A szovjetek kivonulása Magyarországról nem Horn Gyula érdeme – mondta Raffay Ernő történész, korábbi MDF-es politikus a Pesti TV Plebejus Polbeat című műsorának legutóbbi adásában a magyar függetlenség napja alkalmából. Raffay nemcsak kulisszatitkokat árult el a harminc évvel ezelőtti eseményekről – amikor az utolsó szovjet is elhagyta Magyarországot –, hanem arról is beszélt, hogy Annus József tábornok miről tárgyalt az oroszokkal. A későbbi baloldali kormányok leépítő munkájáról, a gazdaság szétveréséről és Magyarország lenullázásáról is szó esett. Raffay szerint akkor lehet hatékony a magyar külpolitika, ha van mögötte erő. Antall József és Borisz Jelcin megállapodása, a taxisblokád, illetve az SZDSZ és az MSZP összebútorozása is terítéken volt. A műsorban Stefka István, a Pesti TV programigazgató-helyettese kijelentette: annak idején mindenki tudta Demszky Gáborékról, hogy maoisták voltak, és mesélt a kommunista rendszer sajátosságairól is. Nézze vissza a műsort, amelynek vezetője Szarvas Szilveszter, a PS hírigazgatója volt!
Raffay Ernő történész, korábbi MDF-es politikus megfigyelőként részt vett azokon a tárgyalásokon Moszkvában, amelyeken arról döntöttek, hogy kivonják a szovjet csapatokat Magyarországról. Megfigyelőtársai Demszky Gábor, akkori SZDSZ-es, és Kósa Lajos fideszes politikus voltak.
A Plebejus Polbeat legutóbbi adásában Raffay Ernő kifejtette, hogy az ország függetlensége akkor vált teljessé, amikor 1991. június 16-án az utolsó szovjet csapatok elhagyták Magyarország csonka területét és Silov tábornok is átlépte a határt június 19-én. Raffay Ernő az akkori eseményekről mesélt. Raffay a Czinege-bizottság munkájáról és a moszkvai tárgyalásokról is elárult kulisszatitkokat. Arról is beszélt, hogy annak idején miért bélyegezték antiszemitának, és az is felmerült a beszélgetés során, miért Horn Gyulát küldték ki a kivonulási tárgyalások vezetésére.
Forrás és kiemelt kép: Pesti TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS