fel. Sikeres volt a közös információkon alapuló akció, amelyben fegyvereket, köztük sorozatlövő gépkarabélyokat, kézifegyvereket, vállról indítható páncélelhárító eszközöket is lefoglaltak.
November 27-én a V4-ek, valamint Ausztria és Németország belügyminiszterei közös értekezletet tartanak Röszkén. Pintér Sándor szerint nem mindenki ért egyet azzal az állásponttal, amit a magyar kormány képvisel, ugyanakkor bízik benne, hogy eredményesek lesznek a tárgyalások, és akár további nemzetközi erőfeszítésekkel tudják visszaszorítani az illegális migrációt. A belügyminiszter felhívta a figyelmet rá, hogy az izraeli helyzet ismét menekülthullámokat sodor Európa felé, amire felkészültek.
Önálló határőrséget szorgalmaz a Mi Hazánk és a Jobbik
Novák Előd, a Mi Hazánk bizottsági tagja, valamint a testület jobbikos tagja, Lukács László György egyaránt az önálló határőrség visszaállítását szorgalmazta. Pintér Sándor nem ért egyet ezzel: szerinte a rendőrség keretében sokkal hatákonyabb a határvédelem, mint ha önálló szervezetként működne. A vitától azonban nem zárkózik el, így egyeztetésre hívta a két ellenzéki képviselőt a Belügyminisztériumba.
Önök amellett vannak, jobboldali honatyaként, hogy egy Rákosi Mátyás által alapított szervezetet hozzunk létre? Zöld ávó volt az első elnevezése, ez alakult át. Nekünk megfelelő a határvadász kifejezés, ez egy hivatásos állomány. Azt is lehet csinálni, hogy teljesen önállósítjuk, de mi lesz az eredménye?
– kérdezett vissza Pintér Sándor Novák és Lukács felvetésére, majd közölte:
Kész vagyok egy szűkebb körű vitára önökkel, meghívom önöket a Belügyminisztériumba. Nézzük meg ennek a történelmét, a felállását, a javaslatukat.
Halált okozó fegyverhasználat a szerb oldalon
Pintér Sándor az illegális migráció kapcsán egy mondat erejéig arról is beszélt, hogy volt halálos végű fegyverhasználat a szerb–magyar határon. Bár a bizottság tagjai nem kérdeztek vissza, hogy pontosan mi is és hol történt, a PestiSrácok.hu informálisan megtudta: a tárcavezető az embercsempészek közötti vajdasági lövöldözések kapcsán említette a fegyverhasználatot. Tehát nem magyar határrendész vagy határvadász adott le halálos lövést, nem is őket érte lövés szerb oldalról, hanem a zöld határ mentén, a vajdasági erdőkben megbújt embercsempészek lőtték egymást, és adtak le lövéseket a szerb, illetve a határon átlőve a magyar rendőrökre. Halálos áldozat a migránsok és az embercsempészek közül került ki.
Azon ellenzéki felvetésre, hogy miért nem kapnak tűzparancsot a magyar határt védők, a válasz a vonatkozó törvényekben található. A rendőrök fegyverhasználatát pontosan szabályozza a rendőrségi, illetve a szolgálati törvény; a feltételek megléte esetén, a fokozatosság elvét betartva használhatja a lőfegyverét a rendőr. Így nincs szükség külön szabályozásra, vagy éppen “nyílt parancsra”.
A közbiztonság példaértékű hazánkban
A bűncselekmények és a közbiztonság alakulása példaértékű Magyarországon. Nemzetközi mérések szerint Magyarország az első tizenöt legbiztonságosabb ország között van a világon
– közölte Pintér Sándor, aki szerint a szubjektív biztonságérzet és az objektív biztonság is növekedett Magyarországon. Erre jó példa, hogy jelenleg 160 ezer uniós állampolgár tartózkodik és él Magyarországon. A biztonságérzet monitorozása belügyesek feladata is, nemcsak külső közvélemény-kutatóké. A belügy alkalmazottai nemcsak felmérésekre hagyatkoznak, hanem igazgatókat, önkormányzatokat kérdeznek meg, hogy mondják el saját tapasztalataikat, szerintük a tanulóknak és a településen élőknek milyen a biztonságérzetük. A tárcavezető szerint kiválóan vizsgázott az iskolaőrség is: október 1-i állapot szerint 690 iskolaőr teljesített szolgálatot a tanintézményekben, még úgy is, hogy „sok pedagógus szakszervezet is ellene szólt”. Száznál több iskolában az igazgató a szülőkkel egyetértésben jelenleg is kéri, hogy legyenek iskolaőrök náluk is.
„Szeretném, ha minél többet keresnének a munkatársaim”
Pintér Sándor a bizottság tagjainak kérdéseire is válaszolt. A válaszok lényege:
- Összesen három fő volt, aki nem hagyta el a reintegrációs őrizetből az országot. (A szabadon engedett elítélt embercsempészekre vonatkozott a kérdés.)
- Az elektromos rollerek ügye nehéz kérdés, konkrét jogszabályterveik vannak, és bíznak abban, hogy még ebben az évben megfogalmaznak olyan jogszabályokat, amelyek érintik az elektromos rollereket is.
- A tárcavezető elkötelezett híve a gépjárművezetők zéró alkoholfogyasztásának.
- A rendőrség kiemelten figyeli a gyorsulási versenyeket, amelyeket vissza is szorított.
- Nincs olyan mértékű állatkínzás Magyarországon, ami az állatrendőrség létrehozását indokolná. A tárcavezető az egységes rendőrségben bízik.
Szeretném, ha minél többet keresnének a munkatársaim. Szeretném, ha minél jobb körülmények között élnének, pihenten jönnének szolgálatba, azzal a nyugodt érzéssel, hogy otthon gazdaságilag minden rendben van
– mondta Pintér Sándor a fizetésekre vonatkozó kérdésre. Több esetben tettek javaslatot erre, a kormány sok esetben el is fogadta ezeket, ugyanakkor meg kell tartani az ország gazdasági egyensúlyát – tette hozzá a belügyminiszter.
Kimemelt kép: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS