SZIGETVÁRY LÍDIA – PestiSrácok.hu
Az alvilág pénztárosának, Lakatos András korábbi titkárnőjének meghallgatásával folytatódott a rendkívüli biztonsági intézkedések között zajló Prisztás-ügy tárgyalása ma a Fővárosi Törvényszéken. Mivel a korábbi tárgyaláson az ügyben eljáró bíró már feltette kérdéseit a védett tanúnak, ma a vádlottak kérdésein volt a sor.
A bíró többszöri figyelmeztetése ellenére inkább Portik Tamás és a tanú vitaműsorának tűnt a teátrálisra sikeredett meghallgatás, ugyanakkor sok újabb részletre is fény derült.
K. Györgyi, aki a Kis Bandiként ismert Lakatos titkárnője volt 1993 és 1996 szeptembere között elmondta többek között azt is, hogy Portik Tamás Jimmy becenevű barátja köthető több robbantáshoz, egyebek mellett Molnár Péter veszprémi vállalkozó autójának felrobbantásához. Jimmy mellett több embert megnevezett K. Györgyi, akik Portiknak dolgoztak. A gyilkosságra való felbujtással vádolt férfi természetesen kikérte magának, hogy emberei voltak, de a tanú hangsúlyozta: „ Ha nekem öt-hat ember azt mondta, hogy a te embereid voltak, akkor nyilvánvaló, hogy van benne igazság”.
A kettes számmal ellátott védett tanú szerint Jimmy, K. Tibor és T. Tibor vigyáztak rá, mert Portik számára nagyon fontos személy volt.
A kérdezz-felelek játék eredményeként megtudtuk K. Györgyitől, hogy miután az alvilági pénzek kezelője Lakatos András ügyeiben a káosz vette át a hatalmat, Portik Tamás segített Kis Bandinak a menekülésben, és rendszeresen járt Bécsbe, ahová Lakatos az alvilág behajtói elöl menekült. Később innen menekült egészen Mexikóig, majd Dominikára – hangzott el a tárgyaláson. Mint azt a kettes számú tanú hangsúlyozta: „Nem azért kerestél meg, mert pénzügyi zseni vagyok, hanem azért, mert információim voltak Bandika pénzeiről”. K. Györgyi szerint Portik Kis Bandi ügyleteiért cserében segített az alvilág pénztárosának felszívódni.
Nyomozati vallomásában K. Györgyi közölte, hogy Portiktól úgy tudja: 800 millió forintot adott Kis Bandinak, de a tárgyaláson összeszámolt, az ingatlanokra kihelyezett pénzek összege – az akkori pátyi polgármesternek és jegyzőnek szánt kenőpénzzel együtt – mindössze 150 millióra rúgott. Igaz, hogy K. Györgyi szerint Kis Bandi egy nyugdíj-takarékszövetkezet létrehozására is kért Portiktól pénz, ennek összegéről azonban nem tudott a tanú nyilatkozni.
A védett tanú elmondása szerint a Prisztás gyilkosság előtt néhány héttel történt Portik-Prisztás találkozón átélt megaláztatás vezethetett az 1996. november 1-jei leszámoláshoz. K. Györgyi szerint Prisztás nem vette komolyan Portikot, sőt lenézte. „ A Művészinasban történt találkozón tűnt ez ki, és Tamás nem bírta elviselni”. Ehhez hozzájárult, hogy a kérdéses ingatlanok ügyében sem született Portik számára pozitív előrelépés. „Ezért történt az egész” – emelte ki a védett tanú.
Az egykori energolos K. Györgyi szavait mindvégig kétségbe vonta, abban azonban megegyeztek, hogy Kis Bandi felszívódása után Portik vette védelmébe az alvilág pénztárosának titkárnőjét, akit Kis Bandi vagyona miatt sokan kerestek, többek között Seresék is. A Portik által koronatanúnak nevezett nő kiemelte, hogy Seres Zoltán 1996 október második felében a Művészinasban járt, mert tisztázni szerette volna a Kis Bandinak gyémántüzletre adott 100 milliójának sorsát.
K.Györgyi a mai tárgyaláson sem hagyta ki vallomásából a korrupt rendőröket és a fizetett vamzerokat. Elmondása szerint, azért nem mert korábban vallomást tenni, mert Portik elmondta, hogy még ki sem ér a rendőrségről, ő már tudni fogja, hogy mit mondott. Majd néhány nappal a Prisztás gyilkosság után egy boncolási képet mutatott a nőnek Portik, és közölte, hogy így jár az akinek, jár a szája. „Én nem tudom, de az biztos, hogy valakinek a keze benne volt abban, hogy 16 évig nem vettek elő” – tette hozzá K. Györgyi.
A Portik által is védett nő szerint 1997 és 2004 között folyamatosan fenyegették Portik emberei, majd a fenyegetések alábbhagytak. Végül tavaly júliusban, miután a rendőri korrupciós botránnyal összefüggésben több rendőri vezetőt is letartóztattak idézést kapott. Nemcsak a Prisztás-üggyel összefüggésben tett vallomást K. Györgyi, hanem az Aranykéz utcai robbantásról is hasznos információkkal szolgált a nyomozóknak, miután megtudta, hogy Portik rendőrségi embereit már lekapcsolták. Miután megnyugtatták, hogy nem kerülhet ki az NNI falai közül, amit Portik ügyeiről elmond, nyolc kihallgatáson vett részt. Ezek eredményeként tartóztatták le Portik Tamást július 14-én – állította a vádlott, aki szerint a nő hazugságaira építették a vádat.
Ugyanakkor a nő megjegyezte azt is, hogy piti tolvajokat és drogosokat küldött be a rendőrség Portik, hogy téves információkkal félrevezesse a hatóság embereit. Így siklott a nyomozás egykoron az orosz szál téves vágányára – figyelmeztetett K. Györgyi.
Portik Tamás a tanú kérdezgetése közben megjegyezte, hogy Prisztás József élettársa, Mag Judit húga mindent tudott a bűncselekményekről. „Angéla mindenről tudott, még Prisztás József lányának kisemmizéséről is. Ezért is lett öngyilkos” – hangsúlyozta a Prisztás József sérelmére elkövetett emberölésre való felbujtással vádolt férfi.
A per pénteken az egyes számú védett tanú meghallgatásával folytatódik, amihez a bíró szavai szerint szükség lesz Radnai László jelenlétére is.
Fotó: magyarhirlap.hu/Hegedüs Róbert
Facebook
Twitter
YouTube
RSS