Portik Tamás volt katonája, Zsóvár Imre a szlovákiai vallomásában kitért Domák Ferenc „Cinóber” meggyilkolására is. Zsóvár úgy vallott, hogy Portik kijelentette, inkább veszni hagyja Cinóber százmillió forintos tartozását, de akkor is agyonlöveti a Fogásszal, Jozef Roháccsal az egykori lányfuttatót.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Kenedi Tibornak, Portik Tamás gyermekkori barátjának gyanúsítotti és tanúvallomásainak felolvasásával, valamint volt emberének, Zsóvár Imrének szlovákiai vallomásának ismertetésével folytatódott a Prisztás-gyilkosság megismételt elsőfokú tárgyalása kedden a Fővárosi Törvényszéken. Kenedi korábban gyanúsítottja volt az 1996-os emberölésnek, de az ügyészség bizonyítottság hiányában végül nem emelt ellene vádat, mert a férfi igazolni tudta, hogy a merénylet napján Kanadában volt. Kenedi Tibor azért került a hatóságok látókörébe, mivel két olyan telefon SIM kártya volt a nevén, melyeket összefüggésbe hoztak a leszámolással. A férfit már az első nyomozás alkalmával, 1997-ben kihallgatták, ahol elismerte, hogy a gyilkosság megszervezéséhez használt telefonkártyákat ő vásárolta (2012-es gyanúsítotti meghallgatásán azonban ezt már nem állította), majd közölte,„elvesztette” azokat, ám azt tagadta, hogy köze lenne a bűncselekményhez. Ismert, a nyomozók sokáig azt gyanították, hogy a gyilkosság napján Kenedi egyeztetett telefonon Fazekassal, ám a harmadrendű vádlott részleges beismerő vallomásának köszönhetően tisztázódott, hogy Portik telefonált a bűnsegédlettel vádolt Fazekas Ferencnek.
Portik barátja segítségével bujkált
Megjegyzendő, hogy Kenedit rövid vallomása után egészen a három évvel ezelőtti letartóztatásáig egyetlen egyszer sem hallgatták meg, ami azért is érdekes, mivel a Prisztás-ügy korábbi előadója, Pesti Tibor bíróság előtt tett vallomásából tudható, hogy a hatóságok már tizenkilenc évvel ezelőtt is arra gyanakodtak, hogy Portik barátja bűnsegédként vett részt az emberölésben. Szóba került, hogy Kenedit a 97-es meghallgatása után Portik felhívta és arról kérdezte, mit történt a rendőrségi kihallgatásán. A férfi azt nem tudta megmondani, hogy a meghallgatásról Portik kitől szerezett tudomást. Elhangzott: Kenedi Tibor is megerősítette, hogy a 2-es számú tanú többször járt a Művészinas étteremben, azt ugyanakkor cáfolta, hogy a nő Portik társaságához tartozott. Nem tudott arról sem, hogy Portik és Prisztás között bármiféle konfliktus lett volna. A vallomásban az is szerepelt, hogy Kenedi egy évig odaadta a személyi igazolványát Portiknak, miután a vádlottnak az Energol-ügy miatt szöknie, bujkálnia kellett.
„Elfelejtették” meghallgatni a koronatanút
A tárgyalásán ismertették Zsóvár Imre 1999. november 18-án tett szlovákiai vallomását is. Az energolosok egykori katonája fejbe lövetése után döntött úgy, hogy mindenről kipakol a szlovák hatóságoknak. Zsóvár vallomásában részletesen beszámolt, hogy mikor és milyen körülmények között került kapcsolatba az energolosokkal, a több bérgyilkossággal vádolt Jozef Roháccsal, és elmondta azt is, hogy utóbbi férfit ő hozta össze Portikékkal, így neki köszönhető, hogy Rohác Magyarországra került. A Szlovákiában tett vallomásból egyébként korábban már idéztek a Fenyő- és a Prisztás-gyilkosság tárgyalásán is, az viszont újdonság, hogy Zsóvár Imre már 1999-ben megemlítette a Portik-ügyek koronatanúját, a Prisztás-ügyben 2-es, az Aranykéz utcai robbantás ügyében 6-os számú tanút, akivel Portik megbízásából különböző ingatlancsalásokat követtek el. A vallomást ismerte a magyar rendőrség is, így felmerül a kérdés, ha a rendőrök már 1999-ben tudtak Portik „titkárnőjéről”, akkor mi az oka annak, hogy egészen 2012-ig nem hallgatták őt meg. Ami azért is érthetetlen, mert információink szerint az újraindított nyomozás során éppen Zsóvár 99-es vallomásának köszönhetően bukkantak a nőre, aki kihallgatásán részletesen beszélt az 1990-es évek alvilági-leszámolásos gyilkosságairól. A koronatanú szerint egyébként azért nem került sor korábban a tanúkénti idézésére, mert Portik „egy zsák pénzt” fizetett a rendőröknek.
Radnai hozatta ki a vallomást
Zsóvár arról is beszélt, hogy a halála előtt nem sokkal találkozott Prisztás Józseffel, akiről az energolosok egyik embere, veszprémi Jimmy megjegyezte, hogy „na, ez sem fog itt sokáig szaladgálni”. De a vallomásban szerepelt az is, amiről Zsóvár már az Aranykéz utcai robbantás tárgyalásán is említést tett, hogy fültanúja volt, amint az Energol Rt. három nagyhatalmú vezetője az 1996-ban meggyilkolt vállalkozó sorsáról tárgyalt, aki, „ha nem változtat a hozzáállásán, akkor a Fogászra”, azaz Rohácra „bízzák az ügyet”. A férfi kitért Domák Ferenc „Cinóber” meggyilkolására is. Zsóvár szerint Cinóber százmilliós összeggel tartozott az Energol-vezérnek. A férfi úgy vallott, hogy Portik kijelentette, inkább veszni hagyja Domák százmillió forintos tartozását, de “akkor is agyonlöveti a Fogásszal”, Jozef Roháccsal Cinóbert. Információink szerint ugyanakkor a Domák-ügyben a hatóságok azt róják a felbujtóként gyanúsított Portik Tamás és volt cégtársa, a Brazil becenevű Ferencsik Attila terhére, hogy nem száz, csupán hárommillió forintos tartozás miatt ölették meg Jozef Roháccsal az egykori lányfuttatót. Elhangzott az is, hogy a Zsóvár-vallomás a volt Conti Car autókereskedés tulajdonosának, Radnai Lászlónak a közbenjárásával az energolosokhoz is eljutott. Radnai Zsóvár szerint az aktákért cserébe a conti carost segítő nyomozónak egy Mercedest adott, a rendőr lányát pedig egy jól fizető álláshoz juttatta.
Azt azonban mindenképp érdemes leszögezni, hogy Zsóvár ugyan jelenleg a szlovákiai vallomását tartja fenn, de korábban többször visszakozott és azt állította, hazudott a rendőrségnek. Észrevételében az elsőrendű vádlott is ezt hangsúlyozta, valamint kérte, hogy volt emberét újból hallgassa meg a bíróság.
Fotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS