“A cenzúra szót nem használnám addig, amíg nem kapok médiajogi állásfoglalást a kérdésben, de azt kijelenthetem, hogy 1999 óta, amióta televíziós műsorkészítéssel foglalkozom, ilyen korlátozást még soha, sehol nem kellett megélnem. Egyelőre betű szerint betartom Hegedűs Péter utasítását, de ugyanakkor felirattal látom el a műsorszámokat, miszerint azokat a polgármester előzetes megtekintése és jóváhagyása után hozhattuk nyilvánosságra” – mondta a PestiSrácoknak Sanocki Péter, a Balmaz TV vezetője. Vasárnap írtuk meg, hogy a rendszerváltás óta példátlan cenzúrát vezetett be a helyi televízióban Balmazújváros Márki-Zay Péter és a Jobbik által támogatott álfüggetlen polgármestere. Hegedűs Péter írásban utasította a műsorszolgáltató vezetőjét, hogy a jövőben minden, az önkormányzatot érintő témában készülő anyagot küldjön el hivatalának kontrollra adásba kerülés előtt. A nyilvános testületi ülés felvételéből megtudtuk, hogy a fél éve regnáló városvezető több frontot is nyitott a helyi média ellen. A balmazújvárosi lap kiadásának önkormányzatot illető költségeit az érvényben lévő szerződés ellenére már hónapok óta, indoklás nélkül nem fizették ki, emiatt hamarosan likviditási veszélyhelyzetbe kerülhet az újság kiadására szerződött egyéni vállalkozó. A MÚOSZ is kiakadt.
Balmazújvárosban tesztelte az ellenzék a Márki-Zay-receptet
A Hajdú-Bihar megyei 17 ezres lélekszámú városban tavaly nyáron álltak a feje tetejére a dolgok. A nyugodt, csendes kisváros ekkor került a napi országos hírek sodrásába. Az előző polgármestert bűncselekmény miatt elmarasztalták. Az egyébként abszolút jobboldali közösség a jól marketingelt vendéglátós ex-katonatisztnek, Hegedűs Péternek szavazott nagyobb arányban bizalmat. Itt még működött az MZP-recept… Balmazújváros volt az első település és itt volt az első olyan választás, ahol Márki-Zay és csapata bevetette magát. A nyilvánvalóan balliberális elveket valló és e szerint is politizáló hódmezővásárhelyi polgármester ország-világ előtt felvállalta Hegedűst, mint támogatottját. Besegített persze a Jobbik és más ellenzéki pártok garmadája, amelyek megmérettethető saját jelölt nélkül beálltak a “független” mögé.
A testületben Fidesz-többség van
Pedig Hegedűs nem volt kezdő a helyi politikában. A katonatiszti pályát hátrahagyva, több sikertelen vendéglátóipari vállalkozás után egy civil szervezet színeiben már volt a képviselőtestület tagja. Két évig. Aztán lemondott. Egy ciklust sem tudott végig csinálni… 2018 augusztusában visszatért a városházára, ezúttal a polgármesteri székbe, múltjából adódóan kezdő sértettséggel. Saját, és egy másik, egyértelműen Hegedűst segítő Facebook-oldalát tekintve támogató és tanácsadó csapatként megkeseredett elégedetlenkedők gyűjtőtáborával vágott neki a munkának. Az eredmény szemmel látható. Rossz, azaz üldözendő mindaz, amit ellenzéke, azaz a jobboldal gondol. A bökkenő csak az, hogy a 11 fős testületből 8 fő fideszes. Marad a patthelyzet, az egy helyben toporgás.
Százmilliók úszhatnak el a helyben toporgáson
Ezek látványos példája az uszodaépítés, melyhez még a korábbi években 500 millió forint kormányzati támogatást lobbizott ki Tiba István, a térség országgyűlési képviselője. A kivitelezés áll, miközben ha év végéig nem tudják felmutatni a használatba vételi engedélyt, úgy a teljes támogatási összeget vissza kell fizetnie az önkormányzatnak. Meghiúsulni látszik a Hegedűs polgármestersége előtt elképzelt és elindított kerékpárút-projekt is. De ezekről majd egy másik alkalommal írunk. A helyi média ügye azért kiemelten fontos, mert a közösségi médiát leszámítva ez az egyetlen csatorna a választópolgárok, a balmazújvárosiak felé. Hegedűs pedig MZP kommunikációs csapatától megtanulta: a média eszköz, bizonyos esetekben, például választások közeledtével pedig fegyver, amit ha nem tudsz uralni, hatásod alá vonni, hát meg kell regulázni.
Márki-Zay már megmutatta: a média ellenség
2018 szeptemberében Márki-Zay Péter még tüntetést is szervezett Hódmezővásárhelyen a helyi sajtó ellen. Akkor úgy jellemezte a médiaviszonyokat, hogy szerinte “ma Magyarországon rosszabb a helyzet, mint a Bach-korszakban, körülbelül ugyanolyan a helyzet, mint a kommunista diktatúrában”. Választási győzelme után pedig arról beszélt az Echo TV-ben, hogy győzelmét jelentős mértékben köszönheti az ellenzéki médiának, amelyet természetesen “függetlenobjektívnek” nevezett. A Márki-Zay-tanítvány bizonyos szempontból túlnőtt a mesteren. Tüntetés helyett – amire jó esetben elmennek száz-kétszázan, miközben történelmi eseményként emlékezik meg róla az ATV és a HVG – Hegedűs sunyi módon ment neki a balmazújvárosi médiának, pedig konkrét konfliktusa nem volt a televízióval, de arra sem számíthatott, hogy netán a kampányát építhetné rájuk a következő hónapokban.
Hegedűs polgármester urat kérdezni sem lehet…
“Az elmúlt nyolc hónapban én biztosan nem bántottam. Közvetítettem a testületi üléseket és az utána egyben felmondott nyilatkozatát. Kérdezni tőle gyakorlatilag nem is lehet. Polgármestersége óta interjút egyetlen alkalommal adott, akkor is úgy alakította a beszélgetést, hogy ne tudjak kérdést feltenni” – mondta portálunknak Sanocki Péter. A 63 éves férfi 1999 óta vesz részt a helyi televíziózásban. Állítása szerint sokféle pártállású politikussal, polgármesterrel összehozta a munkája, de soha nem élt meg olyan korlátozási kísérletet, mint most. “Az épülő uszodánál tartott sajtótájékoztató után átvette a kezemből a mikrofont. Elmondott egy 9 perces stand-upot, aztán a kezembe nyomott egy papírt, a levelet a rendelkezésével. Hiába próbáltam kérdezni arról, hogy mégis mi ez, beült az autójába és a jegyzőhöz invitált” – idézte fel a Balmaz TV vezetője, hogyan értesült a Hegedűs által elrendelt műsor-jóváhagyási rendszerről. Egy hét telt el, de a részletekről senki sem tájékoztatta, vagyis arról, hogy mégis milyen anyagokra vonatkozik a szabályozás, mert gyakorlatilag minden egyes műsorszámuk kapcsolódik az önkormányzathoz. Mi van abban az esetben, ha nem a polgármester a nyilatkozó, hiába ez a gyakoribb eset: a kiadott rendelkezés szerint ezeket is a hivatalban kell megmutatni? Ki veszi át az anyagot? Mi van akkor, ha mondjuk egy intézményvezető vagy egy fideszes képviselő a nyilatkozó – azt is a polgármesteri hivatalnak kell jóváhagynia ahhoz, hogy adásba kerüljön? – kérdeztük. Sanocki Péter elmondta, hogy az aljegyzőt jelölték ki a feladatra, aki az eddig leadott anyagokról nem minden esetben jelzett vissza határidőre. Mivel az adást veszélyeztette volna, ha tovább várnak, ezért végül leadták a tervezett műsort. A Balmaz TV vezetője emlékeztetett, hogy az önkormányzattal megkötött, érvényben lévő szerződése a pályázaton benyújtott és megnyert műsortervén, etikai elven alapul. Véleménye szerint ez az, amit számon kérhetnek rajta, ezt is a műsorfolyam tükrében. Kvázi azt, hogy a szerződésben vállaltakat teljesíti-e. A most kitalált és bevezetett korlátozás pedig médiajogászért kiált.
Médiajogi állásfoglalást kért a tévé vezetője
“Tájékoztattam a polgármestert, hogy médiajogi állásfoglalást tartok szükségesnek a kérdésben. Addig, amíg egy ilyen szakvélemény utat mutat a továbbiakra, én betű szerint betartom a rendelkezését, vagyis minden anyagot leadok jóváhagyásra elektronikus hordozón az aljegyzőnek. Az adás ideje alatt viszont minden műsorszám elején látható lesz a képernyőn a következő felirat: Tudósításunkat Balmazújváros Város polgármesterének előzetes megtekintése, jóváhagyása után hozhattuk nyilvánosságra” – mondta a főszerkesztő. A televíziós szakember csak találgatja, mi lehetett Hegedűs rendelkezésének konkrét kiváltó oka.
A helyi újságnak is tartozik a város
A havonta megjelenő helyi újság körüli anomáliát Csonka-Kis Pál fideszes önkormányzati képviselő interpellációban is szóvátette, de érdemi válaszra sem méltatták. “Január végén az önkormányzati képviselők igennel, a polgármester tartózkodással szavazott a vállalkozó megbízásának napirendi pontjánál. A megállapodás és az érvényes szerződés szerint havonta nyújt be számlát a kiadásért az önkormányzat által elfogadott összegről. Két lapszám is megjelent eddig, most jön a harmadik. A vállalkozó két számlát is megküldött, de nem teljesítették. Az interpellációmra a polgármester mosolyogva azt mondta, majd 15 napon belül írásban válaszol a kérdésemre. Sok reményem erre nincs, mert a korábban feltett kérdésemre sem kaptam még választ, de ezúttal ha így lesz, a kormányhivatalhoz fogok fordulni” – mondta a PestiSrácoknak Csonka-Kis Pál. Úgy tudjuk, az újság kiadására szerződött vállalkozó egyéni vállalkozó, aki kifejezetten azért váltotta ki a vállalkozói igazolványt, mert megnyerte az önkormányzat lapkiadásra kiírt pályázatát. Ha nem fizetnek neki, komoly bajba kerülhet, a nyomdai munkát és a lapkészítés egyéb járulékos költségeit ugyanis ki kellett már fizetnie. A képviselő a tévét érintő cenzúráról azt mondta: eddig nem volt probléma a Balmaz TV-vel, a fideszes képviselők is megszólalhattak, helyet kaptak a műsorokban. A polgármesteri rendelkezés szerinte értelmezhetetlen; azt abszurdnak tartaná, ha például a fideszes képviselők nyilatkozatait a polgármester kontrollálná adásba kerülés előtt, hogy azok közölhetőek-e. “A gyakorlatban még nem tudjuk, mit is jelent ez a bizonyos levél, de aggodalomra adhat okot” – fogalmazott Csonka-Kis Pál.
Hegedűs egyelőre hallgat
Kerestük Hegedűs Péter polgármestert is hivatalában; titkárnőjével egyeztetve, írásban küldtük el kérdéseinket. Jeleztük, hogy amennyiben nyilatkozik, a médiaalkotmányban megjelölt módon szívesen vissza is küldjük jóváhagyásra cikkünk azon részét, mely nyilatkozatát tartalmazza. Ezidáig válasz nem érkezett megkeresésünkre. Azt kérdeztük:
- Konkrétan mit jelent az, hogy meg kell mutatnia a televízió vezetőjének az önkormányzati témában készült anyagokat?
- Hová kell megküldeni, illetve konkrétan kinek kell megmutatniuk az anyagokat és milyen tartalmú anyagokra vonatkozik a rendelkezés?
- Csak az interjúkat, nyilatkozatokat óhajtja a polgármester úr, vagy az erre kijelölt személy adásba kerülés előtt megtekinteni, vagy az eseményekről szóló tudósításokat is?
- Amennyiben a polgármesteri hivatalnak kell bemutatni az önkormányzatról készülő anyagokat, mi a helyzet azokkal a televíziós anyagokkal, amelyek nem a polgármester nyilatkozatát, hanem más képviselő nyilatkozatát tartalmazzák?
- Hol található az ön által hivatkozott médiaalkotmányban olyan passzus, mely bárkit mások nyilatkozatának elbírálására, ellenőrzésére, cenzúrázására jogosít fel?
- A kiadott utasításáról előzetesen tárgyalt-e a képviselőtestület, mivel az nemcsak a polgármestert, hanem minden megválasztott képviselőt érint?
- Egyeztett-e médiajogásszal az ügyben? Nem gondolja-e, hogy rendelkezése súlyosan korlátozhatja a sajtószabadságot?
Megmutattuk a MÚOSZ-nak
Elküldtük kérdéseinket a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) – amely előszeretettel fogalmaz meg negatív, elmarasztaló kritikát jobboldali, kormánypárti sajtóorgánumokról és azok munkatársairól -, vajon miként vélekednek a magát függetlennek nevező, de kifejezetten ellenzéki balmazújvárosi polgármester intézkedéséről. Válaszában a MÚOSZ elnöke, Hargitai Miklós hangsúlyozta, hogy részleteiben nem ismeri az ügyet, de az általunk csatolt polgármesteri levélben hivatkozott médiaalkotmányi passzus kifejezetten az interjúalanyok, nyilatkozók jogaként említi, hogy kérésükre előzetesen megtekinthetik a sajtónyilatkozataik megjelenésre szánt szövegét. Megjegyzi, hogy ez azonban nem értelmezhető egy állami szerv vagy intézmény (pl. önkormányzat) minden nyilatkozatra kiterjedő jóváhagyási jogaként. Rögtön hozzá is teszi, hogy éppen ezért sérelmezik a Nemzeti Kommunikációs Hivatal azon eljárását, hogy az ellenőrzésre, illetve korrekcióra bekéri a minisztériumok, illetve kormányzati intézmények sajtónyilatkozatait.
A konkrét eset beható ismerete nélkül általános szabályként elmondható, hogy az említett médiaalkotmány semmilyen lehetőséget nem biztosít a médiatartalmak politikai kontrolljára (hiszen az alkotmányellenes és a sajtótörvénnyel is ellentétes lenne)
– fogalmaz válaszában a MÚOSZ elnöke. Majd hosszasan ecseteli, hogy ez az eljárás, amely egyébként jogsértés, a fideszes vezetésű önkormányzatoknál általános gyakorlat, de bizonyára előfordul más, független vagy ellenzési vezetésű önkormányzatoknál is. Reményét fejezi ki, hogy amennyiben az említett magatartást kifogásolhatónak tartjuk, olyan esetekben is föllépünk majd ellene, amikor a politikai kontroll a kormánypárt részéről valósul meg. Hargitai Miklós kifejezetten hangsúlyozta, hogy nyilatkozatát ne értelmezzük és ne tálaljuk úgy, mintha elítélné Balmazújváros önkormányzatának sajtópolitikáját. Szerinte a lényeg ugyanis az – és az általunk felvetett ügyben megfogalmazott állásfoglalását is úgy kell értelmezni -, hogy elítél minden, az alkotmánynak és a médiaszabályozásnak ellentmondó, politikai kontrollt célzó gyakorlatot, amit az ő meglátása szerint a Fidesz-kormány tett általánossá Magyarországon.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS