Németh Szilárd a csepeli gyermekkoráról: Brutális szegénységben és óriási szeretetben nőttem fel (Polbeat-videó)
Csepeli munkásgyerek-életéről, tanári, iskolaigazgatói pályájáról, a rendszerváltás utáni zűrös évek megéléséről és Wittner Máriához fűződő különleges kapcsolatáról, a nemzeti ügyekhez és Székelyföldhöz kötődő küldetéseiről kérdezte Németh Szilárdot, a Fidesz alelnökét Huth Gergely és Stefka István a Polbeat legutóbbi adásában. Németh Szilárd emellett arról is őszintén beszélt, hogy hogyan érintette tanítványa és volt helyettese, Borbély Lénárd szembefordulása.
"Mindig azt hallottam Apámtól, hogy tanulj fiam, akkor több leszel! Tehát nekem tanulnom kellett. Mellette 12 éves korom óta dolgoztam nyaranta, erről papírom is van, mert már '77-ben rendesen befizették utánam a TB-t. A krumpliszedés 9, a gazolás csak 7 forintos órabérrel ment. Tényleg brutális szegényen éltünk, de a többi család sem volt gazdagabb nálunk Csepelen. A szegénység mellé viszont borzasztóan szeretetteljes családi légkör társult" - mondta el Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke, a csepeli Fidesz-csoport vezetője, rezsicsökkentésért felelős kormánybiztos arról, munkásgyerekként miként nőtt fel és mit jelent számára Csepel. Huth Gergely és Stekfa István megkérdezte Németh Szilárdot arról is, hogy a rendszerváltoztatás hajnalán miért éppen az SZDSZ-be lépett be, majd miként döbbent rá, hogy kik vezetik a pártot és hogyan lett - igen korán - a mai kormányoldal helyi, önkormányzati politikusa?
Németh Szilárd különleges lelki kapcsolatot ápolt Wittner Mária szabadságharcossal, akit így méltatott a műsorban:
Máriának az volt a legfontosabb, hogy másokkal jót tegyen. Egy motor hajtotta: adni jobb, mint kapni. Ez az arány nála 99 volt az egyhez. Marika néni nagyon egyedien gondolkodott, ő egy eldobott árva lányként részt vett részt a forradalomban, elkapták, halálra ítélték, lehúzott nyolc hónapot a siralomházban. Elmondta nekem, hogyan töltötték a reggeleiket Sticker Katalinnal, várva, hogy mikor jön a hóhér. Aztán úgy voltak vele, hogy elég volt az a nyolc hónap a halálsoron, bekaptározzák, tizenhárom és fél évet bent ült.

Sok más téma mellett megkérdeztük Németh Szilárdot arról is, miként éli meg, hogy tanítványa és helyettese, Borbély Lénárd szembefordult vele és a közleményeikben már-már bűnözőként próbálják őt lefesteni?
Úgy áztatnak, hogy annak nincs semmi igazságmagva. Ez a legfájóbb. Sőt, nemhogy igazságmagva nincs, hanem száznyolcvan fokkal tér el attól. Sajnos már 2022-ben felmerült, hogy ki kell őket zárni a pártból, aztán végül a Fidesz Országos Választmánya ítélte el a rágalmazó, bomlasztó működésüket.
Huth Gergely felvetésére, hogy az egész olyan, mintha Németh Szilárddal már két évvel előbb megtörtént volna, ami aztán a Fidesszel, hogy lett egy Magyar Pétere, azt mondta:
Teljesen jó a hasonlat. Csak ők nem léptek le maguktól, hanem a párton belül akartak maradni. Pedig mindenhova elvittem ezt az embert, mindenkinek bemutattam. Belőlem élt és egy idő után úgy döntött, hogy rám már nincsen szüksége, nem kellek. Beszédes, hogy Wittner Mária, Csepel díszpolgára hogyan állt a pálfordulásukhoz: el sem ment az ünnepségükre.
A beszélgetés podcast-formában is meghallgatható, IDE KATTINTVA.
Polbeat-felvétel minden páros hét csütörtökén, 18 órakor a Revolutio'56 Gasztropubban, a budai Bem rakpart 53. alatt.